بیانیه مشترک عراق و ترکیه درباره اردوگاه بعشیقه

بیانیه مشترک عراق و ترکیه درباره اردوگاه بعشیقه
شنبه 18 دی 1395 - 23:22

دفتر نخست وزیری عراق بیانیه مشترک تهیه شده در سومین نشست شورای عالی همکاری راهبردی میان عراق و ترکیه را که امروز(شنبه 18 دی) در بغداد برگزار شد، منتشر کرد.

العالم - عراق

به گزارش پایگاه نخست وزیری عراق، طرف عراقی به ریاست "حیدر العبادی" نخست وزیر در دیدار با طرف ترکیه ای به ریاست "بن علی ییلدریم" نخست وزیر آن کشور، موضوع های مهم و مورد علاقه دو طرف در زمینه توسعه روابط استراتژیک و سیاسی و اقتصادی درجهت تامین منافع دو طرف را بررسی و تاکید کردند برقراری امنیت و ثبات متقابل برای عراق و ترکیه و مبارزه با تروریسم در چارچوب احترام به حاکمیت و تمامیت اراضی پایه و اساس روابط دو کشور به شمار می رود.

دربیانیه هیات های آنکارا و بغداد همچنین تصریح شده است که اردوگاه بعشیقه ، اردوگاهی عراقی است.

طرف عراقی ضمن اعلام پایبندی بر موضع خود درقبال اردوگاه بعشیقه، تاکید کرد که ترکیه باید گام های خود را برای عقب نشینی نیروهایش از این اردوگاه آغاز کند و به این موضوع فیصله بدهد. ترکیه نیز بر پایبندی خود به وحدت عراق و احترام به حاکمیت این کشور تاکید کرد.

هیات های بلند پایه عراق و ترکیه همچنین بر اهمیت تقویت سطح همکاری تجاری و اقتصادی میان دو کشور و در زمینه بازسازی مناطق خسارت دیده از تروریسم و اجرای توافق های و یادداشت تفاهم های امضا شده میان دو طرف تاکید کردند.

دو طرف در زمینه افزایش همکاری درزمینه مدیریت آب رودهای دجله و فرات و طرح های آبی مشترک توافق کردند.

 براساس بیانیه مشترک مذاکرات نخست وزیران دو کشور، دولت ترکیه از پیروزی های نیروهای مسلح و امنیتی عراق در عملیات آزادسازی نینوا و از بین بردن عناصر گروه تروریستی داعش تمجید کرد.

 دو طرف عراقی و ترکیه ای تاکید کردند که نباید به هیچ سازمان یا گروه تروریستی اجازه حضور درخاک  خود را بدهند و نیز نباید اجازه دهند هیچ فعالیتی امنیت ملی دو کشور را تهدید کند.دو طرف همچنین برای همکاری با ائتلاف بین المللی و تلاش مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و داعش توافق کردند.

عراق و ترکیه همچنین بر لزوم فعالیت فراگیر در زمینه فرهنگ و گردشگری به منظور تقویت اصول فرهنگی و اجتماعی میان ملت های دو کشور و اعطای فرصت برای تقویت بافت اجتماعی تاکید کردند.

دو طرف درخصوص دستیابی به تفاهم در زمینه تعیین منافع و چالش های مشترک با دیدگاه استراتژیک و تلاش همسو برای برقراری امنیت و ثبات منطقه و نیز از بین بردن همه عوامل تهدید کننده امنیت و ثبات منطقه از جمله جناح بندی های طایفه ای و قومی به توافق رسیدند.

215-9

پربیننده ترین خبرها