شبکه آمریکایی: ترامپ در توقیف آدریان دریا شکست خورد

شبکه آمریکایی: ترامپ در توقیف آدریان دریا شکست خورد
دوشنبه 18 شهريور 1398 - 01:24

شبکه «یو اس تودی» روز یکشنبه گزارش داد، رئیس جمهوری آمریکا از هر روشی برای توقیف و متوقف کردن کشتی «آدریان دریا ۱» استفاد کرد اما تمام این تلاش‌ها به شکست منجر شد.

العالم - آمریکا

به گزارش این شبکه آمریکایی، دولت ترامپ برای متوقف کردن جریان فروش نفت ایران و توقیف کشتی آدریان دریا ۱ به فشار دیپلماسی، اقدام حقوقی، تحریم های اقتصادی و دادن رشوه نقدی به کاپتان متوسل شد، اما سرانجام نتوانست در جریان حرکت کشتی آدریان دریا ایران با محموله ۲ هزار تن نفت خام اختلالی ایجاد کند.

شبکه یو اس تودی تصمیم وزارت امورخارجه آمریکا برای دادن رشوه نقدی به کاپتان آدریان دریا برای توقیف کشتی را آخرین اقدام شکست خورده واشنگتن برشمرد.

براساس این گزارش، توقیف این کشتی یکی از بخش های کوچک تلاش های دولت ترامپ برای پیشبرد سیاست های فشار حداکثری بر ایران برای به صفر رساندن صادرات نفتی این کشور به حساب می آید.

دولت آمریکا بر این باور بود که با تحت فشار گذاشتن اقتصاد ایران از طریق ایجاد مانع در صادرات نفتی می تواند رهبران ایران را مجبور به بازگشت به میز مذاکره با دولتمردان آمریکا متقاعد کند اما نتیجه تمام این اقدامات جواب معکوس بوده است.

کارشناسان می گویند توانایی ایران برای کنترل کشتی آدریان دریا دور از دسترسی دولت آمریکا، کاستی استراتژی ایالات متحده را نشان می دهد. و این در حالی است که رهبران ایران بار دیگر مذاکرات با واشنگتن را رد کردند و گفتند که ترامپ ابتدا باید تحریم ها را لغو کند.

باربارا سالوین مدیر شورای آتلانتیک در همین مورد گفت: ایرانیان به خوبی توانسته اند سیاست های ترامپ را با شکست همراه کنند و آنان برخلاف دیگر کشورها از رئیس جمهوری آمریکا درخواست دیدار و داشتن مذاکره نمی کنند.

آمریکا در اردیبهشت ماه سال گذشته با تصمیم ترامپ به صورت غیرقانونی و یکجانبه از برجام که مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیز بود، خارج شده و همه تحریم‌هایی را که به واسطه این توافق رفع شده بود علیه ملت ایران بازگرداند.

به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای و عدم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهدات خود در توافق برجام، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۸ تعلیق برخی تعهدات برجامی ایران را اعلام کرد، در گام اول ایران با عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلوگرمی تلاش کرد تا نشان دهد که سیاست کاهش تدریجی اما آرام تعهدات را انتخاب کرده است.

در همان زمان مهلتی ۶۰ روزه به طرف های برجامی اعلام شد تا سرعت عمل به تعهدات خود را افزایش دهند و ۱۶ تیرماه پس از پایان آن مهلت، جمهوری اسلامی ایران گام دوم یعنی عبور از غنی سازی ۳.۶۷ ذکر شده در برجام را اعلام کرد.

اما با گذشته دومین مهلت ۶۰ روزه و در اجرای گام سوم، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز شنبه (۱۵شهریور) گفت که در چارچوب این گام، اولین اقدام، آغاز تولید مواد غنی شده از زنجیره های تحقیقاتی و عدم اخلاط بود که از روز جمعه آغاز و این روند به آژانس اعلام شده است.

دومین اقدام شروع گازدهی ماشین (IR۶S) و اقدام سوم، راه اندازی زنجیره ۲۰ تایی ماشین (IR۴) بود که هر دوی اینها هم قرار بود از ابتدای سال یازدهم انجام شود.

اقدام پایانی در مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی هم گازدهی به زنجیره ۲۰ تایی ماشین (IR۶) بود که آن هم ۲ ماه زودتر از قرار قبلی ذیل تعهدات برجامی انجام می شود.

به گفته کمالوندی، ایران ایجاد زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی دارد که طبق مفاد برجام منطبق بر پاراگراف ۳۶ توافق هسته ای این اقدام ها را در دستور کار خود دارد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها