پایان نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 در نیویورک/تأکید حاضران بر حفظ برجام

پایان نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 در نیویورک/تأکید حاضران بر حفظ برجام
چهارشنبه 3 مهر 1398 - 17:56

نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 در نیویورک بعد از حدود یک ساعت و با صدور بیانیه‌ای کوتاه پایان یافت و حاضران بر عزم خود برای حفظ برجام تأکید کردند.

العالم - امریکا

نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 با حضور فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل دقایقی پیش با صدور بیانیه‌ای کوتاه پایان یافت.

در این نشست وزرای خارجه ایران، فرانسه، روسیه، چین و آلمان به همراه فدریکا موگرینی حضور داشتند و نماینده انگلیس نیز به نمایندگی از این کشور و در غیاب وزیر خارجه انگلیس که به دلیل تحولات برگزیت در لندن بود، شرکت کرده بود.

حاضران در این نشست برجام را که به تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده عنصری کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه هسته‌ای و دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه خواندند.

شرکت کنندگان در نشست مزبور با اشاره به اهمیت اجرای کامل و موثر برجام از سوی همه طرف‌ها، بر عزم خود در راستای تداوم تلاش‌ها به منظور حفظ این توافق، که به نفع همگان است، تأکید کردند.

به گزارش فارس، حاضران در نشست مزبور که آخرین جلسه مربوط به برجام به ریاست موگرینی بود، از تلاش مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات منتج به برجام و بعد از آن قدردانی کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست به تشریح آثار مخرب خروج غیرقانونی آمریکا از برجام پرداخت و با انتقاد از بدعهدی‌های طرف‌های مقابل در اجرای تعهدات برجامی، اظهارات و بیانیه‌های غیرسازنده اخیر 3 کشور اروپایی را محکوم کرد.

گفتنی است این نشست، در چارچوب نشست‌های رسمی کمیسیون مشترک برجام نبوده و به همین سبب، جایگزینی برای نشست «کمیسیون مشترک برجام» در سطح وزیران که برگزاری آن در نشست‌های قبلی کمیسیون مورد توافق و تاکید قرار گرفته بود، محسوب نمی‌شود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها