تحلیل روز/

عربستان باید مسئولیت قتل زکریای خردسال را بپذیرد

عربستان باید مسئولیت قتل زکریای خردسال را بپذیرد
شنبه 20 بهمن 1397 - 15:03

ارزش ها و اصول و فطرت انسانی به خودی خود، ویژگی های خوب را ستایش و ویژگی های بد را نکوهش می کند. برای مثال صداقت، امانت داری و بزرگواری در همه جوامع با هر دین و مذهب و گرایشی، صفت های پسندیده هستند اما در مقابل دروغ، فریب کاری و نزول خواری (البته به جز جوامع یهودی) در همه ادیان و اعتقادات نکوهش می شوند.

العالم - عربستان سعودی

با این مقدمه می خواهیم در این جا به یکی از ویژگی های زشت و نکوهش شده یعنی قتل بی دلیل و بی گناه به هر دلیل و انگیزه ای اشاره کنیم. در اینجا منظور دقیقا حادثه وحشتناکی است که در عربستان و به خصوص در حرم امن پیامبر که در پنج شنبه گذشته رخ داد، اشاره کنیم.

با توجه به ضد و نقیض بودن خبرها در این خصوص، قصد پرداختن به جزئیات حادثه را نداریم بلکه فقط اصل مطلب را ذکر می کنیم: یک سعودی کودک 6 ساله ای را سر برید. این کودک شیعه مذهب بود و همراه مادرش عازم زیارت حرم پیامبر حضرت محمد (ص) بود که به دست یک جنایت کار به قتل رسید. خبرهای ضد و نقیضی درباره انگیزه جنایت منتشر شده است؛ برخی گفته اند به خاطر رویکرد وهابی قاتل بوده است. برخی گفته اند قاتل بیمار روانی بوده است یا از دست پلیس فراری بوده است. دلیل این جنایت هر چه باشد از یکی از این سه حالت خارج نیست.

در اینجا قصد تحلیل و بررسی انگیزه های این جنایت هولناک را نداریم. این جنایت به قدری هولناک است که هر کسی ذره ای وجدان و انسانیت داشته باشد نمی تواند به هیچ طریقی آن را توجیه کند اما ما در اینجا می خواهیم این سه روایت مختلف را به طور جداگانه بررسی کرده و مسئول اصلی و نه مستقیم آن را شناسایی کنیم.

اولین روایت می گوید مجرم بنا به انگیزه های فرقه ای و بر اساس تفکر افراطی گرایانه برخاسته از رویکردهای وهابی گری و کینه دیرینه نسبت به شیعیان این جنایت را مرتکب شده است. اگر این روایت درست باشد سئوالی که در اینجا مطرح می شود این است چه کسانی مسئول شست و شوی مغزی این شخص و مسخ فطرت انسانی او هستند که می تواند تا این حد از خصلت حیوانی و حتی پست تر از ان تنزل کند که سر یک کودک بی گناه و بی دفاع را ببرد آنهم فقط و فقط به دلیل اینکه هم عقیده او نیست و عقاید تکفیری او را نمی پذیرد؟ پاسخ این سئوال از روز روشن هم روشن تر است. چرا که شیوخ وهابی از روزگاران گذشته پیوسته علیه شیعیان تبلیغ کرده اند و هنوز هم می گویند کشتن شیعه حلال است و حتی ثواب دارد. این امر بر کسی پوشیده نیست.

بر اساس این روایت، بریدن سر زکریا بدر جابر، کودک 6 ساله حاصل تفکر وهابی گری تکفیری متعصبانه ای است که در متون درسی عربستان در منابر و مساجد و رسانه های این کشور پیوسته تبلیغ شده است. سیاست های حکومتی آل سعود نیز که شیعیان را شهروندان درجه 2 و غیر مسلمان می دانند، جای خود دارند. بنابراین مقامات سعودی مسئول قتل این کودک بیگناه هستند زیرا آنها هستند که دست تکفیری ها را در جامعه عربستان و در دستگاه های دولتی علیه شیعیان باز گذاشته اند. این جنایت، کم از جنایت تروریست های داعشی که با پول عربستان در سراسر مناطقی که اشغال کردند در عراق و سوریه دست به قتل و کشتار کودکان و زنان و سالخوردگان بی دفاع زدند.

طبق روایت دوم، مجرم بیمار روانی است. این هم یک بهانه کهنه و رسوا است که دیگر هر کسی که اندک آشنایی با اوضاع دارد، و از حقیقت انواع جنایاتی که در این کشور رخ می دهد آگاه است، حوصله شنیدن آن را ندارد. لذا پرداختن به این بهانه یا روایت به طور کلی کاری بیهوده و مسخره است.

و اما روایت سوم می گوید مجرم تحت تعقیب پلیس بوده است. لذا سعی کرده است از این کودک به عنوان سپر انسانی و گروگان استفاده کند اما بعد او را جلوی چشم مادرش سر بریده است. این روایت که پس از فرض بیمار روانی بودن مجرم در رسانه های عربستان به عنوان دومین علت، مورد تأکید قرار گرفته و تبلیغ شده است، ثابت می کند که نیروهای امنیتی عربستان پس از مجرم، مسئول این جنایت هستند. چون کمترین مهارتی در انجام وظایف خود ندارد و جان شهروندان را به راحتی به خطر می اندازند چه رسد به یک کودک معصوم. مخصوصا که این مجرم احتمالا تهدید کرده است که اگر دست از سرش برندارند کودک را خواهد کشت. هیچ بعید نیست که مأموران امنیتی عربستان چنین اشتباهات مرگباری را زیاد مرتکب می شوند که نشان از بی لیاقتی و بی تجربگی آنها دارد و بهترین گواه بر این بی لیاقتی، حوادث خونینی است که هر از گاهی در موسم حج به وقوع می پیوندد و ده ها تن از حجاج را قربانی می کند.

در پایان باید خاطرنشان کنیم که اسلام و قرآن قتل را از بزرگترین گناهان کبیره می دانند. خداوند در سوره نساء آیه 93 می فرماید: وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا (و هر کس مؤمنی را به عمد بکشد مجازات او (آتش) جهنم است، که در آن جاوید (معذّب) خواهد بود و خدا بر او خشم و لعن کند و عذابی بسیار شدید بر او مهیا سازد.) اما در کارنامه افراطی گری وهابی، این جنایت اولین جنایت نیست، آخرین هم نخواهد بود؛ و تاریخ گواه این حقیقت است.

  • محمد ماجد / العالم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها