آل سعود درحال نابود کردن هویت مکه است

آل سعود درحال نابود کردن هویت مکه است
چهارشنبه 25 شهريور 1394 - 12:42

فاجعه سقوط چرثقیل در حرم مکی بار دیگر پرونده اقدامات سریالی آل سعود برای ویران کردن هویت تاریخی و اسلامی شهر مکه مکرمه را گشود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، سایت خبری "نبأ" عربستان در گزارشی نوشت: حادثه سقوط جرثقیل سوای از علل و نتایج آن، بار دیگر پرونده سریال ویران کردن هویت مکه مکرمه را گشود.

 درحادثه روز جمعه 20 شهریور ماه 1394، مکه مکرمه که به دنبال شروع توفان و بارندگی شدید روی داد یک جرثقیل مربوط به تعمیرات مسجد الحرام سقوط کرد که در آن 107 نفر کشته و 238 نفر مجروح شدند.

تخریب هویت دینی شهر مکه

حادثه سقوط جرثقیل غول پیکر در حرم مکی باب سوالاتی را درباره طرح های در حال اجرا در این مکان مقدس باز کرد. روزنامه فرانسوی لوبوان اشاره کرد که علما و جمعیت های سیاسی درباره فایده کثرت طرح های مجلل و بزرگ در شهر مکه مکرمه سوال می کنند و می گویند این طرح ها هویت دینی این شهر مقدس را تهدید می کند.
این روزنامه نوشت: حادثه فاجعه آمیز سقوط جرثقیل در شهر مکه مکرمه که به جان باختن بیش از یکصد نفر از حجاج منجر شد، موضع منتقدان سبک معماری وارداتی به شهر مکه را یادآور می شود که این شهر را شبیه به شهر لاس وگاس آمریکا کرده است.

ضیاء الدین ساردر پژوهشگر انگلیسی که مطالعاتی را به مدت 40 سال درباره حج در دانشگاه جده انجام داده است، معتقد است که آل سعود شهر مکه را در طول 50 سال گذشته ویران و آن را تبدیل به چیزی شبیه به دیزنی لند کرده است.

ناپدید شدن خانه حضرت خدیجه و صحابه رسول اکرم

وی گفت: نظام حاکم در عربستان به طور تدریجی همه آثار گذشته را در مکه مکرمه محو کرده است به گونه ای که خانه حضرت خدیجه ناپید شده و در محل آن سرویسهای بهداشتی احداث کرده اند و همچنین خانه های صحابه حضرت رسول نیز ناپدید شده است.

از سوی دیگر، موسسه مطالعات خلیج فارس مستقر در واشنگتن نیز تاکید می کند بیش از 95 درصد از ساختمانهای با عمر بالای هزاران سال ویران شده است.

محو آثار دینی مکه مکرمه مطابق اعتقاد وهابیت

این روزنامه تاکید کرد که آنچه پاکسازی معماری توصیف شد، با موافقت علمای دینی در عربستان صورت گرفت که وابسته به مذهب وهابی حاکم هستند. این روزنامه اشاره کرد که علت این امر هم به اعتقاد علمای دینی وهابی باز می گردد که معتقدند این اماکن مردم را از عبادت و توحید باز می دارد.

به نوشته این روزنامه، اینها معتقدند ایستادن در برابر خانه ای که رسول اکرم در آن متولد شد و تاثیر پذیری از نماد تاریخی و دینی این مکان به نوبه خود شرک است و ماهیت این مکان در طول سالها تغییر کرد تا اینکه به بازار احشام و سپس کتابخانه تبدیل شد.

این روزنامه به صدای اعتراضها از دهها سال پیش برای هشدار به افکار عمومی جهان درباره خطرات این اقدامات که ویژگی های معماری این مکان مقدس را تهدید می کند، اشاره کرد اما این صداها، گوش شنوایی نیافته است.

پربیننده ترین خبرها