سفیر جدید آمریکا در عربستان بالاخره آغاز به کار کرد

سفیر جدید آمریکا در عربستان بالاخره آغاز به کار کرد
جمعه 13 ارديبهشت 1398 - 07:50

پس از دو سال وقفه، سفارت آمریکا در ریاض پنجشنبه شب در اطلاعیه ای اعلام کرد که «جان ابو زید» ژنرال بازنشسته ارتش این کشور به عنوان سفیر ایالات متحده راهی ریاض شده است.

العالم- آمریکا

به گزارش رویترز، آمریکا از ژانویه 2017 ( دی 95) به مدت 27 ماه سفیری در عربستان تعیین نکرده بود.
دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، ابو زید را که فرمانده مرکزی نیروهای این کشور در جنگ عراق بود، در نوامبر 2018 (آبان 97) به عنوان سفیر واشنگتن در ریاض معرفی کرد و آوریل گذشته ( فروردین 98) سنای آمریکا به نامزد پیشنهادی ترامپ رای اعتماد داد.
در اطلاعیه سفارت آمریکا در ریاض به نقل از ابوزید 68 ساله آمده است: عربستان و آمریکا همیشه برای حمایت و دفاع از امنیت دو کشور، افزایش رفاه و توسعه اقتصادی وحفظ روابط مستحکم تلاش می کنند.
بسیاری از دولتمردان آمریکایی به دلیل برخی موضوعات چون حبس و شکنجه فعالان زن عربستانی در زمینه حقوق بشر، کشتار غیر نظامیان در حمله به یمن توسط ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان و دست داشتن رهبران سعودی در ماجرای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد، خواستار موضع گیری شدید دولت ترامپ علیه ریاض هستند.
با این وجود، ترامپ به خاطر منافع اقتصادی حاصل از فروش میلیاردها دلار اسلحه و تجهیزات نظامی به عربستان، از هرگونه فشار بر دولت ریاض خودداری می کند، موضوعی که حتی خشم و انتقاد بسیاری از هم حزبی های رئیس جمهوری ایالات متحده را در بر داشته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها