آیت‌الله مکارم شیرازی: عبور ازمرزها بدون گذرنامه ازنظر شرعی ایراد دارد

آیت‌الله مکارم شیرازی: عبور ازمرزها بدون گذرنامه ازنظر شرعی ایراد دارد
چهارشنبه 10 آبان 1396 - 11:45

مرجع تقلید شیعیان گفت: اخذ گذرنامه و روادید و انجام امور قانونی برای عبور از مرزها از اهم مسائل است، هیچ‌کس به فکر خود راه ندهد که بدون گذرنامه به زیارت امام حسین(ع) برود.

العالم- ایران/ سیاسی 

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) سه تقاضا از خداوند در زمینه علم‌آموزی می‌کند، نخست این‌که علم و دانش انسان هر روزافزون شود، دوم اینکه علومی را بیاموزیم که نفع داشته باشد، و از آن استفاده کنیم، سوم نیز عمل به علوم آموخته‌شده داشته باشیم.

وی با بیان اینکه علم نافع در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها  باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در دانشگاه‌ها علومی تحصیل می‌شود که به درد جامعه و مردم نمی‌خورد، بنابراین علوم دانشگاهی باید پایش شود و از حالت تشریفاتی بودن بیرون بیاید.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر پایش علوم در حوزه‌های علمیه تصریح کرد: در حوزه‌های علمیه علومی خوانده می‌شود که به احکام، فقه و اصول برسد اما علوم مطول به درد حوزویان نمی‌خورد، در علوم موجود نیز بخش‌های غیرمفید باید حذف شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه علوم باید در حد نیاز و ضرورت دنبال شود، خاطرنشان کرد: ترجمه آثار دیگران خوب است اما تا حدی لازم است و نباید کار خود را منحصر به ترجمه علوم دیگران کنیم.

وی وظایف دولت ایران و عراق در پیاده‌روی اربعین حسینی را مورد اشاره قرار داد و گفت: زیارت اربعین سرمایه عظیمی برای پیروان این مذهب است که باید به احسن وضع از آن استفاده شود، از دولت عراق نیز به دلیل پذیرایی از زائران خارجی تشکر می‌کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: با توجه به آثار خوب این مراسم باید این برنامه تشویق و تسریع شود، ظاهراً برخی از دولتیان به این مراسم به‌عنوان منبع درآمد نگاه می‌کنند، گرفتن هزینه‌های بیمه، هلال‌احمر، هزینه پارکینگ و حق کارگزاری چه معنایی دارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی ابراز کرد: برای برادران عراقی نیز شایسته نیست که نرخ ویزا را افزایش دهند.

وی گفت: اخذ گذرنامه و روادید و انجام امور قانونی برای عبور از مرزها از اهم مسائل است، هیچ‌کس به فکر خود راه  ندهد که بدون گذرنامه به زیارت امام حسین(ع) برود چراکه زیارت امام حسین(ع) مستحب است و عبور از مرزها بدون گذرنامه از نظر شرعی ایراد دارد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه همه باید برای این مراسم عظیم به‌قصد قربت کار کنند، ادامه داد: نباید نقش میزبانی عراقی‌ها را نادیده گرفت، چراکه آن‌ها برای حفظ امنیت زوار سنگ تمام می‌گذارند از این‌رو از همه برادران عراقی تشکر و قدردانی می‌کنیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی خطاب به زوار اربعین حسینی نیز گفت: مسائل اربعین را سیاسی و جناحی نکنند، از شعارها و عکس‌های متفرقه بپرهیزند و به تبلیغ این شخص و آن شخص نپردازند و از مردم عزیز ایران می‌خواهیم که به شایستگی به میزبانی کسانی که از مرزها به سمت عراق می‌روند بپردازند.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها