گفتگوی تلفنی مرکل و پوتین

گفتگوی تلفنی مرکل و پوتین
دوشنبه 25 آذر 1398 - 19:58

رئیس‌جمهور روسیه و صدراعظم آلمان روز دوشنبه تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

العالم - اروپا

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز دوشنبه به‌صورت تلفنی در خصوص مسائل دوجانبه و همچنین مسائل مرتبط با آخرین تحولات لیبی و اوکراین بحث و تبادل نظر کردند.

کاخ کرملین بعد از ظهر دوشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبران دو کشور در این گفتگوی تلفنی از نتایج چهارجانبه‌ای که هفته گذشته در نورماندی فرانسه در خصوص اوضاع اوکراین برگزار شد ابراز رضایت کردند و همچنین با تأکید بر اهمیت جلوگیری از تشدید تنش‌ها در لیبی خواستار از سرگیری گفتگوها بین طرفین درگیر در این کشور شدند. ولادیمیر پوتین همچنین بار دیگر اعلام کرد که روسیه آماده است تا با همکاری آلمان و سازمان ملل متحد، به کاهش تنش‌ها در لیبی کمک کند.

بر اساس بیانیه کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین و آنگلا مرکل در این تماس تلفنی همچنین درباره همکاری‌های گازی بین دو کشور از جمله چشم‌انداز انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین در سال 2020 با بهره‌برداری از پروژه انتقال گاز «نورد استریم 2» گفتگو کردند. دو طرف در پایان تمایل خود را برای تداوم گفتگوها بین برلین و مسکو در تمامی سطوح ابراز داشتند.

روابط آلمان و روسیه طی روزهایی اخیر به دلیل اخراج دیپلمات‌‌ها دستخوش تنش‌هایی شده بود و تماس تلفنی امروز بین رهبران دو کشور نیز در راستای کاهش این تنش‌ها بوده است.

دو هفته قبل، دولت آلمان به بهانه عدم همکاری مسکو در تحقیقات درباره قتل یک شهروند گرجی در برلین، دو کارمند سفارت روسیه را از این کشور اخراج کرد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز پنج شنبه گذشته با احضار سفیر آلمان، رسماً به وی اطلاع داد که طرف روسی بر اساس اصل تقابل، دو دیپلمات آلمانی را "عنصر نامطلوب" شناخته و خواستار خروج آنها از خاک روسیه ظرف یک هفته است.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها