بروجردی: ترکیه روش خود را تغییر دهد

بروجردی: ترکیه روش خود را تغییر دهد
شنبه 19 اسفند 1396 - 04:31

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ترکیه توصیه کرد روشش را در ادامه حضور نظامی در سوریه تغییر دهد.

العالم - ایران

علاء الدین بروجردی پس از سخنرانی در مراسم نکوداشت شهید حکیم در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در خصوص تصمیم ترکیه برای حضور نظامی در عراق به بهانه مبارزه با جدایی طلبان کرد افزود: دولت و ارتش سوریه مستقل هستند و ما نیز حتما آمادگی خود را برای حل و فصل مسائل اعلام می کنیم و روس ها نیز حتماً حمایت می کنند.

وی گفت: زمانی آمریکایی ها در پی تجزیه منطقه کردستان از عراق بودند و حرکت سیاسی شان هم فریب بارزانی برای برگزاری رفراندوم بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در آن توطئه مسئولان بلند پایه ایران، عراق و ترکیه در سطوح مختلف سیاسی و امنیتی مشورت کردند و موفق شدند این توطئه آمریکا را که از حمایت تمام عیار رژیم صهیونیستی برخوردار بود شکست بدهند.

بروجردی هشدار داد: آمریکایی ها طرح مشابهی را برای سوریه طراحی کرده و ده ها هزار نفر را برای اجرای آن آموزش داده و مسلح کرده اند.

وی با اشاره به سفر اخیر همتای ترکش به تهران گفت: به این مقام ترک گفتم که استفاده از روش حل و فصل مسئله تجزیه عراق، برای حل و فصل مسئله سوریه نیز جواب می دهد به ویژه آنکه سوریه دارای دولت و ارتش مستقل است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر آمادگی ایران و روسیه برای مشارکت در حل و فصل مسئله ترک ها در سوریه افزود: با چنین ترکیب مشورتی شاید اصلا نیازی به این حرکات نظامی هم نبود چون اولین عکس العمل اقدامات به کشور مهاجم باز می گردد و این غیر از تلفاتی است که به طور طبیعی می دهند.

بروجردی اضافه کرد: باید در نظر داشته باشند که زیر علامت سوال قرار می گیرند و در افکار عمومی سوریه و منطقه نیز آثار بدی خواهد داشت.

وی ابراز امیدواری کرد که ترک ها روششان را تغییر دهند و به الگوی عراق باز گردند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری تصریح کرد: هیچ کس فراموش نکرده است که عربستان سعودی در تخریب عراق نقش اساسی ایفا کرد و بسیاری از عملیات تروریستی در عراق را آنان طراحی و تروریست ها تسلیح می کردند.

بروجردی افزود: این نکات مهم در افکار عمومی عراق باقی است.

وی تاکید کرد: دوستانی که در دوران مبارزه با تروریسم و در سختی ها در کنار ملت عراق بودند حق دارند که بیشترین نقش را در سازندگی و رابطه با عراق داشته باشند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: البته این به این معنی نیست که عراق با کشورهای دیگر رابطه نداشته باشد اما توجه به این ظرایف بسیار مهم است که در تصمیمات دولتمردان عراق در نظر گرفته شود.

 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها