جزئیات بازداشت سعد حریری در ریاض

جزئیات بازداشت سعد حریری در ریاض
چهارشنبه 17 آبان 1396 - 11:26

یک روزنامه لبنانی جزئیات دقیقی را از بازداشت نخست‌وزیر مستعفی لبنان در ریاض منتشر کرد.

العالم _ لبنان

روزنامه الاخبار چاپ لبنان به‌نقل از منابع آگاه نزدیک به سعد حریری جزئیات دقیقی را از بازداشت او در ریاض منتشر کرد.

طبق این گزارش، بامداد شنبه سعد حریری وارد فرودگاه بین‌المللی ریاض شد. در آنجا از حریری خواسته شد پیش از رفتن به دیدار سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان برای یک جلسه به هتل ریتز کارلتون برود.

الاخبار نوشت: «حریری بعد از رسیدن به هتل و مشاهده تدابیر فوق‌العاده امنیتی متوجه شد که بازداشت شده است. او به یک ویلای مربوط به هتل منتقل شد و دستگاه امنیتی عربستان، موبایل‌های حریری و محافظان و همراهانش را ضبط کردند. سپس مسئولان سعودی از محافظان و همراهان حریری خواستند یا همراه حریری بمانند یا به بیروت بازگردند، اما در صورت خروج حق بازگشت مجدد ندارند.»

این روزنامه لبنانی می‌افزاید:‌ «به درخواست حریری، چهار نفر از همراهانش به ریاست محمد دیاب به خانه حریری در ریاض رفتند تا کنار همسر و فرزندانش بمانند. عبدالعرب، رئیس لبنانی تیم حفاظت حریری و یکی از دستیاران شخصی‌اش در ویلا ماندند. سپس مقام‌های امنیتی سعودی دستورالعمل اقامت در ویلا را به اطلاع حریری و همراهانش رساندند.»

طبق گزارش این روزنامه لبنان، نخست‌وزیر لبنان و همراهانش حق ارتباط با کارمندان هتل و نیروهای امنیتی را نداشتند و تنها ارتباطشان با افسر امنیتی سعودی بود که در اتاقی در مجاورت آنان حضور داشت. موبایل حریری و همراهان در اتاق افسر سعودی قرار داشت و در روز فقط چند بار حق چک کردن تماس‌ها را داشتند. به آن‌ها تنها حق پاسخ به برخی پیام‌های رسیده از شبکه اجتماعی واتس‌آپ داده شده بود.

الاخبار با بیان اینکه هرگونه تماس درباره اوضاع محل اقامت آنان ممنوع شده بود، نوشت:‌ «پس از دیدار با یک مقام امنیتی عالی‌رتبه و دیدار با ثامر سبهان، وزیر امور خلیج (فارس) عربستان متن استعفا به حریری داده شد. متن استعفا که از سوی دیوان پادشاهی آماده شده بود، دو بار پیش از ضبط از سوی حریری تمرین شد.»

طبق این گزارش، سبهان به حریری گفت که به‌طور شخصی موضوع را به مقام‌های لبنانی توضیح خواهد داد. سبهان همچنین به حریری گفت نزدیکانش حق آمدن به ریاض را برای دیدار با وی ندارند.

الاخبار می‌نویسد: «پس از پخش مراسم قرائت استعفانامه، بازجویی از حریری درباره پرونده کمک یک میلیاردی ملک عبدالله به نیروهای امنیتی لبنان و پورسانت حریری از آن، فساد در شرکت اوجیه و قروض بانکی گرفته شده از سوی حریری از بانک‌های سعودی و بازنگرداندن آن‌ها آغاز شد. پس از آن بود که تلاش‌هایی در لبنان برای میانجی‌گری فرانسه آغاز که با شکست مواجه شد. لندن نیز تلاش کرد تا یکی از دیپلمات‌هایش به دیدار حریری برود که با مخالفت ریاض مواجه شد.»

این روزنامه می‌نویسد: «محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان گفت تا زمانی که حریری تعهد ندهد که موضعش را (در زمینه تحولات منطقه) عوض نکند، حق خروج ندارد و خانواده‌اش به عنوان گروگان در ریاض خواهند بود. در نهایت، حریری به کاخ پادشاه عربستان رفت و با سلمان دیدار کرد تا القاء شود که حال وی خوب است و وی بازداشت نیست.»

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها