طرح رژیم صهیونیستی برای تبدیل مصلای «باب الرحمه» به کنیسه

طرح رژیم صهیونیستی برای تبدیل مصلای «باب الرحمه» به کنیسه
دوشنبه 2 دی 1398 - 17:56

مدیر مسجدالاقصی اعلام کرد، رژیم صهیونیستی به مصلای باب الرحمه طمع دارد و گروه‌های افراطی این رژیم دنبال تبدیل مصلای مذکور به کنیسه هستند.

العالم ـ فلسطین اشغالی

مصلای «باب الرحمه» در بخش شرقی مسجدالاقصی به میدانی برای نزاع تقریبا هر روزه میان فلسطینی‌ها و شهرک‌نشینان صهیونیست و پلیس این رژیم تبدیل شده است.

رژیم صهیونیستی ۱۶ سال این مصلا را بسته بود و پس از آنکه در فوریه گذشته اداره اوقاف اسلامی قدس (وابسته به وزارت اوقاف و مقدسات اسلامی در اردن) آن را باز کرد بازداشت نمازگزاران فلسطینی و نگهبانان مسجدالاقصی ادامه دارد.

شیخ «عمر الکسوانی» مدیر مسجدالاقصی در این زمینه به خبرگزاری «آناتولی» گفت: رژیم اشغالگر طمع‌های آشکاری به این مسجد دارد و برخی گروه‌های یهودی افراطی نیز هستند که صراحتا به تبدیل این مسجد به کنیسه‌ای یهودی فرا می‌خوانند.

وی تأکید کرد، مصلای باب‌الرحمه بخش لاینفک مسجدالاقصی است و غیرمسلمانان اجازه مداخله در آن را ندارند.

مسلمانان معتقدند این مصلا در زمان «صلاح الدین ایوبی» پس از آزادسازی قدس بسته شد زیرا بیم ورود صلیبی‌ها به داخل مسجد و قدس از طریق این دروازه وجود داشت. این مکان تا سال ۱۹۶۷ به عنوان مصلا باقی ماند و سپس از آن به عنوان کتابخانه دینی استفاده می‌شد.

به گزارش ایرنا، پلیس رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۳ به بهانه استفاده شدن این مصلا توسط یک سازمان فلسطینی غیرقانونی آن را بست و علیرغم مطالبات گسترده اداره اوقاف، هر سال بستن این مصلا را تجدید کرد تا ااینکه در فوریه ۲۰۱۹ اداره اوقاف قدس و مسؤول اداره مسجدالاقصی با کمک نمازگزاران، مصلای باب‌الرحمه را بازگشایی کرد.

پلیس رژیم صهیونیستی خشم خود را از باز شدن دوباره این مصلا پنهان نکرد و وعده بستن دوباره آن را داد اما درخواستش همچنان در یک دادگاه اسرائیلی در حال بررسی است.

شیخ الکسوانی در این خصوص گفت، هدف گرفتن مصلای باب‌الرحمه از ابتدای بازگشایی آن مشخص بود اما این مصلا نیز مانند دیگر مصلاهای مسجدالاقصی است و مسلمانان حق نمازخواندن در آن را دارند زیرا بخشی از این مسجد شریف است.

«گلعاد آردان» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی تا کنون چند بار تهدید کرده باب‌الرحمه را خواهد بست و آن را مصلا نمی‌داند.

مدیر مسجدالاقصی تأکید کرد، هر تلاش اسرائیلی برای بستن این مصلا مردود است و در قبال اقداماتی از این دست سکوت نخواهد شد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها