واکنش «الحشد الشعبی» به تروریست خوانده شدن «ابومهدی المهندس» از سوی وزارت خارجه آمریکا

واکنش «الحشد الشعبی» به تروریست خوانده شدن «ابومهدی المهندس» از سوی وزارت خارجه آمریکا
جمعه 5 آبان 1396 - 13:46

سخنگوی نیروهای الحشد الشعبی، اقدام وزارت خارجه آمریکا در تروریست خواندن معاون فرماندهی این نیروها را تعدی به یک نهاد امنیتی عراق دانست و خواستار پاسخ بغداد به واشنگتن شد.

العالم _ عراق

هیأت الحشد الشعبی، جمعه (امروز) در واکنش به تروریست خوانده شدن «ابومهدی المهندس» معاون فرماندهی نیروهای الحشد از سوی وزارت خارجه از وزارت خارجه عراق خواست تا به این اتهام واکنش نشان دهد.

«احمد الاسدی» سخنگوی هیأت الحشد الشعبی در گفت‌وگو با «بغداد الیوم»، اظهار داشت: این کلام وزارت خارجه آمریکا تعدی به یک نهاد امنیتی عراق به شمار می‌رود و ما منتظر پاسخ وزارت خارجه کشورمان به این تعدی هستیم..المهندس مایه افتخار و یک سمبل برای ملت عراق است و یکی از مهمترین فرماندهان الحشد و فرماندهان نظامی در مقابله با داعش است و همه مردم عراق شاهد ایفای نقش او در روند آزادسازی اراضی عراقی از دست تروریست‌ها بودند.

وی افزود: اتهامات وزارت خارجه آمریکا علیه الحشد الشعبی و شخص المهندس تاثیری نداشته و نخواهد داشت.

این در حالی است که «هثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته در پاسخ به یک خبرنگار درباره نقش المهندس در حوادث کرکوک و قرار گرفتن نام او از سال 2009 در لیست تروریستی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: «بله او یک تروریست است و این تمام چیزی است که اکنون می‌توانم بگویم».

پیش از این، وزیر خارجه آمریکا که دوشنبه شب گذشته وارد بغداد شد، کمی پیش از ورود به این کشور الحشد الشعبی را یک نیروی شبه نظامی خارجی خوانده و خواستار بیرون رفتن آنها از عراق شده بود.اما «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق به شدت به این اظهار نظر اعتراض کرد و در دیدار با تیلرسون خطاب به وی گفت: الحشد یک سازمان رسمی عراق است و قانون اساسی اجازه وجود گروه‌های نظامی خارج از چارچوب قانونی کشور را نمی‌دهد.

وی گفت: الحشد الشعبی رزمندگانی عراقی هستند که با تروریسم جنگیده‌اند و از کشورشان دفاع کرده‌اند و فداکاری‌هایی کرده‌اند که در پیروزی بر داعش سهیم بوده است. 

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها