ایران حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به فرودگاه بین‌المللی حلب را محکوم کرد

ایران حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به فرودگاه بین‌المللی حلب را محکوم کرد
پنج‌شنبه 3 فروردين 1402 - 21:21

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه بین‌المللی حلب را محکوم کرد و  آن را نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی و منشور ملل متحد و تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه دانست. 

العالم ـ ایران ـ سیاسی

زهرا ارشادی روز پنج شنبه در نشست شورای امنیت در مورد وضعیت بشردوستانه و سیاسی سوریه افزود: حقوق بین الملل هدف قرار دادن زیرساخت های حیاتی غیرنظامی را ممنوع می کند و رعایت اصول بشردوستانه امری ضروری است، اما رژیم اسرائیل همچنان به تجاوزات و حملات تروریستی خود علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه با هدف قرار دادن عمدی و سیستماتیک زیرساخت های حیاتی سوریه ادامه می دهد.

وی تصریح کرد: رژیم اسراییل در ادامه تجاوزات و اقدامات تروریستی خود، روز ۱۶ اسفند ماه، چندین حمله هوایی به فرودگاه بین المللی حلب انجام داد و فرودگاه بین المللی حلب را به طور موقت تعطیل کرد. یک حمله تروریستی دیگر درست دیروز، ۲ فروردین ۱۴۰۲ رخ داد.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت: این حملات تروریستی پیامدهای بشردوستانه شدیدی را برای مردم حلب که در حال حاضر با بحران انسانی روبرو هستند، به همراه دارد و تنها وضعیت آنها را بدتر می کند. ما این جنایات شنیع را به شدت محکوم می کنیم زیرا زیرساخت های غیرنظامی را هدف قرار داده و قوانین بشردوستانه بین المللی و منشور ملل متحد را نقض می کند و تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: جامعه بین المللی باید این حملات و جنایات را محکوم و رژیم اسرائیل را در قبال این جنایات پاسخگو کرده، و اقدامات لازم را برای جلوگیری از تجاوز بیشتر به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه انجام دهند. به ویژه، شورای امنیت باید رویکرد دوگانه خود را کنار گذاشته و با برعهده گرفتن مسئولیت خود، رژیم اسرائیل به دلیل نقض مداوم اصول اساسی حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل، صریحا محکوم نماید.

وی تصریح کرد: در حالی که ما بر تعهد خود به حاکمیت ملی، استقلال، تمامیت ارضی سوریه تاکید می کنیم، به همراه شرکای خود در قالب روند آستانه، به تلاش های بی وقفه خود برای دستیابی به عادی سازی پایدار در وضعیت سوریه ادامه خواهیم داد.

ارشادی گفت: حضور غیرقانونی نیروهای نظامی خارجی در سوریه نقض آشکار منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است و منشا اصلی ناامنی در این کشور است و باید پایان یابد.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین اظهار داشت: ما از تماس های دیپلماتیک اخیر بین سوریه و شرکای منطقه ای و بین المللی استقبال می کنیم. بهبود روابط دیپلماتیک سوریه در منطقه و فراتر از آن برای تضمین امنیت، ثبات و رفاه سوریه حیاتی است. چنین پیشرفت هایی به ویژه می تواند به بازگشت امن و پایدار پناهندگان و آوارگان داخلی کمک کند و ما آماده کمک در این زمینه هستیم.

وی تصریح کرد: وضعیت انسانی در سوریه به ویژه پس از زلزله ویرانگر اخیر همچنان وخیم است. ما از سازمان ملل متحد و نهادهای بشردوستانه که به طور خستگی ناپذیر برای ارائه کمک و حمایت به آسیب دیدگان در حلب، حما و لاذقیه تلاش می کنند، قدرانی می کنیم.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: با این حال، علی‌رغم این تلاش‌ها، آخرین گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که کمبود و خلا منابع مالی همچنان ادامه دارد و این نیاز به توجه فوری دارد. ما از جامعه بین‌المللی و کمک‌کنندگان می‌خواهیم که به حمایت از تلاش‌های بشردوستانه در سوریه ادامه دهند.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: ایران از تلاش های مداوم دولت سوریه برای کمک و تسهیل دسترسی های بشردوستانه به تمام نقاط سوریه قدرانی می کند.

وی ادامه داد: ایران تاکید دارد که قطعنامه ۲۶۷۲ (۲۰۲۳) با تمرکز بر پروژه‌های بازیابی زودهنگام و اولیه که برای بازسازی زیرساخت‌های سوریه حیاتی است، به طور کامل اجرا شود. این تلاش ها نه تنها به مردم سوریه کمک می کند، بلکه راه را برای توسعه پایدار و بلندمدت در این کشور هموار می کند.

ارشادی اضافه کرد: همچنین بسیار مهم است که کمک های بشردوستانه به صورت بیطرفانه و بدون تبعیض و فارغ از سیاست زدگی یا هر شرایط دیگری ارائه شود. این امر حیاتی است تا اطمینان حاصل شود که آسیب پذیرترین افراد کمک مورد نیاز خود را دریافت می کنند و تلاش های بشردوستانه توسط عوامل خارجی مانع نمی شود.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل ادامه داد: در این میان، جامعه بین‌الملل باید بر رفع تحریم‌های غیرانسانی یکجانبه تمرکز کند تا بحران انسانی کنونی را به نحو مؤثرتری حل کند.

وی گفت: این اقدامات غیرقانونی دسترسی مردم سوریه به نیازهای اولیه را بسیار چالش برانگیز کرده است و مانع از توانایی دولت سوریه برای ارائه خدمات ضروری و بهبود شرایط شده است.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ایران به‌عنوان دوست سوریه، در این روزهای سخت با مردم سوریه همبستگی می‌کند و همچنان به حمایت و کمک‌هایی که برای غلبه بر این وضعیت چالش‌برانگیز نیاز دارند، متعهد است.

وی یادآور شد: ایران یکی از اولین کشورهایی بود که به درخواست‌های بشردوستانه سوریه پاسخ داد و محموله های کمک های بشردوستانه شامل اقلام ضروری و هم مواد غذایی و غیر خوراکی به مناطق آسیب دیده ارسال کرده است. همچنین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ۱۸ اسفندماه در راس هیاتی از مناطق زلزله زده لاذقیه بازدید کرد. وی در این دیدار بر تعهد ایران به حمایت از سوریه تاکید و خاطرنشان کرد ایران در روزهای سخت دوستی ثابت قدم برای مردم و دولت سوریه بوده و خواهد بود.

پربیننده ترین خبرها