نشست خبری سردار جلالی

تکذیب ادعای آمریکایی‌ها در خصوص حمله سایبری به ایران/ برگزاری رزمایش هسته‌ای در بوشهر و تهران

تکذیب ادعای آمریکایی‌ها در خصوص حمله سایبری به ایران/ برگزاری رزمایش هسته‌ای در بوشهر و تهران
دوشنبه 29 مهر 1398 - 13:14

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: آمریکایی ها تا کنون دو مرتبه گفتند که پاسخ حمله ایران به پهپاد آمریکایی را با حمله سایبری داده اند اما ما هیچ نشانه ای از حمله سایبری ندیده ایم.

العالم - ایران

سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل صبح امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز تشکیل این سازمان طی سخنانی اظهار داشت: پدافند غیر عامل یک نوع دفاع از مردم و کشور است که در این مدل دفاع استفاده از تجهیزات نظامی صورت نمی گیرد و مصون سازی زیر ساخت های کشور در برابر تهدیدات را دنبال می کند.

وی افزود: رهبر انقلاب همواره موضوع پدافند غیرعامل را دنبال می کردند. اما امسال شرایط ما با سال های گذشته متفاوت است و از اواسط سال 97 دور تحریم‌ها تند تر شد ‌ و ما وارد یک رویارویی جدید با آمریکا شدیم که موجب شد تا پدافند غیرعامل را جدی تر دنبال کنیم.

سردار جلالی ادامه داد: سازمان پدافند غیر عامل یک سازمان فرا دولتی است و به عنوان سیاست گذار و هدایت کننده و ناظر در خوزه دفاع غیر نظامی است. بنابر این رصد و پایش تهدیدات و تعیین تهدیدات و تهیه طرح های مناسب برای مقابله با تهدیدات در مقیاس های مختلف از وظایف سازمان پدافند غیر عامل است.
رییس سازمان پدافند غیر عامل تصریح کرد: در چند سال اخیر وارد لایه هایی از تهدید شدیم که شکل تهدیدات را تغییر داد. تهدیدات ما مردم محور شدند. ابزار رسانه شکل تهدید و جنگ را تغییر داده و مردم را به محور جنگ ها تبدیل کرده است. دشمن در این روش با تحریک مردم سعی دار د مردم را در مقابل حکومت ها قرار دهد. این مردم محوری ممکن است در حوزه های مختلف شکل بگیرد. این شکل تهدید هم مختص ما نیست و در سایر کشورها هم وجود دارد.

وی ادامه داد: در تهدیدات جدید زیرساخت ها هم به هدف تهدید تبدیل شدند بنابر این پایداری سازی زیرساخت ها هم جز و ظایف پدافند غیر عامل است. از سوی دیگر افکار عمومی تبدیل به یک دارایی ملی شده اند که حفاظت از آن نقش مهمی در مقابله با تهدیدات دارند.

سردار جلالی گفت: چون فناوری ها در عرصه های مختلفی هستند باید رویکرد های پدافندی ما هم مدرن باشد بنابر این اتخاذ رویکردهای پدافند غیرعامل مدرن هم یکی از وظایف ما است که ما هشت حوزه تخصصی در پدافند غیر عامل را ایجاد کرده ایم.

رییس سازمان پدافن غیرعامل گفت: ما برای همه دستگاههای اجرایی کشور در حوزه های مختلف باید طراحی مقابله ای ایجاد کرده و بر اساس آنها رزمایش هم اجرا کرد. ما سال گذشته در پنج حوزه پدافندی رزمایش داشته ایم. بنابر تدبیر شورای عالی فضای مجازی رزمایش ها را بر اساس کارکرد فضای مجازی و اینترنت بوده است. در مرحله ای از رزمایش ها به این نتیجه رسیدیم که 85 درصد کارکردهای اینترنتی کشور در صورت قطع اینترنت هم توان ادامه فعالیت دارند. از آن زمان تا امروز 15 رزمایش در این حوزه اجرا شده و 64 رزمایش هم تا دو ماه آینده در دست اجرا است.

وی ادامه داد: سال گذشته 380 رزمایش در مدارس داشته ایم و 1000رزمایش قطع مولد برق داشته ایم که البته برخی سازمان ها دچار ایراد بوده اند. امسال دو رزمایش هسته ای در نیروگاه بوشهر بر اساس ابلاغیات آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم که رسانه ای نشد و امسال همین رزمایش را در نیروگاه تهران هم خواهیم داشت. همچنین رزمایش پدافند بیولوژیک هم در استان های آذربایجان و خراسان برگزار می کنیم. در عسلویه و ماهشهر هم رزمایش شیمیایی داشتیم که تمامی ظرفیت بهداشت و درمان را پای کار آوردیم. در جزیره خارک با محوریت تخلیه جمعیت رزمایش برگزار کردیم. همچنین دو رزمایش قطع سیگنال در صدا و سیما داشتم و با فرض حذف مرکزیت تهران این رزمایش انجام شد که توانمندی خوبی در صدا سیما در این حوزه وجود داشت.

جلالی درباره ادعای آمریکا مبنی بر حمله سایبری به ایران گفت: آمریکایی ها تا کنون دو مرتبه گفتند که پاسخ حمله ایران به پهپاد آمریکایی را با حمله سایبری داده اند اما ما هیچ نشانه ای از حمله سایبری ندیده ایم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: در راستای طرح جامع استان‌ها هم تمامی طرح ها به جز استان‌های تهران اصفهان و کرمانشاه تا پایان سال به نتیجه می رسد .

وی با بیان اینکه 75 درصد جمعیت کشور در شهرهای بالای 200 هزار نفر ساکن هستند گفت: کشف نقطه آسیب پذیری در این شهر ها بسیار مهم است که ما از 51 شهر در حوزه 29 شهر طرح های ما 50 درصد پیشرفت داشته است که تا پایان سال به اتمام می رسانیم.

وی تاکید کرد: در حوزه پدافند زیستی هم طرح پدافند مرزی را برای جلوگیری از ورود بیماری ها به کشور اجرا کردیم تا از ورود بیماری ها به کشور جلوگیری کنیم.همچنین در حوزه ژنتیک و فضا هم سند راهبردی پدافند ژنتیک و فضا نیز به تصویب رسیده است. ما نیازمند یک نظام دفاع سایبری بودیم که این هم تصویب شد و ما بر اساس این سند نظام عملیات پدافند سایبری کارهای سایبری را دنبال می کنیم.

سردار جلالی درباره تهدیدات اقتصادی گفت: ما درگیر یک مدل تهدید هیبریدی هستیم که محور آنها اقتصادی است. ما تلاش کردیم که رهبرای را در حوزه دفاع ترکیبی در استان‌ها را اجرایی کنیم. راهبرد ما در حوزه اقتصاد اول ثبات نرخ ارز است که بانک مرکزی در این حوزه خوب عمل کرد و با ثبات در حوزه ارزی در حال گذار به مرحله تبدیل تهدید به فرصت هستیم.

وی درباره تهدیدات بیوتروریسم گفت : تهدیدات بیم تروریسم حوزه خاصی است. برای اینکه بتوان اثبات کرد که کشی مورد بیو تروریسم قرار گرفته باید پرونده پزشکی او مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. دو سه مورد به ما ارجاع شد که ما پرونده آنها را بررسی کردیم که چیزی درباره بیوتروریسم اثبات نشد.

سردار جلالی در باره مصون سازی حوزه هسته ای اظهار داشت : ما یک پروژه تخصصی امن سازی در حوزه هسته ای را دنبال می کنیم که با پایان این پروژه شاهد مصونیت کامل در حوزه هسته ای خواهیم بود.

وی با اشاره به موضوع ارز دیجیتال گفت: پدیده ارز رمز یک پدیده جهانی است که خاکریزی از آن نداریم. اما ورود بدون کنترل کشور به حوزه ارز رمز ها به ما آسیب می زند که نیازمند تدوین قوانین مناسب است. اما ما ناچار به استفاده از ارز رمز هستم که باید اکو سیستم مناسب برای استفاده از ارز مرز ها هستیم. بای تهدیدات آن را کنترل کرده و از فرصت های آن استفاده کنیم.

سردار جلالی ادامه داد: از زمانیکه دشمن اعلام رسمی جنگ سایبری کرد ما به تمامی مراکز مر بوسه اعلام کردیم و پنج طرح اساسی در حوزه تدوین کردیم. جلساتی با دستگاه های گذاشتیم و آنها را آموزش دادیم و پس از آن روند کنترل و بازرسی را انجام دادیم و جمع بندی را خدمت رهبر انقلاب ارائه دایم. بعد ریز مشکلات دستگاه ها را به آنها اعلام کردیم. اینکه آمریکای ها دوبار اعلام کردند به ما حمله سایبری کردند اما کسی اثری از آن ندیده است نشان دهنده قدرت پدافند سایبری ما و اقداماتی است که در این حوزه انجام داده ایم.

وی درباره استفاده مسئولان از گوشی هوشمند عنوان کرد: در حوزه گوشی های هوشمند قرار بود با سه الگو تولید شود. در دو الگوی اولیه قرار بود که گوشی هوشمند مصون سازی شود که این کار توسط صاایران انجام شده و مسئولان می توانند از این گوشی ها استفاده کنند. در الگوی سوم قرار بود که که ساخت یک گوشی از صفر تا صد را خودمان انجام دهیم و این کا در مراحل اولیه است.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها