کمال خرازی: همیشه آماده گفتگو با عربستان بوده‌ایم، اما حکام سعودی خودشان تصمیم گیرنده نیستند

کمال خرازی: همیشه آماده گفتگو با عربستان بوده‌ایم، اما حکام سعودی خودشان تصمیم گیرنده نیستند
چهارشنبه 16 بهمن 1398 - 10:31

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه همیشه آماده گفتگو با عربستان بوده‌ایم، گفت: اما حکام این کشور خودشان تصمیم‌گیرنده نیستند، بلکه منافع آمریکا در این میان دخیل است.

العالم _ ایران / سیاسی

سیدکمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی عصر سه‌شنبه در ملاقات با «سرکیس نعوم» و «ناصر قندیل» از روزنامه‌نگاران و تحلیلگران برجسته جهان عرب گفت: برای حل مشکلات منطقه به روش‌های نامتقارن، چه در عرصه‌های سیاسی و چه در عرصه‌های نظامی نیاز است؛ زیرا دیپلماسی رایج که از طریق سازمان‌های بین‌المللی یا گفتگو با قدرت‌های جهانی پیگیری می‌شود، کارساز نیست.

خرازی عنوان کرد که این دیدگاه، راهبرد محور مقاومت را تشکیل می‌­دهد.

وی در این ملاقات، پاسخگوی سؤالات این دو روزنامه‌نگار برجسته لبنانی در خصوص تحولات منطقه به‌ ویژه پس از اقدام آمریکا به ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بود و با تبیین منطق و عزم مقاومت ملت ایران و محور مقاومت در برابر توطئه‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی رژیم‌های مرتجع عربی تصریح کرد: با دیدن تصاویر تشییع میلیونی پیکر شهید سلیمانی، میزان اثرگذاری شهادت ایشان بر مردم ایران به خوبی قابل درک است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به پاسخ قاطع ایران به اقدام تروریستی آمریکا و هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد در عراق که پایگاه بزرگ آمریکایی‌ها بود، تصریح کرد: این قدرت‌نمایی بزرگ بی‌سابقه بود، چرا که تا به حال هیچ کشوری جرأت نداشته است به صورت مستقیم پایگاه آمریکایی‌ها را در تلافی‌ اقدام تروریستی آمریکا هدف فرار دهد.

خرازی با بیان اینکه رویدادهای اخیر تفاوت بین ایران مستقل و برخی رژیم‌های عربی وابسته را به خوبی آشکار ساخته است، گفت: برخلاف برخی کشورهای منطقه که به گاو شیرده آمریکا تبدیل شده‌اند، ایران تنها با اتکاء بر مردم، استقلال خود را حفظ و در برابر هیچ قدرتی کوتاه نمی‌آید.

وی تاکید کرد: این روحیه ناشی از انقلابی است که بیش از چهار دهه قبل به رهبری امام خمینی (ره) در ایران به ثمر نشست و هفته آینده، سالگرد آن را جشن می‌گیریم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر مبانی فکری جمهوری اسلامی در خصوص مقابله با ظلم و حمایت از مظلومان و مستضعفین تاکید کرد: رژیم صهیونیستی و آمریکا به عنوان حامی این رژیم به همین خاطر ایران را خطری برای خود می‌دانند و از این رو به هر توطئه‌ای علیه ایران و دوستانش در منطقه متوسل می‌شوند.

*اگر حزب الله لبنان به کمک سوریه نمی‌شتافت، امروز لبنان در داخل مرزهایش با داعش درگیر بود

خرازی با اشاره به توطئه‌هایی همچون تلاش برای براندازی دولت های سوریه و عراق با کمک داعش تصریح کرد: اگر حزب الله لبنان به کمک سوریه نمی‌شتافت، امروز لبنان در داخل مرزهایش با داعش درگیر بود.

وی با اشاره به اقدامات ایران برای مقابله با توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی تاکید کرد: هدف بلندمدت و راهبردی جمهوری اسلامی ایران، خروج آمریکایی‌ها از منطقه است. البته تحقق این هدف بستگی به خواست ملت‌های منطقه به ویژه عراق و سوریه دارد. ما شاهد بودیم که مجلس عراق بر چنین تصمیمی تاکید کرده است.

*همیشه آماده بوده‌ایم با عربستان گفتگو کنیم، اما متاسفانه حکام این کشور خودشان تصمیم‌گیرنده نیستند

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در همین حال بر دیدگاه ایران برای تامین امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه و عدم مداخله بیگانگان تاکید کرد و گفت: ما همیشه آماده بوده‌ایم با عربستان گفتگو کنیم، اما متاسفانه حکام این کشور خودشان تصمیم‌گیرنده نیستند، بلکه منافع آمریکا در این میان دخیل است. آمریکایی‌ها تلاش دارند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و برای همین نمی‌گذارند حکام سعودی مستقلاً تصمیم‌گیری کنند.

خرازی بر ضرورت تغییر سیاست‌های تجاوزکارانه عربستان و همچنین امارات به ویژه در جنگ علیه یمن تاکید کرد و گفت: بیش از چهار سال جنگ علیه یمن ثابت کرد که جنگ نمی‌تواند مشکلات سعودی و امارات را حل کند، بلکه نیاز است بدون دخالت بیگانگان، به خواست مردم یمن تن دهند و اجازه دهند حکومتی دموکراتیک مبتنی بر اراده مردم در این کشور تشکیل شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها