در دیدار مشاور امنیت ملی عراق؛

احمدیان: توافقنامه امنیتی ایران و عراق نقشه راه ایجاد امنیت پایدار در مرزها است

احمدیان: توافقنامه امنیتی ایران و عراق نقشه راه ایجاد امنیت پایدار در مرزها است
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 13:05

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دیدار مشاور امنیت ملی عراق گفت: توافق نامه امنیتی دو کشور نقشه راه ایجاد امنیت پایدار در مرزها و زمینه ساز گسترش همکاری در سایر حوزه هاست

العالم ـ ایران ـ سیاسی

علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان صبح امروز (دوشنبه) با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق که به تهران سفر کرده است، دیدار کرد.

وی در این دیدار در باره مسائل دوجانبه به ویژه نحوه اجرای توافقنامه اخیر امنیتی میان دو کشور و همچنین مهم ترین تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، با اشاره به ریشه های مشترک دینی، مذهبی و تمدنی طولانی میان ایران و عراق، آن را تضمین کننده روابط عمیق و گسترده دو کشور دانست.

وی با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از حکومت برخواسته از اراده مردم در عراق بوده است؛ تصریح کرد، خون شهدای دو کشور در مبارزه بی امان با تروریسم و ناامنی در هم آمیخته و بارزترین آن شهادت سرداران بزرگ مقاومت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس است.

احمدیان، توافقنامه امنیتی اخیر که حاصل ماه‌ها گفت‌وگو و تلاش مشترک نهادهای ذیربط دو کشور است را اقدامی بسیار مناسب و راهبردی توصیف و بر اجرای دقیق مفاد آن تاکید کرد.

او تصریح کرد؛ انتظار داریم دولت عراق در چارچوب این توافق نامه، هرچه سریع تر ضمن پایان دادن به حضور عناصر ضدانقلاب در این کشور، امنیت مرزهای این کشور با ایران را تضمین کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پیگیری و اجرای سایر توافقات میان ایران و عراق به ویژه توافقات اقتصادی میان دو کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران، گسترش و تعمیق همه جانبه روابط با کشورهای همسایه به ویژه کشور دوست و برادر عراق می باشد و برای اجرای این سیاست در همه ابعاد آماده همکاری و تعامل دوجانبه و چند جانبه هستیم.

در این دیدار نیز قاسم الاعرجی دبیر شورای امنیت ملی عراق نیز با تبریک انتصاب دکتر احمدیان به عنوان دبیر شورای عالی امنيت ملي جمهوری اسلامی ایران و آرزوی موفقیت برای وی، تصریح کرد؛ دولت و نهاد امنیت ملی عراق مصمم و آماده است که چون گذشته با تداوم ارتباطات نزدیک و مستمر در همه حوزه ها با جمهوری اسلامی ایران، همکاری و تعامل داشته باشد.

دبیر شورای امنیت ملی عراق، با اشاره به روابط ممتاز دو کشور که همواره تدوام داشته گفت: امنیت عراق را امنیت ایران و امنیت ایران را امنیت عراق می دانیم

او رایزنی مستمر میان مقامات عالی دو کشور به منظور تسریع در اجرای توافقات فی مابین به ویژه در ابعاداقتصادی و امنیتی را زمینه ساز ثبات و پیشرفت دو کشور دانست و گفت: من به همراه یک هیات عالی رتبه به دیدار شما آمده ام و بر پای بندی عراق به توافقی که اخیراً بین دو کشور امضا شد تاکید می کنم

وی افزود: این توافق برخواسته از ایمان و اعتقاد ما است؛ زیرا ثبات و توسعه ایران و عراق را تضمین کننده ارتقاء ضریب امنیت ملی دو کشور و بستر ساز آرامش و پیشرفت در منطقه می دانیم.

در ابتدای این دیدار قاسم الاعرجی پیام تبریک سودانی، نخست وزیر عراق را به دکتر احمدیان تقدیم و گفت من حامل سلام های گرم ایشان به شما هستم.

پربیننده ترین خبرها