احتمال صدور قرار حبس برای مقام‌های ارشد اسرائیلی در دادگاه لاهه

احتمال صدور قرار حبس برای مقام‌های ارشد اسرائیلی در دادگاه لاهه
پنج‌شنبه 6 ارديبهشت 1403 - 00:14

رسانه‌های صهیونیستی با استناد به مقام‌های بلندپایه در لاهه گزارش می‌دهند دیوان بین‌المللی دادگستری (دادگاه لاهه) ممکن است به زودی اقدام به صدور قرار دستگیری برای مقام‌های ارشد اسرائیلی کند.

العالم - فلسطین اشغالی

پیش از این پایگاه میدل‌ایست‌آی هم گزارش داده بود «اسرائیل» نگران است که دیوان بین‌المللی دادگستری در پایان ماه آتی میلادی برای مقام‌های امنیتی و سیاسی ارشد این رژیم قرار دستگیری صادر کند.

این پایگاه مدعی شده بود بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از جمله کسانی است که ممکن است مشمول این اقدام از سوی دادگاه لاهه شود.قضات دیوان بین‌المللی دادگستری بهمن‌ماه گذشته بنا به شکایت آفریقای جنوبی حکمی را علیه اسرائیل صادر کرده و از این رژیم خواست تمامی اقدامات لازم را برای جلوگیری از نسل‌کشی در غزه انجام دهد.

این دادگاه همچنین به اسرائیل دستور داد ظرف یک ماه تمامی اقداماتی که برای جلوگیری از نسل‌کشی انجام داده را به دیوان لاهه گزارش دهد. قاضی این دادگاه گفت حکم مذکور تعهدات بین‌المللی برای اسرائیل ایجاد می‌کند.

آفریقای جنوبی با تنظیم شکوائیه‌ای چند ماه قبل‌تر از دیوان بین‌المللی دادگستری خواسته بود در ۹ فقره حکم صادر کند و از جمله خواستار توقف عملیات‌های نظامی اسرائیل در غزه شده بود.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل هم گزارش داده چندی پیش رایزنی‌هایی فوری در دفتر بنیامین نتانیاهو در خصوص این موضوع انجام شده که تا کنون محرمانه باقی مانده است. در آن جلسه سناریوهایی نگران‌کننده‌ای برای اسرائیلی‌ها مورد بررسی قرار گرفته بود مبنی بر اینکه دیوان بین‌المللی دادگستری ممکن است علیه مقام‌های ارشد اسرائیلی، سران امنیتی و سیاستمداران این رژیم و از جمله خود نتانیاهو قرار دستگیری صادر کند. کانال ۱۲ گزارش داده بود که دلیل صدور چنین قراری جنگ در غزه است.

این گزارش حاکی است نتانیاهو از وزیران خارجه آلمان و انگلیس در جریان سفرشان به فلسطین اشغالی خواسته از انجام چنین اقدامی توسط دادگاه لاهه جلوگیری کنند.

پربیننده ترین خبرها