محاصره 300 نظامی اماراتی و سودانی به دست نیروهای سعودی در استان شبوه

محاصره 300 نظامی اماراتی و سودانی به دست نیروهای سعودی در استان شبوه
شنبه 30 فروردين 1399 - 09:49

منابع یمنی از وقوع درگیری میان نیروهای مورد حمایت امارات (شورای انتقالی) که بر بندر نفتی الجاف در استان شبوه سیطره دارند با نیروهای دولت مستعفی یمن در نزدیکی این بندر خبر دادند.

العالم-یمن

به گزارش العالم، افراد مسلح وابسته به دولت مستعفی یمن اقدام به محاصره نیروهای شورای انتقالی در بندر الجاف کرده و بر بسیاری از تاسیسات نفتی در این بندر سیطره پیدا کردند، بر این اساس 300 نظامی اماراتی و سودانی که از سوی امارات در این منطقه مستقر شده بودند توسط نیروهای مورد حمایت عربستان در بندر الجاف محاصره شدند.

این اقدام در پی تلاش عربستان برای سیطره بر این بندر که از جایگاه استراتژیکی برای امارات برخوردار است، صورت گرفت.

افزون بر این، منابع امنیتی در بندر نشطون در المهره اعلام کردند که نظامیان سعودی، نیروهای دولت مستعفی یمن را از این بندر بیرون راندند و حلقه امنیتی را اطراف آن تشکیل دادند، بر اساس این گزارش، نظامیان سعودی پس از مخالفت نیروهای دولت مستعفی یمن از خروج از این بندر به خشونت متوسل شدند.

نیروهای سعودی همچنین به رغم مخالفت های مردمی در ورودی های استان المهره مستقر شدند.

در همین ارتباط،‌ حتی برخی منابع خبری از وجود اختلاف میان نیروهای دولت مستعفی یمن و ریاض خبر می‌دهند بطوریکه روز گذشته، «محمد آل جابر» سفیر عربستان سعودی در یمن، با انتشار اطلاعاتی در ارتباط با دفتر «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن، «احمد العیسی» معاون مدیر اقتصادی دفتر او را به فروش نفت ایران متهم کرد؛ ناظران سیاسی صرف اتهام‌زنی سفیر سعودی به مقامات دولت عبد ربه هادی را که مقیم ریاض است، نشانه بروز اختلافات جدی میان ریاض و هادی تفسیر می‌کنند.

این در حالی است که روز چهارشنبه برخی منابع محلی در یمن گزارش کردند که کمیته وساطت میان نیروهای دولت مستعفی یمن که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است و نیروهای شورای انتقالی یمن که امارات آن را حمایت می‌کند، در پایان دادن به تنش دو طرف در «ابین» (استانی در جنوب یمن) شکست خورده است.

درگیری‌ها بین نیروهای مورد حمایت امارات و نیروهای دولت مستعفی یمن از اواخر تابستان گذشته از استان عدن آغاز شد و طی آن نیروهای شورای انتقالی مورد حمایت ابوظبی ادارات و ساختمان‌های دولت در عدن را به اشغال خود درآوردند و در عرض یک ماه پیشروی آن‌ها به استان‌های ابین و «شبوه» هم رسید.

از زمان تسلط نیروهای عربستان سعودی و امارات بر شهرهای و استان‌های جنوبی یمن، وضعیت امنیتی این مناطق بشدت دچار تنش شده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها