ارتباط صفحه نمایش رایانه و کاهش دید چشم

ارتباط صفحه نمایش رایانه و کاهش دید چشم
جمعه 6 اسفند 1395 - 08:50

استفاده از رایانه امروزه به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی میلیون هاانسان تبدیل شده است و بهره برداری از این وسیله در خانه و محیط کار اجتناب ناپذیر است.

العالم - گوناگون 

خیلی از ما ساعت های زیادی در روز را در طول به رایانه خیره می شویم بدون آنکه به تاثیرآن اهمیت دهیم. اما احتمالا پس از مدتی کوتاه اثرات آن را احساس میکنیم.
فشار چشمی که از خیره شده به رایانه ایجاد می شود، بسیار معمول است و به نام "سندروم بینایی رایانه " نام دارد. این سندروم بسیار گسترده است، هرچند که نحوه شیوع آن متفاوت است اما علائم آن احتمالا برای شما آشنا باشد: تاری دید، سردرد، خشکی چشم، آبریزش چشم و خستگی چشم. برای اکثر افراد این علائم موقتی هستند و اگر استفاده از رایانه را برای مدتی متوقف کنند، نشانه ها از بین میرود. اما خبر بد این است که این علائم حتی اگر تنها دو ساعت با رایانه کار کنید هم بروز میکند. اما اگر شما هم مثل ما هستید، مسلماً بیشتر از این به رایانه خیره می شوید.
بر طبق مطالعات دانشگاه آیووا، خیره شدن به صفحه نمایش رایانه سخت تر از صفحات چاپ شده، یا کتاب ها است به این دلیل که پلک زدن ما در آن زمان کمتر است. سرعت پلک زدن ما زمانی که در حال خواندن از روی صفحه نمایش هستیم، یک سوم می شود و باعث می شود که چشم های ما خشک شود. انجمن بینایی سنجی آمریکا معتقد است دلایل دیگر نیز وجود دارد؛ تضاد بین کارکترها به اندازه نوشته های کتاب قوی و قابل تشخیص نیست و مرز بین حروف درست مشخص نیست. همه اینها موجب می شود که چشم ما سخت تر کار کند و بیشتر خسته شود. خیره شدن به صفحه نمایش با زاویه ای کمتر از میزان ایده ال باعث تشدید این دردها می شود. در حالت ایده ال شما باید کمی پایین تر به صفحه نمایش خود نگاه کنید، با زاویه ای در حدود 15 تا 20 درجه. از طرف دیگر صفحه نمایش باید در فاصله 50 تا 70 سانتیمتری چشمان شما باشد.
استراحت به چشم ها در حین انجام کار نیز به شما کمک می کند. کافیست هر 20 دقیقه ای که پشت رایانه هستید، 20 ثانیه به چیزی در فاصله 20 فوتی (6 متری) خود خیره شود. متخصصین چشم به این روش 20-20-20 میگویند. بعد از 2 ساعت استفاده از رایانه به طور مداوم، 15 دقیقه از صفحه نمایش دور شوید و به چشمان خود استراحت دهید. افرادی که در حین استفاده از رایانه عینک نمیزند شرایط بهتری دارند. عینک ها تشعشات را کاهش میدهد و باعث افزایش تضاد می شود و تحرک چشم ها و پلک زدن را کمتر میکند. کارکردن با رایانه با بالارفتن سن مشکل تر می شود، زیرا انعطاف پذیری چشمان ما کمتر می شود. لنزها نیز ممکن است باعث خشکی چشم و تار شدن تصاویر شوند، چرا که لنز باعث می شود کمتر پلک بزنید. برای جلوگیری از خشک شدن چشم میتوان از قطره های چشمی با مشاوره پزشک استفاده کرد.
پس اگر شما بعد از یک روز طولانی با خیره شدن به صفحه نمایش رایانه مشکل داشتید، وقت آن رسیده که به دکتر چشم پزشک خود سری بزنید. مردم با تغییرات تشخیص داده نشده در چشمان خود، خود را در معرض خطر فشار چشمی بیشتر قرار میدهند. اما خبر خوب این است که بینایی شما احتمالا در دراز مدت بهبود می یابد. فقط کافیست که کمی با چشمان خود مهربان تر باشید.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها