سردار سلیمانی: بحران کردستان عراق ناشی از خلاء شخصیت طالبانی است

سردار سلیمانی: بحران کردستان عراق ناشی از خلاء شخصیت طالبانی است
سه شنبه 18 مهر 1396 - 15:06

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی، درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق و دبیر کل اتحادیه‌ میهنی کردستان عراق را تسلیت گفت.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی، درگذشت جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق و دبیر کل اتحادیه‌ میهنی کردستان عراق را تسلیت گفت.

متن پیام سردار سلیمانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت مجاهد خستگی ناپذیر، رئیس جمهور فقید عراق جناب آقای جلال طالبانی نه تنها مردم مسلمان عراق بلکه همه ملت های منطقه را متاثر و متالم نمود.

مرگ شخصیت مجاهدی که قریب به بیش از شصت سال برای آزادی ملت عراق اعم از عرب، کُرد، ترکمن، شیعه، سنی، مسیحی و ایزدی مبارزه نمود، مردی که به حق کلمه «مام» برازنده او بود. شخصیتی که بارها سنگر خود را سنگر دفاع از شیعه، سنی، کُرد و عرب قرار داد.

منزلت این مرد بزرگ هنوز در بین ملت عراق شناخته نشده است، کما اینکه در کردستان عراق نیز آنگونه که باید، فرصت شناساندن و شناخت این رجل بارز حاصل نشد.

طالبانی مردی بزرگ بود که ریاست های جدید بر بزرگی او نیفزود بلکه جایگاه ها را ارزشمند و بزرگ نمود. شخصیتی که بارها موجب نجات ملت عراق از گرداب ها، کشمکش ها و تفرقه ها گردید.

این مصیبت برای مردم کردستان عراق بیش از دیگر آحاد ملت این کشور سنگین تر است و به خوبی می دانند که طالبانی بزرگ با چه مهارت و حکمتی در کنار حقوق دیگر اقوام عراقی، حقوق مردم کردستان عراق را در قانون اساسی تصویب و تثبیت نمود.

شخصیت بزرگی که پیوسته استقلال و یکپارچگی عراق را مد نظر داشت و معتقد بود حقوق همه اقوام و مذاهب عراقی می بایست در قالب یک کشور واحد در قانون اساسی دیده و گنجانده شود.

پارلمان و دولت کنونی عراق که نماد حضور همه قومیت ها، اقوام و مذاهب گوناگون عراق است نمونه بارزی از حکمت این مرد بزرگ و چریک خستگی ناپذیر است که با درایت و کمک دیگر رهبران عراقی به خوبی طراحی و اجرا گردید.

طالبانی بزرگ در استراتژی خود جهان اسلام را مامن و کشورهای همسایه خصوصاً جمهوری اسلامی ایران را عمق این استراتژی می دانست، لذا در تمام بحران ها و کشمکش ها این دو بعد بعنوان خط قرمز غیرقابل عدول، مدنظر برای آن بزرگوار محسوب می شد و از آن مراقبت می نمود.

بر همین اساس، در زمان اشغال عراق توسط آمریکا برغم حساسیت های بالای اشغالگران، طالبانی بزرگترین مانع بر سر راه تخریب رابطه استراتژیک ملت عراق با جمهوری اسلامی ایران بود و با مهارت و حکمت خاص خود ایران را پیوسته پشتوانه ملت عراق قرار داد و خواهان این پیوستگی برای همیشه بود و به این دلیل جمهوری اسلامی ایران را وطن دوم خود می دانست.

طالبانی بدون اعتنا به مخالفت های آمریکا در زمان اشغال عراق، به دلیل فهم دقیق از حقایق منطقه، پیوسته از همبستگی ملت های عراق و ایران و دیگر کشورهای منطقه دفاع نمود.

ویژگی و برجستگی دیگر این شخصیت مبارز بزرگ این بود که اجازه ورود و ظهور و هیچ گونه مشروعیتی به دشمنان عالم اسلامی خصوصاً رژیم صهیونیستی نداد و او به خیلی از شخصیت های اسلامی اعم از شیعه و سنی کمک نمود و در رشد و توسعه عالم اسلامی خصوصاً در صحنه عراق نقش اساسی داشت.

طالبانی از اخلاق و ادب ویژه اسلامی برخوردار بود که این برجستگی ادب و اخلاق او، ایشان را تبدیل به یک شخصیت قابل احترام برای همه شخصیت های و مسئولین جهان نموده بود.

کتابخانه او مملو از کتاب های اسلامی و سرگذشت مبارزان بود، لذا طالبانی ضمن درس آموزی از مکتب اسلام و بزرگان آن که این مسئله در رفتار و اخلاق او کاملاً نمایان بود از سرگذشت دیگر مبارزان جهان نیز بخوبی درس آموزی نموده بود و این دو ویژگی باعث شده بود وی محور و مرکز رجوع عموم قومیت ها و گروههای عراقی برای حل و فصل مناقشات قرار گیرد.

امروز جای آن دوست عزیز و فقید خالی است و بحران کنونی در کردستان عراق ناشی از خلاء وجود چنین شخصیت حکیم و موقعیت شناسی می باشد. شخصیتی که پیوسته نه تنها بر موج احساسان سوار نمی شد بلکه احساسات را در یک چارچوب منطقی و عقلانی هدایت می نمود.

طالبانی عمر خود را فدای ملت عراق نمود و حقیقتاً باید ایشان را شهید راه عراق دانست. رحمت واسعه خداوند بر آن مرد بزرگ باد که پیوسته مرهمی بر زخم های ملت عراق در زمان حکومت ستمگر بعث و پس از آن نیز علمدار وحدت و یکپارچگی عراق بود.

طالبانی مدرسه خاصی تاسیس کرد که امیدواریم شاگردانی که در این مدرسه درس خوانده و تربیت شده اند راه آن بزرگ مرد را در پیش گیرند که آن راه همواره تاکید دیگری بر خود بود و ترجیح وحدت بر تفرقه و تفکیک و رجحان منطق بر احساسات و اولویت همسایه بر بیگانه و برتری اسلام بر کفر و ترجیح آزادی بر اشغالگری و ترجیح فلسطین بر رژیم صهیونیستی، دیگر برجستگی هایی که ذکر آن نیازمند کتاب های قطوری می باشد.

اینجانب خود را در غم از دست دادن این مرد بزرگ و استاد وارسته مبارزه و شخصیتی که از اخلاق و ادب اسلامی بهره های فراوانی برده بود، عزادار می دانم و این حزن بزرگ را به خانواده محترم آقای طالبانی، همسر و فرزندانش و دیگر رهبران کردستان عراق خصوصاً حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق تسلیت عرض می نمایم و برای آن دوست سفر کرده مجاهد، مغفرت و رحمت واسعه الهی و برای خانواده بزرگوارش صبر و اجر از خداوند سبحان خواستارم.

سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی

پربیننده ترین خبرها