جزئیات نحوه پرداخت بیمه بیکاری

جزئیات نحوه پرداخت بیمه بیکاری
شنبه 7 مرداد 1396 - 13:54

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت با تشریح جزئیات مشمولان دریافت بیمه بیکاری، از رصد و شناسایی بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار به منظور جلوگیری از ریزش نیروی کار خبرداد.

العالم - ایران

کریم یاوری گفت: با تدابیر اندیشیده شده و همت و پشتکار و جدیت کارکنان، کارشناسان و مسئولان و مدیران صف و ستاد مرتبط با حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در کل کشور و در جهت صیانت از نیروی کار و حمایت از پایداری تولید و بنگاههای اقتصادی چتر حمایتی بیمه بیکاری با گسترش دامنه پوشش برای کارگرانیکه بدون میل و اراده از کار بیکار می شوند با رویکرد اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری و کاهش طول مدت ماندگاری مقرری بگیران در برزخ بیکاری به جدیت پیگیری شده و نتایج خوبی حاصل شده است.

وی با بیان اینکه کلیه مشمولان قانون تأمین اجتماعی که تابع قوانین کار و کشاوری هستند مشمول قانون بیمه بیکاری و حمایت های مندرج در آن هستند مشروط بر آن که بدون میل و اراده از کار بیکار شده باشند، گفت: بازنشستگان و از کارافتادگان، صاحبان حِرَف و مشاغل آزاد و بیمه  شدگان اختیاری و اتباع خارجی مشمول بیمه بیکاری نیستند.

یاوری ادامه داد: بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و... بیکار شوند با معرفی واحدهای تعاون، کارورفاه اجتماعی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می ‌شوند.

مدیر کل حمایت از مشاعل و بیمه بیکاری وزارت کار افزود: در سال ۹۵ حدود سی و یک هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری برای طی دوره های مهارتی و آموزشهای فنی و حرفه ای و ارتقاء مهارت به مراکز آموزش فنی و حرفه ای در کل کشور معرفی شدند.

وی افزود: از آنجا که بیکارانی که بدون میل و اراده به چرخه دریافت مقرری بیمه بیکاری در طی سال وارد و پس از طی دوره استحقاق و یا معرفی آنها به اشتغال مجدد و... از مقرری بگیران بیمه بیکاری خارج می شوند در سال ۹۵ حدود سیصد هزار نفر از این حمایت اجتماعی برخوردار شده اند.

این مقام مسئول در وزارت کار با بیان اینکه حق بیمه بیکاری به میزان ۳% درصد مزد بیمه شده است که تماماً توسط کارفرما تأمین و پرداخت می شود، افزود: تمام مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزء سوابق پرداخت حق بیمه شده از نظر بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود.

یاوری ادامه داد: دولت مکلف است همه ساله از طریق سیستم بانکی و منابع اعتباری سازمان تأمین اجتماعی و با استفاده از اعتبارات قرض الحسنه طرحهای اشتغالزایی مشخصی را جهت اشتغال به کار بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری در بودجه سالانه کشور پیش بینی و رأساً یا از طریق شرکت های تعاونی و یا خصوصی و با نظارت وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی به مورد اجرا بگذارد.

نماینده وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت کارفرمایان بنگاههای اقتصادی می توانند در صورت هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجائی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید که در راستای سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت گیرد با تصویب شورایعالی کار از امتیازات و حمایت های مندرج در قانون بیمه بیکاری بهره مند گردنند.

وی ادامه داد: برای اجرای قوی و موثر برنامه فراگیر اشتغال، (تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی)، انسجام و همکاری همه دستگاهها و سازمانها و حتی قوه مقننه و قضائیه نیز ضروری است.

یاوری با بیان اینکه حسب دستور تأکید وزیر محترم تعاون، کارورفاه اجتماعی تمام حوزه های وزارت خانه برای اجرای برنامه فراگیر اشتغال بسیج شده اند، گفت: با تشکیل کارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید در استانها و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در کشور مدت زمان رسیدگی و بررسی واحدهای مشکلدار کاهش یافته است.

شناسایی بنگاه‌های مشکل دار برای صیانت از نیروی کار

نماینده وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید کشور افزود: یکی از اهداف برنامه فراگیر اشتغال حفظ و صیانت از اشتغال موجود کشور است، که برای این منظور وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی رصد و شناسائی بنگاههای مشکل دار را در دستور کار دارد تا با حل و فصل مشکلات بنگاهها هم صیات از نیروی کار تحقق پیدا کند هم حمایت از تولید و پایداری بنگاه و حمایت از کارفرمایان و کارآفرینان و سرمایه گذاران مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: بسیاری از مشکلات بنگاههای اقتصادی مشکل دار با اتخاذ روش و شیوه مدیریت صحیح و اتخاذ تدابیر خردمندانه توسط مدیران بنگاههای اقتصادی و سهامداران قابل حل و فصل است و اکثر مشکلات درون کارگاهی در این گروه قرار دارند.

یاوری گفت: در سال ۹۵ حدود چهار هزار بنگاه اقتصادی با حدود ششصد هزار کارگر توسط وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در تمامی استانهای کشور مورد حمایت قرار گرفته اند.

 

خبرگزاری مهر

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها