وال استریت ژورنال:

با مخالفت قاطع اعضای اوپک؛ تلاش سعودی ها برای تضعیف اوپک با شکست مواجه شد

با مخالفت قاطع اعضای اوپک؛ تلاش سعودی ها برای تضعیف اوپک با شکست مواجه شد
جمعه 19 بهمن 1397 - 22:22

وال استریت ژورنال از شکست تلاش های عربستان سعودی برای ایجاد یک سازمان نفتی جدید بجای اوپک بدلیل مخالفت قاطع اعضای اوپک و روسیه خبر داد.

العالم - آسیا

الفرات نیوز به نقل از وال استریت ژورنال نوشت عربستان بتازگی ایجاد یک سازمان جدید متشکل از تولیدکنندگان نفت بجای اوپک را پیشنهاد کرده که با مخالفت روسیه و اعضای اوپک مواجه شده است.

این پیشنهاد از سوی عربستان به 'الکساندر نواک' وزیر انرژی روسیه ارائه شده اما وی ضمن مخالفت با این پیشنهاد در عین حال گفته که تصمیم گیری در این خصوص در صلاحیت وی نیست و او موضوع را به اطلاع وزیر خارجه و کاخ کرملین خواهد رساند.

بر اساس این پیشنهاد، همکاری سست کنونی میان اوپک و روسیه تبدیل به یک اتحادیه نفتی میان دو طرف خواهد شد که از یکسو تحت رهبری مسکو و از سوی دیگر اوپک کنونی تحت سیطره ریاض خواهد بود.

وزیر انرژی روسیه گفته است که سازمان نفتی دیگر نباید ایجاد شود چرا که انحصار و بوروکراسی در بازار نفت را افزایش می دهد و تصمیم گیری ها را بازهم سخت تر خواهد کرد.

در این گزارش آمده است که سعودی ها از طریق ارائه چنین پیشنهاداتی سعی دارند گناه افزایش قیمت جهانی نفت را به گردن روسیه بیاندازند و خود را که قول مهار قیمت را به کاخ سفید داده است نزد واشنگتن تبرئه کند اما روسیه نیز ترجیح می دهد با روند فعلی دنبال تحقق راهبرد انرژی خود باشد بدون آنکه با آمریکا درگیر شود.

یک مسوول در اوپک اعلام کرده است برخی اعضای اوپک بویژه ایران، عراق، نیجریه، آنگولا و الجزایر با چنین پیشنهادی بخاطر نگرانی از تسلط مسکو و ریاض بر سیاست های نفتی مخالفت کرده اند.
از جمله این مخالفت ها، موضع 'ثامر الغضبان' وزیر نفت عراق بوده که در نشست اخیر وین صریحا با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

برخی ناظران بر این باورند که تحریم های اقتصادی یکجانبه آمریکا علیه ایران از یکسو و تلاش برای تضعیف جایگاه سازمان اوپک از سوی دیگر در راستای طرح های آمریکا در خاورمیانه از جمله معامله قرن در فلسطین با حمایت و برتری منطقه ای سعودی ها صورت می گیرد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها