هشدار درباره فرار شمار بیشتری از زندانیان داعشی در شمال سوریه

هشدار درباره فرار شمار بیشتری از زندانیان داعشی در شمال سوریه
يکشنبه 21 مهر 1398 - 09:55

یک مسئول نهاد موسوم به خودمختاری کُردها در شمال و شرق سوریه نسبت به ادامه فرار زندانیان تروریستی از زندان‌ها در شمال سوریه در سایه ادامه عملیات نظامی ترکیه هشدار داد.

العالم - سوریه

یک مسئول نهاد موسوم به خودمختاری کُردها در شمال و شرق سوریه نسبت به ادامه فرار زندانیان تروریستی از زندان‌ها در شمال سوریه در سایه ادامه عملیات نظامی ترکیه هشدار داد.

«کمال درباس» عضو سازمان اداری هلال احمر در گفت‌وگو با «رادیو سوا» آمریکا گفت: عراقی‌ها از جمله عناصر داعشی بودند که از زندانی در شهر قامشلی گریختند.

درباس افزود: عناصر داعش از فرصت کاهش تعداد نگهبانان مسئول حفاظت از زندان‌ها استفاده کردند، زیرا بسیاری از آنها به صفوف نیروهای دموکراتیک سوریه برای دفع حمله نظامیان ترکیه به مناطق تحت تسلط این نیروها پیوستند.

این شخصیت کُرد گفت: زندانیان داعشی شروع به ایجاد وضعیتی از نافرمانی در زندان‌ها کرده‌اند تا با ایجاد هرج ومرج برای فرار خود مقدمه چینی کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه روز جمعه از فرار پنج زندانی داعشی از یکی از زندان‌های تحت مدیریت خود خبر داد. پس از آنکه نقطه همجوار زندان در شهر قامشلی در شمال شرق سوریه هدف حمله خمپاره‌ای نظامیان ترکیه قرار گرفت.

از سوی دیگر مقامات منطقه کردستان عراق از آغاز تأسیس سه اردوگاه در استان‌های السلیمانیه ، اربیل و دهوک برای پذیرش پناهندگان از مناطق کُردنشین در سوریه خبر دادند.

«هوشنگ محمد» مدیر کل مرکز هماهنگی مشترک بحران‌ها با بیان اینکه هیچ کسی از سوریه به منطقه کُردستان پناه نبرده است، گفت: اما انتظار می‌رود موجی از پناهندگان سوری به منطقه کردستان عراق سرازیر شوند.

وی افزود: دولت منطقه کردستان و وزارت داخلی طرحی برای استقبال از آوارگان از مناطق کُرد نشین در سوریه وضع کردند و هم اینک در تلاش برای ایجاد سه اردوگاه هستند.

این مسئول منطقه کُردستان عراق گفت: در بدترین حالت پیش بینی می‌شود قریب به 250 هزار آواره از سوریه به منطقه کردستان عراق پناه بیاورند.

بر اساس آمارهای رسمی هم اینک در منطقه کردستان عراق یک میلیون و 41 هزار آواره و پناهنده حضور دارند که از بین آنها 229 هزار نفر از کردهای سوریه هستند.

ارتش ترکیه و برخی گروه‌های معارض سوری از چهار روز پیش حمله گسترده‌ای را به مناطق شرق فرات در سوریه آغاز کردند که خسارت سنگینی به ساکنان این مناطق وارد کرده و حمله هوایی، توپخانه ای و موشکی به آوارگی ساکنان آنجا منجر شده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها