ناگفته‌هایی دربارۀ فاجعه منا

ناگفته‌هایی دربارۀ فاجعه منا
يکشنبه 20 تير 1395 - 13:27

رئیس سازمان حج و زیارت در آستانه سالگرد فاجعه منا که با بی کفایتی مسئولین عربستان، منجر به شهادت بیش از 7 هزار تن از زائران بیت الله الحرام شد، ناگفته‌هایی از این فاجعه تلخ را بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از سازمان حج و زیارت، مهندس سعید اوحدی عصر دیروز (شنبه) در آیین تودیع و معارفه مدیر حج و زیارت خراسان رضوی در مشهد، اظهار داشت: فاجعه منا مصیبتی بزرگ بود که عمقی بزرگتر از آنچه بیان شده داشت و اگر مقام معظم رهبری فرمودند که این فاجعه باید زنده نگاه داشته شود به این خاطر است که شاید هیچ کس به اندازه ایشان درون و جوهر این حادثه را درک نکرده باشد.
وی افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، تنها صدایی که در عربستان مقابل بی کفایتی و سوءمدیریت سعودی‌ها در این فاجعه بلند شد از آن جمهوری اسلامی ایران بود و امروز خدا را شکر می کنیم که پیکر 419 شهیدمان را با قدرت از عربستان پس گرفته ایم.
اوحدی خاطرنشان کرد: سعودی‌ها پنج هزار پیکر بی جان را در 200 کانتینر مظلومانه زیر آفتاب داغ مکه نگاه داشته بودند در حالی که این کانتینرها تنها می‌توانست تا چهار درجه هوا را سرد کند، که همین امر باعث تغییر وضعیت فیزیکی پیکرهای مطهر شهدای منا شده بود.
مهندس اوحدی گفت: وقتی هیئت اعزامی ایران به ریاست وزیر بهداشت به عربستان رفت، پیکر 114 تن از شهدای ایرانی شناسایی شده بود اما اجازه بازگشت حتی یک پیکر را هم نمی‌دادند، و می گفتند تابوت نداریم یا باید تشریفات قانونی اش اجرا شود و یا بهانه دیگری می آوردند.
وی افزود: سعودی ها یک هفته بعد از فاجعه منا اولین جلسه رسمی را برای تعیین تکلیف شهدای ایرانی با هیئت اعزامی برگزار کردند، اما درست در همان روز اعلام کردند برای وزیر بهداشت سعودی در ریاض جلسه ای پیش آمده و وی نمی تواند در این جلسه در برابر همتای ایرانی اش حضور یابد که این رفتار هم نوعی بداخلاقی و کارشکنی بود.
رئیس سازمان حج و زیارت  گفت: دولت عربستان سعودی همچنان مدعی است که در فاجعه منا 700 تن جان باخته اند در حالی که بیش از پنج هزار زائر در این فاجعه قربانی بی کفایتی آنان شدند.
اوحدی در ادامه در خصوص کارشکنی های عربستان در زمینه حج امسال و عدم پذیرش حجاج ایرانی بیان کرد: شکی نیست که عذاب الهی نصیب کسانی خواهد شد که مانع حضور زایران جمهوری اسلامی ایران در آیین حج امسال شدند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها