3500 ایزدی همچنان در اسارت داعش هستند

3500 ایزدی همچنان در اسارت داعش هستند
يکشنبه 27 فروردين 1396 - 14:47

یک مسئول ایزدی در منطقه کردستان عراق تاکید کرد: گروهک تروریستی داعش همچنان 3 هزار و 454 غیر نظامی ایزدی را از سال 2014 و و تسلط بر این شهر در اسارت نگه داشته است.

العالم - عراق

به گزارش خبرگزاری آلمانی دویچه وله به نقل از "خیری بوزانی" مدیر کل امور ایزدیان وزارت اوقاف در اردبیل عراق، گروه تروریستی داعش حدود ۶ هزار و ۴۱۷ غیر نظامی ایزدی را در ماه آگوست سال ۲۰۱۴ ربود که از این میان ۳ هزار و ۵۴۷ نفر زن هستند.
بوزانی، شمار کسانی که از اسارت داعش فرار کرده اند را ۲ هزار و ۹۶۳ نفر عنوان کرد که از این میان حدود هزار و ۷۰ نفر زن و هزار و ۵۷۱ نفر کودک هستند، اما شمار کسانی که همچنان دربند داعش هستند، ۳ هزار و ۴۵۴ ایزدی است.
به گفته این مسئول عراقی، شمار ایزدی های عراق ۵۵۰ هزار نفر برآورد شده است که حدود ۳۶۰ هزار نفر از انها گریخته اند و شمار یتیمانی که به دلیل کنترل داعش بر مناطق ایزدی به اسارت این گروه تروریستی درآمده اند، افزایش یافت به گونه ای که دستکم هزار و ۷۵۹ نفر از این افراد پدر و ۴۰۷ نفر نیز مادر ندارند.
مدیر کل امور ایزدیان وزارت اوقاف اردبیل کردستان عراق، ‌شمار گورهای دسته جمعی کشف شده در سنجار را تاکنون ۳۰ عدد عنوان کرد  که این تعداد گذشته از ۶۸ ضریح دینی است که توسط داعش منفجر شده است.

سنجار اسم شهری در شمال عراق و مرکز شهرستانی به همین نام در استان نینوا واقع در شمال عراق است که ۸۰ کیلومتر از شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق فاصله دارد و اکثریت ساکنان آن را ایزدی ها تشکیل می دهند.

این شهر در سال ۲۰۱۴ بیش از ۸۴ هزار نفر جمعیت داشته که علاوه بر ایزدی ها، محل سکونت اقلیت ترکمن و عرب نیز است.
داعش اوت 2014 (مرداد 93) سنجار را اشغال کرد. 400 هزار نفر از مردم این شهر به استان دهوک فرار کردند و ده ها هزار ایزدی نیز در منطقه کوهستانی این شهر به محاصره درآمدند و تروریستها کشتار و ربودن آنها را آغاز کردند.
شهر سنجار در 110 کیلومتری شمال غرب موصل مرکز استان نینوا واقع است.
221

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها