سوریه: ترکیه از تروریستها دفاع می‌کند نه از خود

سوریه: ترکیه از تروریستها دفاع می‌کند نه از خود
پنج‌شنبه 8 مرداد 1394 - 15:04

وزارت امور خارجه سوریه با رد ادعاهای دولت ترکیه مبنی بر دفاع از خود در برابر تروریسم، این کشور را مسؤول مستقیم خون های ریخته شده شهروندان سوری و رنج های ملیون ها نفر دیگر در داخل و خارج این کشور دانست.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از "سانا"، وزارت خارجه سوریه در پیام های جداگانه ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل و دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد:
بیش از 4 سال از بحران سوریه می گذرد و ترکیه از توطئه هایش ضد سوریه دست بر نداشته است.
نظام ترکیه در این سال ها با حمایت از تروریست ها زمینه را فراهم کرد تا  آن ها که از بیش از صد کشور برای پیوستن به داعش، النصره، احرار الشام و دیگر گروه های تروریستی مرتبط با القاعده آمده بودند، وارد خاک سوریه شوند.
در این پیام یادآوری شده است:
دولت سوریه پیش از این نیز در پیام های متعددی به رئیس شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل توطئه های ترکیه ضد سوریه را مستند سازی کرد.
دمشق تلاش نظام ترکیه برای قربانی جلوه دادن خود و القای دفاع این کشور از خویش را رد می کند، زیرا همه از حمایت های همه جانبه ترکیه از گروه های تروریستی و اقدام این کشور در نفض آشکار قطعنامه های شورای امنیت در این زمینه از جمله قطعنامه های 2170 و 2178 سال 2014 و 2199 سال 2015 آگاهی دارند.
این پیام می افزاید:
داعش نفت، گندم، پنبه و آثار باستانی سوریه را سرقت می کند و آن را با آگاهی نظام ترکیه در این کشور در برابر دریافت سلاح و مهمات و ارائه خدمات لجستیک به عناصرش در داخل خاک ترکیه، می  فروشد. علاوه بر این، داعش ابزار آلات صدها کارخانه سوری را در شمال کشور به سرقت برده و به ترکیه منتقل کرده است.
ترکیه به این مقدار اکتفا نکرده بلکه به آموزش و تامین سلاح تروریست های جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی مرتبط با القاعده ادامه داده و هنگام یورش به استان ادلب با عنوان "جیش الفتح"، از آنان حمایت توپخانه ای و موشکی کرد.
وزارت امور خارجه سوریه در پیام خود از سازمان ملل و شورای امنیت خواست با ملزم کردن کشورها به اجرای قطعنامه های مربوط به با مبارزه با تروریسم و اتخاذ تدابیر بازدارنده در مورد کشورهای حامی گروه های تروریستی، به مسؤولیت های خویش عمل کنند.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها