تعویق تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی درباره «جنایات جنگی» رژیم صهیونیستی

تعویق تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی درباره «جنایات جنگی» رژیم صهیونیستی
چهارشنبه 2 بهمن 1398 - 11:41

یک روز بعد از درخواست نتانیاهو برای تحریم اعضای دیوان کیفری بین‌المللی، هیأت متشکل از سه قاضی این دیوان، درخواست آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی را به تعویق انداخت.

العالم - فلسطین اشغالی

دیوان کیفری بین المللی (ICC) بامداد امروز درخواست آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی را به بهانه مشکلات فنی حول حجم اسناد، رد کرد.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» سه قاضی دیوان کیفری بین‌المللی صدور حکم برای آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل را به تعویق انداخته و گفتند تعداد صفحات درخواست نباید بیش از ۳۰ صفحه باشد.

بیست‌ونهم آذرماه بود که «فاتو بنسودا»، دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی از تلاش این دادگاه برای تحقیق در مورد «جنایت‌های جنگی» رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری خبر داد و گفته بود «مبنای معقولانه‌ای» برای آغاز این تحقیقات وجود دارد.

بر این اساس، بنسودا دادخواست خود برای آغاز تحقیقات را در حجمی بیش از ۳۰ صفحه تنظیم کرده و در کنار آن درخواست کرده بود محدودیت صفحات دادخواست به ۱۱۰ صفحه افزایش پیدا کند.

به نوشته تایمزاسرائیل، هیأت متشکل از سه قاضی دیوان با درخواست افزایش محدودیت صفحات دادخواست موافقت کردند اما به این بهانه که صحیح نیست همزمان با درخواست افزایش محدودیت، دادخواستی با ۱۱۰ صفحه ثبت کند، از بنسودا خواستند مجددا ثبت درخواست کند.

بر این اساس، در صورت ارسال دادخواست مجدد بنسودا، هیأت قضّات دیوان کیفری بین‌المللی ۱۲۰ روز وقت دارند که آن را بررسی کنند.

این اقدام هیأت قضات دیوان در حالی است که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته از آمریکا و دیگر کشورها خواسته بود دادستان‌ها و اعضای دیوان کیفری بین‌المللی را تحریم کنند.

آخرین تحقیق بین‌المللی که درباره جنایات اسرائیل انجام شد تحقیق «گلدستون» بود. در پی جنگ ۲۲روزه رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در نوار غزه در سال ۲۰۰۸، قتل عام بیش از ۱۵۰۰ فلسطینی و زخمی کردن بیش از ۵۰۰۰ نفر دیگر ، سازمان ملل متحد با اعزام کمیته‌ای حقیقت یاب به ریاست «ریچارد گلدستون»-قاضی سابق دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی- به نوار غزه جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه ساکنان این منطقه را مورد بررسی قرار داد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها