افزایش هماهنگی محور مقاومت؛ در صورت عبور دشمن از خط قرمز، همه جبهه ها فعال می شود

افزایش هماهنگی محور مقاومت؛ در صورت عبور دشمن از خط قرمز، همه جبهه ها فعال می شود
دوشنبه 17 مهر 1402 - 11:35

با ادامه عملیات طوفان الاقصی در داخل اراضی اشغال شده فلسطین، هماهنگی بین نیروهای محور مقاومت ظرف 24 ساعت گذشته افزایش یافته است.

العالم - لبنان

به گزارش العالم، روزنامه های لبنانی در باره عملیات طوفان الاقصی نوشتند: نیروهای مقاومت فلسطین ضمن تأکید بر ادامه جنگ با نظامیان رژیم صهیونیستی، اعلام کرده اند که نیروهایشان همچنان در حال رفت و آمد به سمت مناطق درگیری و اسیر کردن نظامیان صهیونیستی هستند.

خبرها حکایت از آن دارد که گفت وگو و تبادل نظر بین نیروهای مقاومت بر سر بررسی اوضاع و برآورد حجم عملکرد رژیم صهیونیستی – با توجه به اینکه "اسرائیل" رسما اعلام کرده است که در شرایط جنگی قرار گرفته است – همچنان ادامه دارد.

رژیم صهیونیستی رسما اعلام کرده است که در شرایط جنگ قرار گرفته و همه نیروهای ذخیره را به خدمت فراخوانده است و جبهه داخلی خود را در شرایط جنگی قرار داده است؛ ادارات، مدارس و مراکز آموزشی را تعطیل و در مناطق مختلف بر بازگشایی و تقویت پناهگاه ها تمرکز کرده است.

در همین حال روزنامه الاخبار در شماره امروز (دوشنبه) خود نوشت: نیروهای محور مقاومت سقف مشخصی را تحت عنوان خط قرمز خود تعریف و تأکید کرده اند که در صورت عبور دشمن از این خط قرمز، همه جبهه ها یک بار برای همیشه فعال می شوند.

این امر ارتش رژیم اشغالگر را مجبور می کند تاکتیک ها و نقشه هایی فراتر از آنچه که برای رویارویی با غزه در نظر داشت، طرح کند. مخصوصا که برنامه های اعلام شده آن هنوز مشخص نشده آیا هم راستا با اهدافی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پریروز اعلام کرده است که شامل نابودی توانمندی های مقاومت و ترور رهبران آن و تخلیه شهرک های اطراف غزه به بهانه محافظت از ساکنان آن در برابر خسارت های ناشی از جنگ دیوانه واری که می خواهد آغاز کند.

از سوی دیگر حماس هم اعلام کرده است که نیروهای خود را در منطقه اطراف غزه تقویت کرده و جبهه های بیشتری را در برابر اشغالگران گشوده است. یگان های نخبه و کماندوی آن نیز تلفات سنگین تری را به دشمن وارد کرده اند. همچنین دستورالعمل هایی برای استقرار و موضع گیری نیروهای خود در منطقه و ادامه پیشروی صادر کرده است. کما اینکه با توسعه دامنه حملات موشکی خود، مناطق و تأسیسات حیاتی دشمن مثل فرودگاههای غیر نظامی، ایستگاه های قطار و نیروگاه های برق را در صورت رد کردن خط قرمز از سوی رژیم صهیونیستی،‌ در دستور حمله قرار داده است.

منابع آگاه در جبهه مقاومت به روزنامه البناء گفته اند که مقاومت لبنان آمادگی کامل خود را برای باز کردن جبهه جدیدی در برابر رژیم صهیونیستی و در کنار مقاومت غزه - در هر زمانی که محور مقاومت صلاح بداند -، اعلام و تأکید کرده است که غافلگیری های بسیار دردناک تری از آنچه که از مقاومت غزه دیده اند، برای اسرائیلی ها تدارک دیده است. این منابع تأکید کردند که نیروهای مقاومت برای اجرای فرمان رهبران خود و سید حسن نصر الله، برای ورود به الجلیل در آمادگی کامل هستند و ورود حزب الله به جنگ بستگی کاملی به روند تحولات فلسطین دارد.

به گفته کارشناسان مسائل نظامی و استراتژیک، هدف حزب الله از حمله به مواضع رژیم صهیونیستی در مزارع شبعا، هشدار به این رژیم بوده است تا از هر گونه حمله افسارگسیخته به غزه اجتناب کند و گر نه اوضاع در مرزهای جنوبی فلسطین اشغالی از کنترل خارج خواهد شد.

به گفته کارشناسان، هدف حزب الله از این حمله، پاسخ به تمام تهدیدها و مواضع مداخله جویانه است نظیر پیام تهدیدآمیز فرانسه که از طریق کانال های رسمی ابراز امیدواری کرده است که اوضاع در جنوب متنشج نشود.

کارشناسان البته باز شدن جبهه جنوبی را در این مقطع بعید دانسته اند چرا که ارتش و کابینه رژیم صهیونیستی پس از ضربه ای که تا مغز استخوان از غزه دریافت کرده اند، دچار آشفتگی و سردرگمی شده و دیگر قادر به باز کردن جبهه جدیدی در لبنان نیستند.

کارشناسان معتقدند که "اسرائیل" چاره ای جز مذاکره با حماس طبق قواعد جدید ندارد. پیش بینی می شود که مذاکره طولانی و غیر مستقیم در چهار محور در پیش باشد؛ این محورها شامل تبادل اسرا، تخلیه شهرک ها، گرفتن تضمین هایی در مسجد الاقصی و پایان دادن به محاصره غزه به طور کامل می باشد.

پربیننده ترین خبرها