المانیتور:

کنگره وکاخ سفید برای اقدام حقوقی علیه اوپک به تفاهم رسیدند

کنگره وکاخ سفید برای اقدام حقوقی علیه اوپک به تفاهم رسیدند
شنبه 24 آذر 1397 - 17:50

تارنمای خبری "المانیتور" روز شنبه گزارش داد: کنگره آمریکا و کاخ سفید در مورد اقدام حقوقی علیه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به استناد قانون ضد تراست آمریکا به تفاهم بی سابقه رسیده اند.

العالم ـ آمریکا

این تارنما اضافه کرد: در صورتی که واشنگتن با استفاده از قانون داخلی خود در دادگاههای آمریکا، اقدام حقوقی علیه اوپک بردارد، اوپک را در شرایط سختی قرار خواهد داد.
کنگره آمریکا از سال 2000 میلادی در صدد تصویب قانون منع شکل گیری کارتل های تولیدی و صادراتی نفت است. اما توسط دولت های جرج دبلیو بوش پسر و باراک اوباما مورد مخالفت قرار گرفته بود، اما موافقت ترامپ با لایحه ضد تراست و حمایت بخش نظارتی "ضد تراست" وزارت دادگستری آمریکا، این لایحه را در آستانه تصویب قانونی قرار داده است.
در صورت تصویب این قانون، متحدین و دشمنان آمریکا به طور مساوی در برابر قانون مبارزه با تراست آمریکا، آسیب پذیر خواهند شد و با توجه به قانون مصونیت های خارجی و حاکمیتی آمریکا، از حقوق حمایتی محروم خواهند شد.
پس از ادای شهادت در برابر کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان، ماکان دلرحیم، معاون دادستان کل اشاره کرد که او از اهداف تعیین شده لایحه، پشتیبانی خواهد کرد.
دلرحیم که بر بخش ضد تراست وزارت دادگستری نظارت دارد، به المانیتور گفت: "دولت ترامپ در صدد بازبینی قانون مربوطه است. اما من با اظهار نظر ها، دیدگاه و رویکرد دولت موافقم."
دلرحیم، در سال 2008 در مقاله ای که به عنوان یک حقوقدان بخش خصوصی در تارنمای خبری "هیل" نوشته شده بود از کنگره خواسته بود قانون ضد تراست NOPEC را تصویب کند. در آن مقاله او نوشته بود: وقت آن فرارسیده که سیاست گذاران آمریکا، به استناد قانون ضد تراست آمریکا و اینکه بازار آزاد باید نرخ یک بشکه نفت را تعیین کند، امتیاز اوپک را لغو کند.
عربستان سعودی، نگران از آینده این لایحه مسکوت مانده که مبادا به قانون تبدیل شود، در ماه سپتامبر گذشته تد اولسون، وکیل جمهوری خواه را برای تبلیغ علیه آن لایحه استخدام کرد. اما این وکیل، حمایت از اوپک را به خاطر عواقب افتضاح سیاسی در مورد قتل فجیع جمال قاشقچی، کنار گذاشت.
تارنمای "المانیتور" ادامه داد: باب گودلات، رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ خواسته: قانون ضد تراست را که در جلسه روز چهار شنبه این کمیته مطرح شده، تصویب کند.
گودلات گفت: اوپک سالانه 250 میلیارد دلار به مصرف کنندگان آمریکا خسارت می زند.
ترامپ در کتاب سال 2011 خود با عنوان "باید سخت گیری کرد" به صراحت از قانون ضد تراست آمریکا پشتیبانی کرده است. او بارها در مورد آنچه که او قیمت بالای نفت می خواند، به اوپک تاخته است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) متشکل از کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا، ونزوئلا و کنگو است که در سال ۱۳۳۹تشکیل شد.
به گزارش ایرنا، اعضای اوپک که مدت زیادی منابع نفتی آنها ازسوی کشورهای استعمارگر مثل انگلیس چپاول شده و بعد از ملی شدن نیز توسط این کشورها با قیمت بسیار پایین خریداری می شد، برای تامین منافع کشورهای صادر و مصرف کننده نفت این سازمان را شکل دادند.
در اساسنامه اوپک در باره اهداف اصلی این سازمان آمده است:«هماهنگی و یکپارچه‌سازی سیاست‌های نفت کشورهای عضو و تعیین بهترین راه برای تأمین منافع جمعی، طراحی شیوه‌هایی برای تضمین ثبات قیمت نفت در بازار نفت بین‌المللی به منظور از بین بردن نوسانات مضروغیر ضروری ؛ توجه خاص به ضرورت فراهم کردن درآمد ثابت برای کشورهای تولیدکننده نفت و تأمین نفت کشورهای مصرف‌کننده به صورت کارآمد، مقرون به صرفه و همیشگی تشکیل شد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها