نفوذ مشکوک اماراتی‌ها در مهم‌ترین جزیره یمن

نفوذ مشکوک اماراتی‌ها در مهم‌ترین جزیره یمن
چهارشنبه 29 ارديبهشت 1395 - 20:29

نفوذ روزافزون و مشکوک اماراتی‌های موجود در یمن و گسترش سیطره آنها بر مهم‌ترین جزیره خلیج عدن که خشم اهالی این منطقه و سراسر یمن را به دنبال داشته، مقامات دولت مستعفی این کشور را به مداخله برای پایان دادن به این وضع وادار کرده است.

به گزارش پایگاه خبری العالم، اماراتی های موجود در یمن بر بخش های گسترده ای از سواحل و اراضی مهم ترین جزیره خلیج عدن سیطره یافته اند و کسی نمی داند اماراتی هایی که بر این منطقه سیطره یافته اند، سرمایه گذار هستند یا نظامیان وابسته به ارتش امارات؛ این امر خشم اهالی منطقه و سایر یمنی ها را برانگیخته و مقامات یمنی را وادار به مداخله کرده است.

سایت "عربی 21" در گزارشی نوشت: جزیره سقطری یا سوکوترا (Socotra) در دهانه تنگه عدن و بین دو قاره آسیا و آفریقا با 40 تا 50 هزار نفر  جمعیت، همان جزیره ای است که اراضی و سواحل آن مورد تعرض اماراتی ها واقع شده است.

این جزیره به داشتن پوشش گیاهی شگفت انگیز، به ویژه درختان عجیب و غریب که یادآور فیلم های تخیلی است شهرت جهانی دارد. یک سوم گیاهان این جزیره که به بیش از 900 گونه بالغ می شوند، در هیچ جای دنیا یافت نمی شوند و بومی "سقطری" هستند.
بی شک اگر این جزیره بی همتا، در اختیار یک دولت عاقل و میهن دوست بود با توجه به طبیعت بی نظیر و سواحل زیبایش، می توانست به اندازه ده ها چاه نفت برای کشورش درآمدزایی توریستی داشته باشد.

از سوی دیگر دولت مستعفی یمن که خود روزی زمینه ساز ورود اماراتی ها به این جزیره بوده است با شدت یافتن اعتراض ها، به تازگی به استاندار این منطقه دستور داده است که تصرف سواحل و اراضی این منطقه از سوی اماراتی ها را تا تصمیم گیری نهایی متوقف سازد.
این امر به همراه بحث و مجادله شدید درباره اقدام دولت مستعفی یمن و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن در سپردن زمان امور این جزیره بی نظیر یمنی به دست اماراتی ها، بسیار سوال برانگیز شده است.

منابع آگاه دولتی در این خصوص به عربی 21 گفتند: خالد بحاح معاون رئیس جمهور مستعفی یمن، ماه مارس گذشته توافقنامه ای با دولت امارات برای توسعه جزیره سقطری منعقد کرده و تصمیم اخیر مقامات یمنی  درخصوص توقف تصرف اماراتی ها در اراضی و سواحل این جزیره به دنبال اقدام سرمایه داران اماراتی به تصرف مناطق گسترده ای در سواحل این جزیره و خرید اراضی وسیع در آن اتخاذ شده است تا این توافقنامه مجدد بررسی شود.
این منابع گفتند: فردی اماراتی ملقب به "ابوطارق" و به نام محمود فتح الله خلجه به صورت دائمی با عنوان" هماهنگ کننده حمایت امارات از سقطری، در حال تردد در این منطقه است و با یک موسسه وابسته به خلیفه بن زاید در این زمینه همکاری می کند.

این منابع به عربی 21 گفتند که اباطارق بخش وسیعی از زمین‌ها و سواحل این جزیره را توقیف و از شهروندان یمنی خریداری کرده است و این مساله بسیاری از سازمان‌های ذی ربط و شخصیت های یمنی را وادار کرده است که خواهان توقف این روند شوند که در نتیجه آن تصمیمی دولتی نیز برای توقف تصرف زمین ها و سواحل این جزیره اتخاذ گردیده است.
بسیاری از شهروندان یمنی تحرکات یمنی ها در مجمع الجزایر" سقطری" را مبهم و مشکوک توصیف می کنند.


7- 213

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها