روزنامه تونسی: حزب اسلامگرای «النهضه» به دولت الفخفاخ رای اعتماد می‌دهد

روزنامه تونسی: حزب اسلامگرای «النهضه» به دولت الفخفاخ رای اعتماد می‌دهد
چهارشنبه 30 بهمن 1398 - 16:38

یک روزنامه تونسی از تصمیم حزب اسلامگرای النهضه برای رای اعتماد دادن به دولت جدید این کشور در پارلمان تونس خبر داد.

العالم - تونس

مدت قانونی برای تشکیل دولت جید تونس فردا به پایان می رسد. نخست وزیر جدید تونس اسامی کابینه خود را عصر شنبه گذشته به رئیس جمهور این کشور تسلیم کرد اما چند ساعت بعد حزب اسلامگرای النهضه اعلام کرد به دلیل نبود تناسب بین چینش وزیران دولت الیاس الفخفاخ با ترکیب سیاسی پارلمان از این دولت خارج و به آن رای اعتماد نخواهد داد. به دنبال این اقدام، رئیس جمهور تونس تهدید کرد بر اساس فصل 89 قانون اساسی چنانچه دولت الفخفاخ نتواند از پارلمان رای اعتماد بگیرد، این پارلمان را منحل خواهد کرد. الفخفاخ نیز گفت تا آخرین مهلت قانونی با احزاب سیاسی مشورت خواهم کرد.

روزنامه تونسی الصباح نیوز در شماره امروز خود نوشت: مشورت و رایزنی‌ها برای تشکیل دولت جدید تونس تا آخرین ساعات شب گذشته ادامه داشت و این روزنامه اطلاع یافته‌ است که حزب اسلامگرای النهضه به دولت الیاس الفخفاخ در پارلمان رای اعتماد خواهد داد.

به نوشته این روزنامه، شورای رهبری حزب النهضه دیروز عصر تشکیل جلسه داد و با الفخفاخ در خصوص تشکیل دولت جدید تونس به بحث و گفت وگو پرداخت. این نشست نتایج مثبتی در برداشت و دو طرف دیدگاه‌هایشان به یکدیگر نزدیک شد.

سخنگوی دفتر اجرایی حزب النهضه گفت: این حزب برای تصمیم گیری مناسب خود با دیگر شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی به رایزنی خواهد پرداخت.

قرار است حزب النهضه امروز نظر نهایی خود را درباره تشکیل دولت جدید تونس اعلام کند.

در همین حال منابع آگاه در حزب النهضه به خبرنگار روزنامه العربی الجدید گفتند: بیشتر اعضای این حزب با دادن رای اعتماد به دولت الفخفاخ موافقند به شرط اینکه بدانند الفخفاخ چه تغییراتی را در چینش کابینه خود ایجاد خواهد کرد.

آنان افزودند: عدم رای اعتماد به دولت جدید ممکن است در کشور بی ثباتی و خلاء قدرت ایجاد کند. حزب النهضه نگران این وضعیت است، شاید به همین دلیل، در مواضع خود را در قبال دولت الفخفاخ تغییر داده‌است.

این منابع تاکید کردند: قانون تونس چندان به تنگناهای سیاسی نپرداخته که کشور هم اینک دچار آن است، لذا رای اعتماد ندادن به دولت جدید ممکن است تونس را با آینده‌ای نامعلوم روبرو کند.

در همین حال حزب "زنده باد تونس" که از مخالفان تشکیل دولت الفخفاخ بود، دیروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که به دولت جدید تونس رای اعتماد خواهد داد.

حزب قلب تونس هم اعلام کرد که با دولت الفخفاخ همکاری خواهد کرد. این حزب از مخالفان دولت جدید تونس بود و اعلام کرده‌ بود به دولت الفخفاخ رای اعتماد نخواهد داد.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها