عطوان: عراق هرگز مقابل باج‌خواهی مالی و نظامی آمریکا تسلیم نمی‌شود

عطوان: عراق هرگز مقابل باج‌خواهی مالی و نظامی آمریکا تسلیم نمی‌شود
يکشنبه 22 دی 1398 - 13:16

مخالفت دولت آمریکا با درخواست رسمی عراق مبنی بر عقب‌نشینی و پاسخ وقیحانه مبنی بر بررسی گسترش حضور ناتو بدان معناست که آمریکا همچنان با عراق به‌عنوان یک قدرت اشغالگر سر و کار دارد و به حاکمیت عراق هیچ توجهی نمی‌کند و دولت آن را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

العالم - عراق

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» را به اصرار آمریکا به حضور نظامی اشغالگرانه در خاک عراق اختصاص داده است.

عطوان مثل همیشه تیتر مقاله خود را با چند سؤال آغاز کرد و نوشت: «مخالفت آمریکا با درخواست عراق مبنی بر عقب‌نشینی فوری و اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره طرح گسترش مأموریت ناتو در این کشور اشغالگری جدیدی ایجاد می‌کند...، آیا ساعت مقاومت فرا رسیده است؟ چرا ما اعتقاد داریم که ترامپ کسی است که باید هزینه این دو تجاوز جدید و قدیم را بپردازد نه عراقی‌ها؟»

عطوان نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا حق ندارد که درخواست رسمی دولت عراق مبنی بر عقب‌نشینی تمامی نیروهای آمریکایی از عراق را رد کند؛ چرا که این امتناع مغایر با تصمیم پارلمان و توافقنامه امضاشده میان دو طرفی است که بستر قانونی را برای استقرار 5300 سرباز آمریکایی جهت ارائه خدمات آموزشی و کمک به نبرد با گروه تروریستی داعش فراهم کرده است. حالا عراق دیگر به این کمک از سوی یک دولت متجاوز و اشغالگر نیازی ندارد و داعش فروپاشیده است.

جدی‌تر از این امتناعی، که وجود نیات خصمانه بلندمدت آمریکا مقابل عراق و سرتاسر منطقه را مورد تأیید قرار می‌دهد، دو موضوع اصلی است:

نخست: اظهارات وزیر خارجه آمریکا که اعلام کرد طرحی برای گسترش حضور ناتو در عراق را بررسی می‌کند، این به‌معنای اعزام نیروها و سازوکارهایی جدید است که پارلمان و دولت عراق را به چالش می‌کشد و همچنین تهاجم قبلی را به‌بهانه‌های دروغین جدید تکرار می‌کند.

دوم: اظهارات دونالد ترامپ در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی مورد علاقه خود «فاکس‌نیوز» است، که طی آن گفت: «اگر عراق از ما بخواهد عقب‌نشینی کنیم پس باید پولی را که در این کشور از دست داده‌ایم بپردازد در غیر این‌‌صورت در آنجا خواهیم ماند.»

درخصوص مورد اول، یعنی مخالفت دولت آمریکا با درخواست رسمی عراق مبنی بر عقب‌نشینی و پاسخ وقیحانه مبنی بر بررسی گسترش حضور ناتو می‌توان گفت که آمریکا همچنان با عراق به‌عنوان یک قدرت اشغالگر سر و کار دارد و به حاکمیت عراق هیچ توجهی نمی‌کند و دولتی را که بعد از تهاجم به عراق بر مردم این کشور تحمیل کرد به‌رسمیت نمی‌شناسد.

«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر مستعفی عراق بحق بود زمانی که به آمریکایی‌ها هشدار داد که بدون اجازه دولت عراق نیروها و تجهیزات را وارد نکنند و بالگردهای آمریکایی در آسمان عراق پرواز نداشته باشند. این اقدامات به‌مثابه اهانت به دولت و ملت عراق است؛ اقداماتی این‌چنینی پیش از آن با سفر رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر خارجه آن به عراق و بازدیدشان از پایگاه «عین الاسد» در ایام تعطیلات اعیاد شکرگزاری و میلاد حضرت مسیح صورت گرفت آن هم بدون اطلاع قبلی به دولت عراق، این بدان معناست که دست‌کم گرفتن دولت عراق و توهین به آن زایش تحولات اخیر نیست.

اما درخصوص مورد دوم، یعنی درخواست ترامپ از دولت عراق مبنی بر پرداخت هزینه‌های اشغالگری و تهاجم آمریکا به عراق، این اهانت به عراق و عقل بشری نیز است. تهاجم و سپس اشغالگری به‌درخواست عراق انجام نشده است و نمودار تجاوزی به‌بهانه‌هایی کاذب است و طرفی که باید (هزینه) به عراقی‌ها بپردازد آمریکای اشغالگر است که افزون بر 12 سال محاصره علیه عراق را تحمیل کرده و باعث شهادت بیش از 2 میلیون عراقی، خواه به‌دلیل گرسنگی و خواه به‌دلیل حملات و بمباران‌های موشکی شده است که تأثیرات سرطانی این حملاتی که با بمب اورانیوم انجام می‌شد، همچنان جان هزاران بیمار عراقی را می‌گیرد.

این آمریکا است که این بحران‌های منطقه را ایجاد کرده است خواه به‌دلیل اشغال آن یا عقب‌نشینی از توافق هسته‌ای با ایران به‌تحریک اسرائیل، خواه با ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایرانی و همرزم عراقی‌اش «ابومهدی المهندس» نایب‌رئیس هیئت الحشد الشعبی. بازداشت شبکه جاسوسی متشکل از 3 نفر در فرودگاه بغداد، که به آمریکا اطلاعاتی درباره سفر این دو شهید با هواپیمای مسافربری عادی از دمشق دادند، اطلاعات زیادی را درباره این موضوع حتماً فاش خواهد کرد.

ملت بزرگ عراق، که با نیروی مقاومت نیروهای آمریکایی را اوایل سال 2011 اخراج کردند این اقدامات قهرمانانه را بار دیگر تکرار خواهند کرد درست همان‌طور که برادران آنها در افغانستان و دوستان‌شان در ویتنام انجام دادند و روزی خواهد رسید که به دولت عراق برای خروج ایمن از این کشور التماس می‌کنند.

آمریکا نمی‌تواند و نباید شأن و کرامت ملت‌ها را زیر پا بگذارد و حاکمیت آنها را نقض کند و نمادشان را با چنین روش تحریک‌آمیز بکُشد و در مقابل، با پاسخی خصمانه مواجه نشود. هر سخنی که درباره عظمت نیروهایش از سوی برخی‌ها گفته می‌شود فریبی است که باید با تمام ابزار مقابل آن ایستاد. آمریکا که شکست خورد و به‌شکل حقیرانه‌ای از عراق در سال 2011 اخراج شد، می‌خواهد بار دیگر اشغالگری خود را در شرایط فعلی اعمال کند، اگر آمریکا در جریان تهاجم نخست خود (به عراق) حداقل 6 تریلیون دلار از دست داد ممکن است همین رقم مبلغ را در جریان تلاش‌های جاری‌اش برای تهاجم دوم نیز از دست بدهد. آمریکا الآن ضعیف‌تر شده است و در تمامی جنگ‌های اقتصادی و نظامی با شکست مواجه می‌شود و دیگر تنها قدرت سلطه‌گر بر جهان نیست.

عراق هرگز مقابل این باج‌خواهی مالی و نظامی آمریکا تسلیم نمی‌شود و نباید که تسلیم شود؛ چرا که آن جمهوری موز و یا دولتی که به‌شرط حمایت آمریکا تأسیس شد و دوام یافته است، نیست، بلکه عراق کشوری با تمدنی بیش از 8هزارساله است که ملت آن آراسته به خصوصیات عزت، کرامت، غرور ملی، دینی و اخلاقی است و با تمام ابزارها مقابل اشغالگری آمریکا خواهد ایستاد و شهیدانی تقدیم خواهد کرد همان‌گونه که در جریان تجاوز نخست آمریکا، با کرامت، شجاعت و مردانگی انجام داد.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها