طرح نظامی آمریکا علیه کتائب حز‌ب ‌الله عراق

طرح نظامی آمریکا علیه کتائب حز‌ب ‌الله عراق
يکشنبه 10 فروردين 1399 - 13:47

نیویورک ‌تایمز در یک گزارش اختصاصی از دستور پنتاگون برای تهیه طرح نظامی جهت نابودی کتائب حز‌ب ‌الله عراق خبر داده است.

العالم - آمریکا

این روزنامه آمریکایی در عین حال افزوده چنین طرحی دشواری های زیادی دارد و به نقل از یکی از فرماندهان ارشد ارتش آمریکا گفته این طرح علاوه بر موانع لجستیکی، احتمال درگیری نظامی گسترده با ایران را افزایش خواهد داد.

به گفته نیویورک تایمز، در جریان جلسه روز ۱۹ مارس در کاخ سفید، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستوری برای اجرای چنین طرحی صادر نکرده، اما به پنتاگون مجوز داده به تهیه نقشه نظامی برای چنین عملیاتی ادامه دهد.

این نشست به دنبال نگرانی از تداوم حملات موشکی به پایگاه های آمریکایی در عراق انجام شد، حملاتی که اواخر اسفند 98 در پایگاه التاجی به کشته شدن دو آمریکایی منجر شد.

پس از نشست کاخ سفید، طولی نکشید که دستور پنتاگون به ژنرال رابرت رایت، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق ابلاغ شد. ژنرال رایت پس از دریافت این دستور، در نامه ‌ای که هفته گذشته به واشنگتن ارسال کرد هشدار داد از آن جا که کتائب حزب الله عراق تحت حمایت مستقیم ایران قرار دارد، چنین طرحی ممکن است به جنگ تمام عیار با ایران بینجامد.

وی همچنین در نامه خود تاکید کرد اجرای این طرح ضمن آن که با ماموریت اصلی آمریکا در عراق یعنی مقابله با داعش تعارض دارد، مستلزم اعزام چند هزار سرباز و تجهیزات اضافی به عراق است.

به گزارش نیویورک تایمز، نامه ژنرال رایت در مخالفت با دستور پنتاگون، نشانگر اختلاف جدی در داخل دولت ترامپ بر سر این موضوع است.

به نظر می آید اعلام طرح نابودی کتائب حزب الله در شرایط فعلی، بیش از آن که جنبه واقعی و عملیاتی داشته باشد، حالت تبلیغاتی و عملیات روانی دارد، خصوصا آن که آمریکایی ها ضربات سختی از سوی مقاومت عراق دریافت کرده و در سطح رسمی با درخواست دولت عراق جهت خروج مواجه هستند.

علاوه بر اختلافات داخلی میان دولتمردان آمریکایی نسبت به این گونه طرح ها، شرایط حساس عراق و منطقه به آنان اجازه چنین ریسکی را نداده و در صورت هر گونه حماقت، هزینه ها و تلفات آمریکایی ها افزایش یافته و به دست خود روند عقب نشینی و خروج از عراق و منطقه را تسریع خواهند کرد.

پایگاه بصیرت

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها