لیگ ملت‌های والیبال؛

شکست تلخ ایران مقابل برزیل/ داوری نفس شاگردان کولاکوویچ را گرفت!

شکست تلخ ایران مقابل برزیل/ داوری نفس شاگردان کولاکوویچ را گرفت!
شنبه 22 تير 1398 - 07:16

تیم ملی والیبال ایران در دومین بازی خود در مرحله نهایی لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ مقابل برزیل شکست خورد و از صعود به جمع ۴ تیم پایانی بازماند.

العالم _ ایران / ورزشی

تیم ملی والیبال ایران در حالی که دو ست نخست را مقابل برزیل واگذار کرده بود، با بازگشتی رویایی توانست بازی را به تساوی بکشاند ولی در گیم پنجم با توجه به اشتباه داوری و عدم تمرکز بازیکنان، این برزیلی‌ها بودند که توانستند پیروز این میدان با نتیجه 3 بر 2 باشند.

سعید معروف، امیر غفور، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی، محمد موسوی، علی اصغر مجرد و محمدرضا حضرت‌پور (لیبرو) بازیکنان شروع کننده بازی در بازی حساس و سرنوشت‌ساز مقابل برزیل بودند. برنده این بازی، جواز حضور در مرحله نیمه نهایی مسابقات را کسب می‌کرد. سایت فدراسیون جهانی والیبال، امیر غفور را به عنوان امتیازآورترین بازیکن لیگ ملت‌ها، برگ برنده ایران دانسته بود.

ست اول

بازی در ست نخست، پایاپای تا امتیاز 5 پیش رفت ولی سرویس‌های بدون بازگشت ریکاردو لوکارلی، نتیجه را 10 بر 5 به سود برزیل کرد. روند امتیازهای متوالی برزیل تا نتیجه 13 بر 5 ادامه داشت. ایگور کولاکوویچ با استفاده از وقت استراحت و استفاده از فرهاد قائمی به جای پوریا فیاضی، توانست سرویس‌های متوالی لوکارلی را متوقف کند. 2 دفاع روی تور متوالی از غفور و مجرد، امید را اردوی ایران برگرداند ولی با این حال وقت استراحت فنی دوم در نتیجه 16 بر 11 به سود برزیل به دست آمد. یکی از نقاط قوت ایران در این بازی، توپگیری‌های داخل میدان و حمایت‌های سعید معروف در توپگیری بود. امتیازاتی که ایران در اوایل ست از دست داد و بازی بدون نقص برزیلی‌ها پس از امتیاز 20، باعث شد تا نتیجه ست نخست 25 بر 20 به سود برزیل ثبت شود.

تیم ملی ایران در پایان ست نخست 10 امتیاز از اسپک، 3 امتیاز از دفاع، 3 پوئن سرویس و 3 امتیاز از اشتباهات حریف کسب کردند و در مقابل تیم ملی برزیل نیز 14 امتیاز از اسپک، یک امتیاز مستقیم از دفاع روی تور، 3 پوئن سرویس و 6 امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

ست دوم

بازیکنان ایران با درک بالا از حساسیت بازی و زحماتی که برای رسیدن به جمع 6 تیم برتر جهان در سال قبل از المپیک کشیده بودند، وارد زمین شدند و همپای برزیلی که عنوان پرافتخارترین تیم جهان را به دنبال خود داشت، امتیاز گرفتند. دو تیم در امتیاز 14 مساوی شدند. حضور علی شفیعی به جای علی‌اصغر مجرد که در برخورد با پوریا فیاضی دچار مصدومیت شد از عوامل برتری ایران بود. شاگردان کولاکوویچ در دفاع، کاملاً برتر از حریف نامدار خود بودند ولی اشتباهات بیشتری داشتند. از نکات قابل توجه در ترکیب برزیل، نیمکت مشینی، برونو رزنده، کاپیتان و پاسور این تیم بود. رنان دال زوتو، سرمربی برزیل، شاگردانش را در امتیاز 21 بر 18 به نفع ایران برای وقت استراحت فراخواند. نتیجه این وقفه، 3 امتیاز متوالی برای برزیل و مساوی شدن نتیجه بود. تجربه برزیلی‌ها باز هم در امتیازات پایانی به کمک آنها آمد و نتیجه ست دوم هم 25 بر 23 به سود برزیل بود. این ست در حالی از دست رفت که ایران، تیم برتر میدان بود.

تیم ملی ایران تا پایان ست دوم، 26 امتیاز از اسپک، 6 امتیاز از دفاع، 5 پوئن سرویس و 6 امتیاز از اشتباهات حریف کسب کردند و در مقابل تیم ملی برزیل نیز 23 امتیاز از اسپک، 4 امتیاز مستقیم از دفاع روی تور، 6 پوئن سرویس و 16 امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

ست سوم

تیم ایران در ست سوم چیزی برای از دست دادن نداشت و از طرفی به نظر می‌رسید برزیلی‌ها نیز تا حدود زیادی از پیروزی خود مطمئن شده بودند. تیم ایران از همان ابتدای ست، برتر از برزیلی بود که در این ست برونو رزنده را در اختیار داشت. تیم برزیل در حالی که 22 بر 19 از ایران عقب بود با 3 دفاع روی تور موفق، بازی را به تساوی در امتیاز 22 کشاند. نتیجه این ست در نهایت 26 بر 24 به سود ایران بود.

تیم ملی ایران تا پایان ست سوم، 42 امتیاز از اسپک، 10 امتیاز از دفاع، 5 پوئن سرویس و 11 امتیاز از اشتباهات حریف کسب کردند و در مقابل تیم ملی برزیل نیز 39 امتیاز از اسپک، 8 امتیاز مستقیم از دفاع روی تور، 6 پوئن سرویس و 21 امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

ست چهارم

حملات موثر ایران در ست چهارم نیز ادامه داشت و علاوه بر این بازی درخشان میلاد عبادی‌پور نیز مزید بر علت شد تا ایران 18 بر 15 پیش بیفتد. برزیلی‌ها تلاش زیادی کردند تا کار را در ست چهارم تمام کنند ولی انگیزه بازیکنان ایران مانع از آن شد. دال زوتو در پایان ست چهارم از یواندری لئال، بازیکن کوبایی الاصل خود نیز استفاده کرد ولی نتیجه این ست در پایان 25 بر 20 به سود ایران بود.

تیم ملی ایران تا پایان ست چهارم، 58 امتیاز از اسپک، 13 امتیاز از دفاع، 7 پوئن سرویس و 16 امتیاز از اشتباهات حریف کسب کردند و در مقابل تیم ملی برزیل نیز 47 امتیاز از اسپک، 11 امتیاز مستقیم از دفاع روی تور، 6 پوئن سرویس و 30 امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

ست پنجم

بازی در ست پنجم در حساس ترین شرایط ممکن آغاز شد و ادامه پیدا کرد. تصمیم نادرست داور باعث شد تا امتیاز 8 بر 8 در تابلو ثبت شود. عصبی شدن سعید معروف به خاطر همین تصمیم، یک کارت زرد را برای او به دنبال داشت. برزیلی‌ها با تسلط و آرامش بر خلاف بازیکنان ایران به بازی ادامه دادند و نتیجه همین آرامش نتیجه 15 بر 10 به سود برزیل و صعود آنها به جمع 4 تیم برتر بود. رأی مشکوک داور در امتیاز 8، سرنوشت این بازی را به نفع برزیل عوض کرد.

تیم ملی ایران در پایان این بازی، 63 امتیاز از اسپک، 14 امتیاز از دفاع، 7 پوئن سرویس و 20 امتیاز از اشتباهات حریف کسب کردند و در مقابل تیم ملی برزیل نیز 54 امتیاز از اسپک، 13 امتیاز مستقیم از دفاع روی تور، 8 پوئن سرویس و 33 امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها