درخواست وزیر سعودی برای ایجاد آشوب در لبنان/ افشای مکالمه وزیر سعودی در پی بازداشت سعد الحریری در عربستان

درخواست وزیر سعودی برای ایجاد آشوب در لبنان/ افشای مکالمه وزیر سعودی در پی بازداشت سعد الحریری در عربستان
سه شنبه 15 آبان 1397 - 12:38

یک روزنامه لبنانی بخشی از مکالمه وزیر مشاور سعودی در امور کشورهای خلیج فارس با رئیس دفتر نخست‌وزیر لبنان را منتشر کرد؛ وزیر سعودی در این مکالمه عملا خواستار ایجاد نافرمانی مدنی در لبنان می‌شود.

العالم _ لبنان

«سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان آبان ماه سال گذشته (1396) طی سفری به عربستان سعودی ناچار به استعفا شد.

خبرها از بازداشت سعد الحریری در ریاض حکایت داشت و در نهایت با وساطت‌های خارجی، الحریری از بند  سعودی‌ها آزاد شد و به کشورش بازگشت.

اکنون یک سال از آن ماجرا می‌گذرد و تقریبا همه یقین دارند که عربستان نخست‌وزیر لبنان را بازداشت کرده بود. روزنامه «الاخبار» به همین دلیل بخشی از مکالمه تلفنی میان «نادر الحریری» (برادر الحریری) و مدیر دفتر وی و «ثامر السبهان» وزیر مشاور وقت سعودی در امور کشورهای خلیج فارس، در زمان بازداشت سعد الحریری را منتشر کرد.

السبهان در بخشی از این مکالمه علنا از نادر الحریری می‌خواهد عده‌ای را به خیابان‌های لبنان بیاورند و علیه حزب‌الله دست به تظاهرات بزنند. این مکالمه به شرح زیر است:

ثامر السبهان: نادر! چرا خیالت از بابت نخست‌وزیر (سعد الحریری) راحت نیست؟

نادر الحریری: برعکس؛ من خیالم راحت است، نخست‌وزیر در سعودی است؛ من خیالم راحت نباشد؟

ثامر السبهان: اگر مطمئن هستی پس باید نهایت سعی خود را برای مقابله با رسانه‌هایی که می‌گویند نخست‌وزیر در ریاض ربوده شده، انجام دهید.

نادر الحریری: قربان! شما وضعیت رسانه‌ها در لبنان را می‌دانید، کنترل آنها محال است. به نظرم شما باید اقداماتی انجام دهید که تأکید کند نخست‌وزیر زنده است و اینگونه به ما در توضیح رسانه‌ای حقیقت کمک کنید.

ثامر السبهان: اما این فرصت امروز شما برای حمله است؛ باید متحدانتان را جمع کنید، به خیابان‌ها بیایید، مسیرها را ببندید و برای مقابله با حزب‌الله اعلام نافرمانی کنید...  استعفای نخست‌وزیر باید در لبنان تکمیل شود.

نادر الحریری: حق با شماست. ما باید این گام را تکمیل کنیم اما آنچه از آن صحبت می‌کنید شبیه انقلاب است، این انقلاب نیاز به یک رهبر دارد و به همین دلیل نخست‌وزیر باید در بیروت باشد تا این تحرکات را رهبری کند.  

ثامر السبهان: اما همانگونه که می‌دانید اگر نخست‌وزیر به بیروت بازگردد زندگی‌اش در خطر است.

نادر الحریری: ما ایمان داریم که «برای شما اتفاقی نمی‌افتد جز آنچه خدا مقدر کرده» اما مردم نیاز به رهبر دارند و این رهبر، سعد الحریری است.

ثامر السبهان: اگر نخست‌وزیر بازگردد و ترور شود، جایگزینی که برای او پیشنهاد می‌کنید، کیست؟

نادر الحریری: سعد الحریری

ثامر السبهان: سوال من درباره جایگزین سعد الحریری در صورت شهادت وی بود؟

نادر الحریری: سعد الحریری

ثامر السبهان: آیا جایگزینی نیست؟

نادر الحریری: بله؛ سعد الحریری

ثامر السبهان: مرد دومی که می‌تواند از او برای تکمیل مسیر شیخ سعد استفاده کرد، کیست؟

نادر الحریری: سعد الحریری

ثامر السبهان: آیا نمی‌خواهی جایگزینی برای او معرفی کنی؟

نادر الحریری: من جایگزین را به تو معرفی کردم: سعد الحریری

ثامر السبهان: اما نخست‌وزیر الحریری استعفا داده، جایگزین کیست؟

نادر الحریری: سعد الحریری

در این مکالمه سی و هفت دقیقه‌ای، السبهان بیش از 10 بار از نادر الحریری می‌خواهد که جایگزینی برای سعد الحریری معرفی کند اما وی حاضر به این کار نمی‌شود به نحوی که السبهان در پایان مکامه بسیار عصبانی می‌شود و می‌گوید «37 دقیقه از وقت مرا تلف کردی».

البته سعد الحریری پس از این ماجرا چند بار به عربستان سفر کرده که آخرین بار سفر وی به ریاض به منظور شرکت در کنفرانس «داووس صحرا» بود. «محمد بن سلمان» در این کنفرانس در حالی که الحریری در کنار وی نشسته بود، گفت نخست‌وزیر (لبنان) دو روز اینجا خواهد بود و  امیدواریم کسی شایعه نکند که ربوده شده است. سعد الحریری در جواب وی می‌گوید: کاملا آزاد هستم.

اما چند روز پس از این نشست هم منابع آمریکایی گزارش دادند که سعد الحریری از جانب عربستان مجبور بود به این جلسه برود. روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشت: «سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان تقریباً یک سال بعد از آنکه عربستان سعودی او را برای استعفایی که اکنون لغو شده تحت فشار قرار گذاشت کماکان گروگان ریاض است».

تحلیلگران سیاسی لبنان در گفت‌وگو با وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند الحریری هفته گذشته، در شرایطی که فشارها علیه عربستان سعودی به دلیل قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی شدت گرفته بود، چاره‌ای جز شرکت در کنفرانس سرمایه‌گذاری ریاض نداشته است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها