پیروزی مجدد مخالفان نزدیکی به چین در تایوان

پیروزی مجدد مخالفان نزدیکی به چین در تایوان
يکشنبه 22 دی 1398 - 10:15

رئیس‌جمهور تایوان که از مخالفان سرسخت سیاست موسوم به «یک کشور و دو سیستم» و نزدیکی سیاسی به جمهوری خلق چین است، با اکثریتی قابل ملاحظه در انتخابات آن کشور به پیروزی رسید.

العالم - آسیا

به گزارش رویترز، خانم سای اینگ‌ون توانست بیش از ۵۷ درصد آرا یعنی بیش از ۸.۱ میلیون رای را در انتخابات ریاست جمهوری تایوان از آن خود کند؛ در حالی‌که رقیب او از حزب قدیمی «کومینتانگ» (جبهه ملی‌گرایان چین) با ۵.۵ میلیون رای موفق شد ۳۸ درصد آرا را به دست آورد.

شمار آرایی که به سای رسید بیشتر از انتخابات سال ۲۰۱۶ است که در جریان آن نیز به پیروزی رسیده بود.
بیش از ۷۲ درصد واجدان شرایط در انتخابات ۲۱ دی ماه در تایوان شرکت کردند.

سای اینگ‌ون از چهره‌های بارزی‌ست که بارها علیه سیاست‌های پکن، به‌ویژه در قبال سیاست موسوم به «یک کشور و دو سیستم»، جبهه گرفته است.

تایوان صاحب یک نظام انتخاباتی پارلمانی و ریاست‌جمهوری آزاد است و در رتبه‌بندی‌های سازمان‌های فرادولتی در مورد آزادی و استقلال رسانه‌ها نیز معمولا در کنار کشورهایی مانند نیوزیلند، آلمان و هلند قرار می‌گیرد.

رئیس‌جمهور تایوان در این خصوص گفت «مردم تایوان بار دیگر از حق رأی خود استفاده کردند تا به جهان نشان دهند، دمکراسی از چه ارزش‌هایی برخوردار است».

اما چین می‌گوید موضع این کشور در قبال تایوان تغییری نکرده‌است.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت «چین یکی‌ست، تایوان بخشی از چین است و این موضوع تغییری نخواهد کرد».

خبرگزاری رسمی چین، شین‌هوا، نیز سای اینگ‌ون را متهم کرد با «استفاده از حربه تهدید از سوی چین» و «تبانی با غرب» در انتخابات پیروز شده است.
شماری از مقام‌های آسیا، از جمله وزیر خارجه ژاپن، پیروزی سای را تبریک گفته‌اند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها