ماجرای کشتار مردم بحرین توسط سعودی ها درایمیل کلینتون

ماجرای کشتار مردم بحرین توسط سعودی ها درایمیل کلینتون
شنبه 7 فروردين 1395 - 22:10

العالم ـ مکاتبات هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا و مشاورش، افشا کننده ابعاد تازه ای از کشتار تظاهرکنندگان بحرینی توسط نظامیان آل سعود است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، نامه های رد و بدل شده میان کلینتون وزیرخارجه سابق و نامزد ریاست جمهوری و مشاورش، بار دیگر واقعیت نقش عربستان در سرکوب انتفاضه بحرین و قتل تظاهرکنندگان مخالف نظام آل خلیفه را در محافل بین المللی مطرح کرد.

به نظر می رسد ایمیلی که "سیدنی بلومنتال "مشاور کلینتون در 16 مارس 2011  برای وی ارسال کرد، در شکل گیری موضع مخالف آمریکا با ورود نیروهای سعودی به بحرین در ابتدای امر، اثرگذار بوده است. کلینتون وزیرخارجه وقت در آن زمان بارها ضمن آنکه اوضاع منامه را نگران کننده توصیف کرد، گفت که واشنگتن با راه حل نظامی در بحرین مخالف است و آن را روندی نادرست می داند.

به نوشته پایگاه "مرآت البحرین"، اظهارات کلینتون درزمانی ایراد شد که گزارش مشاورش به دست وی رسید. گزارشی که حاوی اطلاعاتی به نقل از منابع آگاه درباره نقش بعدی عربستان و امارات در بحرین بود و این همان روزی بود که نیروهای نظامی با ورود به میدان لؤلؤه به معترضان حمله کردند و عامل کشته شدن بسیاری از معترضان و مجروح شدن صدها نفرشدند. بعد از این حمله به مدت دوازده ساعت در منطقه قوانین منع آمد و شد حاکم و برای چندین ماه بعدی در بحرین حکومت نظامی اعلام شد.

براساس گزارشی که کلینتون در یادداشت های خود به آن اشاره دارد، به نظر می رسد که تماس وی با وزیر خارجه عربستان، به منظور توقف پیشروی نیروهای سعودی بوده است؛ همچنین پیش بینی وی مبنی بر تبدیل شدن اوضاع به حمام خون، مبتنی براطلاعاتی درباره نقش آشکار برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس درسرکوب انتفاضه بحرین است؛ اطلاعاتی که سیدنی بلومنتال در اختیار وی گذاشته بود.

ایمیل سیدنی بلومنتال مشاورکلینتون در واقع عبارت از گزارشی درباره تحولات دراماتیک در بحرین بوده که ورود نیروهای سعودی به بحرین را یک "اشغال" توصیف می کند.

چراغ سبز بحرین به افسران سعودی

در این گزارش آمده است که صبح روز 16 مارس سال 2011 ، به گفته افرادی که تماس مستقیمی با نیروهای امنیتی عربستان دارند (درایمیل از آنها به عنوان افسران سعودی یاد شده است)، دولت حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین به طور محرمانه به مشاوران نظامی پادشاه عربستان اطلاع داد که عناصر سعودی که در 13 مارس وارد بحرین شدند و تعداد آنها هزار نفر است، در صورتی که مجبور شوند، باید به قصد کشت تیراندازی کنند تا به نیروهای امنیتی نامنظم بحرین برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مخالف دولت کمک شود. 

بر طبق این گزارش، منابع مزبور تصریح کردند که نیروهای سعودی با هماهنگی نیروهای بحرینی به سمت تظاهرکنندگان در میدان لؤلؤه آتش گشودند و این امر دستکم 12 کشته و بین 30 تا 50 مجروح برجای گذاشت. این گزارش همچنین به منع آمد و شد که به مدت 12 ساعت در آن زمان در منامه برقرار شد، اشاره کرد.

اصرار پادشاه برای استفاده از زور

در این گزارش که پایگاه ویکیلیکس آن را منتشر کرد، آمده است: افسران سعودی تصریح کردند که پادشاه بحرین و نخست وزیر از تجمع طرفداران سلطنت مشروطه در بحرین به شدت نگران بودند و پادشاه در آن زمان بربکارگیری تمام قدرت و توان لازم برای پایان دادن به مخالفت ها و اعمال قدرت مجدد بر اکثریت شیعه در کشور اصرار داشت.

بدین منظور پادشاه به توافقنامه همکاری دفاعی متقابل میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس درسال 2009، رجوع کرد و از سعودیها خواست نیروهای خود را اعزام کنند.

این گزارش تاکید کرد که امارات هم اعزام 500 نیروی پلیس به منظور حمایت ازعملیات را تعهد کرد که قرار بود برای جستجوی مخالفان دولت در خارج از منامه و بازداشت آنها به نیروهای سعودی و بحرینی بپیوندند.

بنا به گزارش مزبور، برخی اشخاص آگاه تصریح کردند که پادشاه بحرین و عربستان و نیز مشاوران ارشد آنها به خوبی می دانستند که این تحرکات نظامی ممکن است به تنش های بیشتر در جوامع شیعی در دو کشور بینجامد.

210-9

پربیننده ترین خبرها