ترامپ: آزادی رقه، آغاز مرحله‌ای جدید در سوریه است/از مذاکرات دیپلماتیک حمایت می‌کنیم

ترامپ: آزادی رقه، آغاز مرحله‌ای جدید در سوریه است/از مذاکرات دیپلماتیک حمایت می‌کنیم
شنبه 29 مهر 1396 - 21:19

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن استقبال از خروج داعش از شهر «رقه»، گفت واشنگتن از مذاکرات دیپلماتیک برای حل بحران سوریه استقبال می‌کند.

 

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز خرسندی از آزادسازی شهر «رقه» پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش در سوریه، این رخداد را آغازگر مرحله‌ای تازه خواند و گفت واشنگتن از مذاکرات دیپلماتیک برای حل بحران سوریه حمایت می‌کند.

در ابتدای این بیانیه آمده: «با کمال خرسندی اعلام می‌کنم که نیروهای دموکراتیک سوریه که از شرکاء ما در مبارزه با داعش در سوریه هستند، رقه را با موفقیت بازپس گرفتند ... نیروهای ما، با همیاری توانستند کل شهر را از کنترل داعش خارج کنند.»

ترامپ در ادامه گفته که آخرین روزهای خلافت خودخوانده داعش نزدیک است و «به زودی وارد فاز جدیدی می شویم که در آن، از نیروهای امنیتی محلی حمایت می‌کنیم، خشونت و تنش را در سراسر سوریه کاهش می‌دهیم و شرایط را برای صلح پایدار بهبود می‌بخشیم؛ این اقدامات برای آن است که داعش دیگر راهی برای بازگشت و تهدید امنیت جمعی ما نداشته باشد.»

غربی‌ها در طول جنگ دولت مرکزی سوریه با تروریست‌ها، بارها بر لزوم کنار رفتن «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه از قدرت به عنوان پیش‌شرط شروع روند سیاسی برای حل بحران تأکید داشتند؛ ترامپ هم در بیانیه خود دیگر بدون اشاره مستقیم به نام رئیس‌جمهور سوریه، مجدداً بر انتقال قدرت در این کشور جنگ‌زده تأکید کرده است.

در ادامه بیانیه ترامپ آمده است: «ما و شرکاء و متحدانمان در کنار هم، از مذاکرات دیپلماتیکی که به پایان پافتن خشونت‌ها، ایجاد زمینه بازگشت ایمن پناهجویان به کاشانه خود و انتقال سیاسی با احترام به خواسته‌های ملت سوریه منجر شود، حمایت می‌کنیم.»

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها