از سرگیری کشمکش امارات و عربستان در جنوب یمن؛ این بار در جزیره سقطری

از سرگیری کشمکش امارات و عربستان در جنوب یمن؛ این بار در جزیره سقطری
يکشنبه 24 آذر 1398 - 15:57

پس از بالا گرفتن اختلافات و درگیری‌های نواب امارات و عربستان در شبوه یمن، این اختلافات در مجمع‌الجزایر سقطری یمن هم از سر گرفته شده است.

العالم _ یمن

نیروهای وابسته به دولت مستعفی «عبد ربه منصور هادی» در مجمع الجزایر سقطری در آب‌های جنوبی یمن، شنبه شب یک هواپیمای اختصاصی امارات را بنا به دستورات قبلی در ارتباط با ممانعت از ورود اماراتی‌ها به این جزیره، توقیف کردند.

وبگاه خبری الخبر الیمنی گزارش داد: «فضای فرودگاه سقطری که تحت کنترل نیروهای متحد سعودی است در پی حمله‌ور شدن اماراتی‌ها به سالن خروجی، دچار تنش شد. اماراتی‌ها نیروهای منصور هادی را وادار کردند که به توقیف هواپیمای اختصاصی آنها پایان بدهد که به ادعای آنها، یک تیم فرهنگی و هنری را از سقطری منتقل کرد تا در جشنواره میراث زاید در ابوظبی شرکت کند».

«رمزی محروس» استاندار سقطری در یادداشتی برای منصور هادی، اعلام کرد که اماراتی‌ها در پوشش اقدامات فرهنگی، در حال قاچاق افراد تحت تعقیب امنیتی و متهم در پرونده‌های جنایی هستند.

محروس گفت که این هواپیمای اماراتی بدون انجام ترتیبات لازم مربوط به ترک جزیره و حتی بدون گرفتن مجوز از برج مراقبت، سقطری را ترک کرده بود.

بر اساس این گزارش به دنبال پیروزی امارات بر نیروهای منصور هادی در این دوئل فرودگاهی، دادستانی کل در سقطری با صدور فرمانی تصمیم استاندار سقطری درباره محدود کردن ورود و خروج‌ها به این جزیره را به بهانه اینکه آزادی جابه‌جایی شهروندان را مختل کرده است، لغو کرد.

استان سقطری از سال ۲۰۱۷ شاهد ناآرامی‌های متعددی بوده است و یک بار نیروهای تحت امر خلفان المزروعی، نماینده امارات در سقطری با حمله به مقرهای امنیتی در این جزیره قصد کودتا علیه دولت منصور هادی در آنجا را داشتند، اما این تلاش آنها نافرجام ماند.

دولت مستعفی یمن که در حمایت عربستان سعودی است بارها تاکید کرده که «اماراتی‌ها از سقطری چه می‌خواهند در حالی که در آنجا نه حوثی‌ها و نه القاعده، داعش یا دیگر عناصر خرابکار حضور ندارند».

درگیری میان نیروهای وابسته به امارات (نیروهای شورای انتقالی جنوب) با نیروهای دولت منصور هادی در سقطری چند وقتی بود با میانجیگری عربستان فروکش کرده بود، اما حالا این کشمکش‌ها به سقطری بازگشته است تا معلوم شود ابوظبی به دنبال تسلط نیروهای خود بر این جزیره و پایان دادن به سلطه نیروهای موسوم به اخوانی بر آنجاست، همان گونه که در شبوه، حضرموت و المهره هم مجددا این رویه را در پیش گرفته است.

امارات در ادامه تلاش خود برای دست‌اندازی بر جنوب یمن طی روزهای گذشته هم ده‌ها خودروی زرهی به همراه نیرو به استان «شبوه» فرستاد.

طبق این گزارش، در شرایطی که عربستان با شکست در جنگ علیه یمن و تحمل ضربات یمنی در عمق خاک خود مجبور به مذاکره با دولت صنعا می‌بیند امارات از بیم اینکه عربستان بدون هماهنگی با آن به توافقی با انصارالله دست یابد با تشدید جبهه‌های الحدیده، تعز و حالا سقطری قصد دارد دیگران را مجبور کند آن را در مذاکرات شریک کنند.

سقطری جزیره‌ای در دهانه خلیج عدن و در آب‌های جنوبی این کشور با جاذبه‌های طبیعی فراوان است که اکنون تحت اشغال کامل امارات قرار دارد. اواخر سال ۲۰۱۵ امارات کار سلطه بر مجمع‌الجزایر سقطرا را آغاز کرد. بعد از دو توفان «چابالا» و «میگ» که زیرساخت‌ها در جزیره را تخریب کرد، امارات تحت پوشش اقدامات خیرخواهانه وارد جزیره شد و با استفاده از ضعف دولت مرکزی در یمن، سلطه خود را بر آن محکم کرد.

از دیرباز اماراتی‌ها چشم طمع به سقطری دوخته‌اند. قبل از تشکیل جمهوری یمن، سفرهایی از سقطری به امارات و عمان و بالعکس برای غواصی و کشف مروارید انجام می‌شده است. برخی از این مردم محلی در سقطری مانده‌اند و برخی از مردم سقطرا و جنوب یمن به امارات رفته و مقیم شده‌اند. هم‌اکنون تعداد مردم سقطری که در امارات مقیم شده‌اند، حدود ۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که در امارت عجمان ساکنند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها