پارلمان عراق:

انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به کردستان عراق «اشغالگری» است

انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به کردستان عراق «اشغالگری» است
شنبه 1 دی 1397 - 19:06

کمیسون امنیت ملی پارلمان عراق، انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به منطقه کردستان را «اشغالگری» و «نقض حاکمیت» این کشور بر شمرد.

العالم _ عراق

کمیسیون امنیت ملی پارلمان عراق به انتشار گزارش‌هایی درباره تصمیم آمریکا برای انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به منطقه کردستان عراق واقع در شمال این کشور واکنش نشان داد.

کمیسیون امنیت ملی پارلمان عراق گفت که «انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به منطقه کردستان بدون هماهنگی با بغداد به معنای اشغالگری و نقض حاکمیت است.»

«علی البدیری» نماینده جریان حکمت ملی در پارلمان عراق هم در گفت‌وگو با خبرگزاری المعلومه عراق به گزارش‌های مربوط به تصمیم واشنگتن برای استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل پس از خروج آنها از سوریه واکنش نشان داد و گفت: واشنگتن حق ندارد از توافق راهبردی خود با بغداد برای انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق سوءاستفاده کند.

وی افزود: ورود نیروهای آمریکایی به عراق پس از خروج از سوریه، باید از طریق توافق با دولت مرکزی عراق باشد و این دولت نیز با نیروهای مذکور در صورت ورود به کشور بدون موافقت بغداد و یا توافق با آن، به عنوان نیروی اشغالگر و متجاوز برخورد خواهد کرد.

پیشتر یکی از مسئولان در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده بود که دو هزار و 130 تن از نیروهای ویژه این کشور طی روزهای آینده خاک سوریه را ترک می‌کنند و پس از آن در اربیل مرکز منطقه کردستان واقع در شمال عراق مستقر خواهند شد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه گذشته تایید کرده بود که قصد دارد نیروهای نظامی این کشور را از سوریه خارج کند، چراکه به گفته وی «با شکست داعش، دیگر آمریکا دلیلی برای حضور در سوریه ندارد.»

خبرگزاری آناتولی گزارش داد که حدود 100 کامیون حامل تجهیزات نظامی آمریکا از گذرگاه مرزی «سیمالکا» سوریه را به مقصد عراق ترک کردند.

از سوی دیگر، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ظهر روز پنجشنبه گفته بود که در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه وجود ندارد. این تصمیم آمریکا همزمان با تلاش ترکیه برای آغاز عملیات نظامی در سوریه صورت می‌گیرد.

دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده است که از افغانستان نیز در حال خروج است، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها