ترکیه آماده تحریم‌های تلافی جویانه علیه آمریکاست

ترکیه آماده تحریم‌های تلافی جویانه علیه آمریکاست
چهارشنبه 24 مهر 1398 - 22:16

سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا در شمال سوریه، گفت که عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه علیه تروریست‌هاست نه کردها.

العالم - ترکیه

سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه از سیاست آمریکا در قبال شبه‌نظامیان کرد سوریه طی سال‌های گذشته انتقاد کرد و گفت که «تروریست‌های مورد حمایت آمریکا» دست به تغییرات در بافت جمعیتی منطقه شمال سوریه زده‌اند.

به گزارش شبکه «تی‌.آر.تی» ترکیه، «ابراهیم کالین» شامگاه چهارشنبه (۲۴ مهر) طی نشست خبری گفت که برخی تلاش می‌کنند که عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه را این گونه به تصویر بکشند که این عملیات علیه کردها است که البته صحت ندارد.

کالین ادامه داد: «عملیات چشمه صلح نه علیه کردها، بلکه علیه گروه تروریستی "ی.پ.گ/پ.ک.ک" است و کشورهایی که این گروهک را متحد خود قرارداده‌اند، باید در محاسبات خود بازنگری کنند».

دولت ترکیه شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» (ی.پ.گ) و «نیروهای دموکراتیک سوریه» (اس.دی.اف) را که مورد حمایت آمریکا است، «تروریست» و امتداد گروهک تروریستی «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) می‌داند.

سخنگوی رجب طیب اردوغان گفت، عملیات نظامی این کشور هرگز اجازه نخواهد داد در شمال سوریه، تغییرات دموگرافیک ایجاد شود.

او به انتقادها از ترکیه به دلیل عملیات نظامی خود در سوریه نیز اشاره کرد و گفت کسانی که به دنبال تخریب این عملیات هستند، از این عملیات ناراحت هستند؛ چرا که «آن‌ها پیاده نظام‌های خود را در این منطقه از دست داده‌اند».

ابراهیم کالین ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا در قبال شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه گفت: «غیرقابل قبول است که ایالات متحده آمریکا از گروهک تروریست با سلاح حمایت کند تا گروه تروریستی دیگری (به نام داعش) را از بین ببرد».

سخنگوی اردوغان بار دیگر بر موضع کشورش در قبال عملیات نظامی در شمال سوریه تأکید کرد و گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه باعث نخواهد شد که این عملیات متوقف شود. کالین مدعی شد که عملیات مذکور مجموعه‌ای از دسیسه‌ها را در آن واحد نقش بر آب کرد.

آمریکا سه‌شنبه این هفته در اعتراض به عملیات ترکیه، دو وزارت‌خانه ترکیه (دفاع و انرژی)، را به همراه سه وزیر، وزرای دفاع، انرژی و کشور تحریم کرده است .

کالین در مورد روابط ترکیه با دولیت سوریه نیز گفت که آنکارا هیچ ارتباطی با دمشق ندارد چه رسمی و چه غیررسمی و پیام‌های ترکیه از طریق روسیه و ایران به سوریه می‌رسد.

ترکیه چهارشنبه هفته گذشته (۱۷ مهر) اعلام کرد که در راستای ایجاد منطقه امن جهت اسکان بیش از دو میلیون پناهده سوری در این منطقه و دور کردن «گروه‌های تروریست» از مرز خود، عملیات نظامی تحت عنوان «چشمه صلح» آغاز کرده است.

بعد از آغاز این عملیات، شبه‌نظامیان کرد سوری، به توافق با دولت سوریه به منظور استقرار نیروهای ارتش این کشور در شرق رودخانه فرات، تن دادند. این توافق با وساطت روسیه حاصل شد.

نیروهای ارتش سوریه و نیروهای امنیتی روس (پلیس نظامی) از دوشنبه این هفته در شهرهای منبج، عین عیسی و برخی مناطق مستقر شده‌اند و طی امروز نیز وارد شهرهای رقه و عین العرب (کوبانی) شدند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها