۱۵ خطای دید فوق العاده که ذهن شما را به چالش می کشند

۱۵ خطای دید فوق العاده که ذهن شما را به چالش می کشند
يکشنبه 26 دی 1395 - 20:17

خطای دید مسئله ای است که ما هر روز با آن مواجه می شویم و آن را تجربه می کنیم.

العالم - گوناگون

خطای دید مسئله ای است که ما هر روز با آن مواجه می شویم و آن را تجربه می کنیم. گاهی اوقات کنار هم قرار گرفتن عوامل مختلف باعث می شوند که ما نتوانیم مناظر را به صورت درست مشاهده کنیم. نوع دیگری از این پدیده وجود دارد که با نام «توهم بصری» شناخته می شود. در این زمینه، تصاویری تهیه می شوند که دیدنشان مغز را به چالش می کشد و ذهن را درگیر می کند.

حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از دیدن یکی از این تصاویر، احساس عجیبی پیدا کنید. برخی این احساس را دوست ندارند و برخی نیز همواره به دنبال پیدا نمودن عکس های این چنینی هستند. ما در این مقاله قصد داریم ۱۵ توهم بصری (خطای دید) مشهور و فوق العاده را به شما نشان دهیم. هنگام تماشای آن ها مراقب باشید که در دام آن ها گرفتار نشوید. از شما دعوت می کنیم تصاویر را ببینید.

۱- مارپیچ فراسر

این مارپیچ توهم زا از بخش هایی که روی هم همپوشانی دارند تشکیل شده تا این شکل ایجاد گردد. اگرچه این کمان ها از یک سری دایره عادی تشکیل شده اند.

۲- توهم بصری ابینگهاوس

همانطور که مشاهده می کنید، این ترفند از چندین دایره با اندازه های مختلف و نزدیک به هم تشکیل شده است. یکی از دایره های نارنجی با اشکال بزرگ و دیگری با اشکال کوچک احاطه شده اند. با نگاه کردن به تصویر، در ابتدا دایره سمت راست بزرگتر جلوه می کند و سپس قضیه برعکس می شود.

 

۳- توهم مکعبی غیر ممکن

 این تصویر توسط فردی به نام چارلز کاکران در سال ۱۹۶۶ میلادی پدید آمد. اتصال های نادرست مکعب در گوشه ها، باعث شده که خطای دیدی عجیب و توهم زا شکل بگیرد. برای یافتن راز این تصویر تلاش نکنید، زیرا نتیجه ای نخواهید گرفت.

۴- توهم زولنِر

 در این تصویر، خطوط موازی به وسیله خطوب مورب کوچک قطع شده اند و به نظر می رسد از هم دور می شوند. این تاثیر در سال ۱۸۶۰ میلادی به طور تصادفی توسط یوهان زولنر متخصص فیزیک نجومی بر روی مدل یک لباس یافت شد.

۵- توهم جَسترو

این تصویر در ابتدا توسط جوزف جسترو به نمایش درآمد. دو شکل که از نظر اندازه کاملا یکسان هستند، به گونه ای قرار گرفته اند که گمان می شود با یکدیگر تفاوت دارند.

۶- مثلث کانیتسا

 نخستین بار روانشناسی ایتالیایی به نام گایتانو کانیتسا این مثلث را ارائه داد. وی قصد داشت با این کار نشان دهد که مشاهدات عینی دیگران، نشان دهنده واقعیت نیست و تصاویر بر اساس الگوهای ذهنی مشخص دیده می شوند. جالب است بدانید مثلثی که در تصویر می بینید، وجود ندارد و تنها خطای دید است.

 

۷- توهم پوگندورف

 یوهان پوگندورف این حقه قدیمی را نشان داده است. در تصویر به نظر می رسد که خط سیاه، دنباله خط آبی رنگ باشد؛ در حالی که این گونه نیست و خط قرمز این ویژگی را دارد. تا به امروز توضیحی درباره توهم مذکور ارائه نشده است.

۸- بلیوِت

 

بلیوت که با نام سه شاخه غیر ممکن نیز شناخته می شود، یک توهم بصری هندسی است. هیچ راهی برای درک این تصویر وجود ندارد، زیرا غیر واقعی است.

۹- توهم سفید

در این تصویر، مستطیل های خاکستری رنگی وجود دارند که به نظر رنگشان با هم متفاوت است. اما آن ها رنگ های یکسانی دارند و تنها تضاد مشکی و سفید اشکال را به این شکل جلوه می دهد.

 ۱۰- توهم حرکتی

رنگ ها و شکل الگوها کاری می کنند که شما یک تصویر ثابت را به صورت متحرک ببینید. 

۱۱- توهم شبکه هرمان

 

لودیمار هرمان این تاثیر را در سال ۱۸۷۰ میلادی کشف نمود. در این تصویر، نقاط خیالی خاکستری رنگی دیده می شوند. این امر به خاطر تضاد میان رنگ های سیاه و سفید است . اگر شخص مستقیما به تقاطع خطوط نگاه کند، دیگر رنگ خاکستری را نخواهد دید.

 ۱۲- یک زوج کهنسال و یا یک گروه گیتار؟

 

 با دقت به تصویر بالا نگاه کنید. به نظر شما کدام مورد درست است؟

۱۳- چرخش گمراه کننده

بر روی نقطه سیاه رنگ تمرکز کنید. سپس اندکی سر خود را به عقب و جلو حرکت دهید. خواهید دید که دایره ها شروع به چرخش می کنند.

۱۴- توهم دیوار کافه

 

  با نگاه کردن به تصویر به نظر می رسد که چرخ ها در جهات مختلف در حال حرکت هستند. اگر تنها روی یکی از آن ها تمرکز کنید، خواهید دید که چرخش متوقف خواهد شد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها