ترکیه به «لحن گاوچرانی» آمریکایی‌ها پاسخ مناسب می‌دهد

ترکیه به «لحن گاوچرانی» آمریکایی‌ها پاسخ مناسب می‌دهد
سه شنبه 6 شهريور 1397 - 14:19

وزیر خارجه ترکیه در واکنش به پیشنهاد آمریکا درباره جنگنده‌های F-35 و اینکه آمریکا هر کاری بخواهد می‌کند، آن را «لحن گاوچرانی» توصیف کرد.

العالم - ترکیه

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد روابط آنکارا با مسکو، جایگزین روابط ترکیه با اتحادیه اروپا یا آمریکا نیست.

چاووش‌اوغلو طی نشست خبری در لیتوانی با بیان اینکه سیاست خارجی ترکیه مبتنی بر توازن در روابط با کشورهای مختلف است، گفت: «اینکه آمریکا می‌گوید من هر کاری بخواهم انجام می‌دهم، شبیه فیلم‌های کابویی است».

به نوشته روزنامه «حریّت» وی ضمن تاکید بر واکنش نشان دادن ترکیه به اینگونه اظهارات، افزود: «نیازمند نیستیم که هر تصمیم ناعادلانه‌ای را که یک کشور علیه دیگری می‌گیرد، قبول کنیم».

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه آمریکا تضمینی برای فروش سامانه‌های پدافند موشکی «پاتریوت» به آنکارا نداده است، خاطر نشان کرد: «ما باید از حریم هوایی خود دفاع کنیم. این یک باید است. آنها باید این را درک کنند. آیا آمریکا می‌تواند تضمین دهد که به ما پاتریوت می‌فروشد؟».

چاووش‌اوغلو ضمن اشاره به غیرقانونی بودن تصمیم آمریکا برای فسخ قرارداد فروش جنگنده‌های F-35 به ترکیه بر اساس قوانین بین‌المللی، افزود: «ما در برنامه F-35 شریک هستیم و برخی قطعات آن در ترکیه تولید شده است».

وی در پایان در واکنش به پیشنهاد هیأت آمریکایی درباره سامانه S-400 تاکید کرد که اگر آمریکا می‌خواهد تنش‌های دیپلماتیک با ترکیه را حل کند، باید دست از ادبیات تحریم و تهدید بردارد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها