فجر ۳۹ در رسانه‌های خارجی؛

بازتاب خارجی حضور مردم ایران در سالروز انقلاب با نمایش موشک «قدر»

بازتاب خارجی حضور مردم ایران در سالروز انقلاب با نمایش موشک «قدر»
يکشنبه 22 بهمن 1396 - 16:18

همزمان با بایکوت برخی رسانه‌ها، برخی دیگر اقدام به بازتاب حضور وسیع مردم در راهپیمایی سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کردند و از عباراتی چون «میلیونی» و «صدها هزار نفری» استفاده کردند.

العالم - ایران / سیاسی

 راهپیمایی میلیون‌ها نفر از مردم ایران به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در برخی رسانه‌های عربی‌زبان و انگلیسی زبان علی‌رغم مصادف شدن با روز یکشنبه، روز تعطیل، بازتاب وسیعی داشت و برخی رسانه‌های دیگر آن را تا این ساعت بایکوت کردند.

 شبکه خبری بی.بی.سی، رسانه‌های سعودی یا اماراتی، تا این لحظه پوششی روی حضور پرشمار و پررنگ ایرانی‌ها نداشتند. خبرگزاری رویترز نیز بعد از چند ساعت سکوت، گزارشی در این خصوص منتشر کرد. 

در مقابل برخی رسانه‌ها، حضور میلیونی مردم، نمایش موشک بالستیک «قدر»، سخنرانی دکتر روحانی و سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل» را مورد توجه قرار دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبر نوشت: «راهپیمایان روز یکشنبه در تهران شعارهای سنتی خود علیه ایالات متحده و اسرائیل را سر دادند». این خبرگزاری می‌افزاید: «صدها هزار نظر در حال تجمع در میدان آزادی این شهر هستند، جایی که «حسن روحانی» رئیس‌جمهور این کشور سخنرانی می‌کند.»

سایت خبری «بوابه الاهرام» وابسته به روزنامه الاهرام مصر نیز نوشت: مردم ایران به مناسبت سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی 1979 جشن گرفتند و میلیون‌ها نفر در تهران و دیگر شهرهای ایران در این مراسم شرکت کردند.

وبگاه مصری «بوابه الفجر» نیز حضور مردم در راهپیمایی و نمایش موشک بالستیک «قدر» و برد 2000 کیلومتری آن را تحت پوشش قرار داد.

این پایگاه خبری همچنین سخنان دکتر روحانی در جمع خبرنگاران را که گفته بود «حضور گسترده مردم پاسخ آشکاری به توطئه‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه است» را نیز در خبر خود ذکر کرد.

خبرگزاری «شینهوا» که خبرگزاری رسمی چین محسوب می‌شود در خبر خود آورد: «مردم ایران با تجمع گسترده در خیابان‌های شهرهای این کشور، شعارهای ضدآمریکایی و ضداسرائیلی سر داده و تصاویر آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و آیت‌الله علی خامنه‌ای جانشین او را حمل کردند.»

نشریه «نیشن» پاکستان هم از این نشریاتی است که در خبری مشروح به این راهپیمایی وسیع پرداخته و نوشته است: «میلیون‌ها ایرانی روز یکشنبه برای گرامیداشت ۳۹مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به خیابان آمدند. هر سال مردم طبقات مختلف جامعه ایران در شهرها و شهرستان‌های مختلف ایران برای جشن گرفتن پیروزی ملت خود که پایان‌بخش حکومت پادشاهی رژیم پهلوی تحت حمایت ایالات متحده، بود، به خیابان می‌آیند.»

وبگاه خبری العهد لبنان نیز در بخش‌ها و قالب‌های خبری مختلفی به بازتاب راهپیمایی امروز پرداخت. این وبگاه لبنانی به طور کامل سخنان دکتر روحانی، به نمایش در آمدن موشک بالستیک «قدر» و حضور میلیونی مردم را در خبرهای مختلفی ذکر کرد.

العهد، نمایش موشک بالستیک «قدر» را پیام موشکی ایران به رژیم صهیونیستی از کف خیابان‌های تهران توصیف کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) با انتشار یادداشتی در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از تداوم نهضتی که سی و نه سال پیش در این کشور آغاز شد نوشت و سیاست‌های تهران در قبال قضایای منطقه را بررسی کرد.

نویسنده این یادداشت، تأکید کرد: ایران با وجود فشارها، استقلال سیاسی و حاکمیت مردمی را تحکیم کرده است.

وبگاه روزنامه «الیوم السابع» مصر، یکی از پرتیراژ‌ترین روزنامه‌های این کشور، هم در بازتاب راهپیمایی امروز نوشت:، «ایران امروز یکشنبه سی‌ونهمین سالروز انقلاب سال 1979 را با راهپیمایی‌هایی مملو از جمعیت در اغلب شهرهایش، گرامی داشت».

الیوم السابع در خبری کوتاه عکس‌هایی از موشک «قدر» را منتشر کرد که در مراسم سالروز پیروزی انقلاب در تهران به نمایش گذاشته شد و با بیان اینکه مردم «شعار مرک بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا» سر دادند، نوشت: تهران از این مناسب برای قدرتنمایی استفاده کرد.

همچنین پایگاه قطری «عربی21» نمایش موشک «قدر» در راهپیمایی 22 بهمن امسال را پوشش داد و درباره جزئیات این موشک به نقل از خبرگزاری فارس، توضیحاتی ارائه کرد.

سایت «24» امارات نیز حضور مردم در اهپیمایی سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی را میلیونی توصیف کرد

اما پایگاه خبری شبکه المیادین، گزارش مبسوطی در خصوص این مراسم در سایت خود کار کرد و ضمن پوشش سخنان دکتر روحانی، ظریف، لاریجانی و شمخانی، بخشی را به توضیحات در خصوص موشک بالستیک «قدر» اختصاص داد و گزارش خود را با تصاویر مختلف غنی کرد.

روزنامه الکترونیک «رأی الیوم»، پایگاه مصری «العرب الیوم»، وب سایت « سودان الیوم» و پایگاه خبری «مصراوی» نیز با متنی تقریبا یکسان، راهپیمای مردم در سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را پوشش دادند.

وبگاه رأی الیوم، توضیحاتی در خصوص موشک «قدر» که در این راهپیمایی به نمایش در آمد را ارائه کرد.

خبرگزاری «فلسطین الیوم» نیز حضور مردم در مراسم امروز را میلیونی توصیف کرد و نوشت که این راهپیمایی در تمامی استان‌ها و شهرهای ایران برگزار شد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها