گفت‌وگوی پوتین و بن سلمان درباره ثبات بازار نفت

گفت‌وگوی پوتین و بن سلمان درباره ثبات بازار نفت
پنج‌شنبه 18 خرداد 1402 - 01:10

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چهارشنبه شب با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان درباره ثبات بازار نفت تلفنی گفت وگو کردند.

العالم-عربستان

گفته شده در این تماس تلفنی، پوتین و ولیعهد عربستان علاوه بر گفت وگو درخصوص اوپک پلاس و موضوع نفت، درباره ایجاد روابط اقتصادی و پروژه‌های سرمایه گذاری و انرژی گفت وگو کردند.

کاخ کرملین نیز در این باره گزارش داد که دو رهبر درباره ثبات بازارهای نفت و همکاری در چارچوب گروه اوپک پلاس و طرح‌های سرمایه‌گذاری، تلفنی گفت وگو کردند.

تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس روز یکشنبه (۱۳ خردادماه) تصمیم گرفتند میزان کاهش فعلی تولید نفت را تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی حفظ کنند که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت عضو اوپک و بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام جهان یعنی عربستان سعودی نیز اعلام کرد که بطور داوطلبانه تولید نفت خود را در ماه ژوئیه (تیر، مرداد) یک میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد و به حدود ۹ میلیون بشکه در روز می‌رساند.

آژانس بین‌المللی انرژی در سال جاری میلادی اعلام کرده بود که کاهش عرضه نفت، افزایش قیمت نفت و انرژی را در پی دارد.

پس از کاهش غیرمنتظره تولید نفت از سوی کشورهای عضو اوپک پلاس که در اوایل ماه آوریل اعلام شد، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود اعلام کرد که کاهش‌های غیرمنتظره اوپک پلاس که در ۲ آوریل (۱۳ فروردین) سال جاری میلادی اعلام شد، خطر پیش‌بینی‌شده تشدید کسری عرضه نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی و افزایش قیمت نفت در زمان بی‌ثباتی اقتصادی را افزایش می‌دهد.

ایرنا

پربیننده ترین خبرها