پاسخ ربیعی به لفاظی های ترامپ/ مسوولیت هر گونه ماجراجویی در منطقه با آمریکاست/ اشتباه واشنگتن در تهدید سازمان جهانی بهداشت

پاسخ ربیعی به لفاظی های ترامپ/ مسوولیت هر گونه ماجراجویی در منطقه با آمریکاست/ اشتباه واشنگتن در تهدید سازمان جهانی بهداشت
شنبه 6 ارديبهشت 1399 - 14:42

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ایران پیشرفت‌های تکنولوژیک نظامی و غیرنظامی را حق لاینفک و مصالحه ناپذیر خود می‌داند، گفت: اگر ایالات متحده آمریکا به دنبال بهانه‌جویی و ماجراآفرینی است مسئولیت هر حادثه‌ای و هرگونه حرکتی با آنهاست.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

علی ربیعی سخنگوی دولت درباره موضع دولت درخصوص کارشکنی‌ها و اتهامات مقامات آمریکایی به ایران گفت: متاسفانه مجددا در میانه راه مبارزه با کرونا که همه مردم دنیا باید باهم اتحاد داشته باشند، شاهد چنین اظهار نظراتی هستیم. ما معتقدیم اولا بابد در منطقه باید به سمت صلح حرکت کنیم که بتوانیم با کرونا مقابله کنیم، دنیا نیاز به یک امنیت فیزیکی و امنیت روانی دارد که بتواند از این بحران عبور کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: متاسفانه آمریکایی‌ها کماکان فرافکنی می کنند و ما هم می دانیم با شرایط سختی که پس از شیوع ویروس کرونا در آمریکا به وجود آمده است قطعا دولت آمریکا بخصوص رییس جمهوری این کشور برای منحرف کردن افکار عمومی از اقدامات ناموفق خود در مبارزه با کووید ١٩ و همین طور فرار از مسئولیتهای بین المللی خود، چاره ای جز فرافکنی ندارد.

ربیعی گفت: آمریکا جمهوری اسلامی ایران را به دلیل انجام یک عمل مرسوم که کمترین مغایرتی با مقررات حقوقی و بین المللی ندارد به نقض قطعنامه متهم می کند. تردیدی نداریم که آمریکا در اثبات این اتهام شکست خواهد خورد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های تکنولوژیک نظامی و غیرنظامی که منطبق با حقوق بین الملل و قوانین جاری بین کشورها است را حق لاینفک و مصالحه ناپذیر خود می‌داند، گفت: این نوع تهدیدها از طرف کشوری که به تهدید شماره یک امنیت جهانی تبدیل شده و در اعمال تبعیض قوانین سرآمدی خود را اثبات کرده، کوچکترین تاثیری در اراده ما برای ادامه مسیر قانونی‌مان نخواهد داشت.

سخنگوی دولت تصریح کرد:‌ به کشورهای اروپایی نیز توصیه می کنیم از سال‌های گذشته درس بگیرند تا باج‌دهی به این زورگو را هر چه زودتر خاتمه دهیم. در این صورت جهان در میانه عبور از کرونا و حتی پسا کرونا امنیت بیشتری خواهد داشت.
ربیعی تصریح کرد: ما هیچ فعالیتی مغایر با قوانین و قطعنامه‌ها صورت ندادیم و این اقدام را حق خود می‌دانیم.
متعهد به عالیترین سطح شفافیت در مقابله با کرونا بوده‌ایم
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه آمریکا باید به سمت حل مسائل داخلی خود بازگردد، اظهارداشت: اظهارات غلط و سخیف در مورد کنترل بیماری و اظهاراتی که در همان مرحله اول توسط انجمن های علمی و پزشکی رد می‌شود تنها برای این است که چالشی ذهنی در مردم آمریکا ایجاد کند لذا ترامپ بجای اینکه مشکلات کشور خود را حل کند به اتهام زنی علیه دیگر کشورها می‌پردازد.
وی خاطرنشان کرد؛ ما به سهم خود در ایران این اعتقاد را داریم که متعهد به عالی‌ترین سطح شفافیت در مقابله با بیماری کرونا بوده ایم و جان شهروندان خود را به خطر نینداخته ایم.
سخنگوی دولت تاکید کرد؛ از روز ٣٠بهمن که با آزمایش اعلام شد که بیماری کرونا قطعی است، آن‌را اعلام کردیم. هزینه زیادی هم برای این اعلام شیوع بیماری داده شد بنابراین جان حتی یک ایرانی هم برای ما مهم بوده است و به طور شفاف هم اعلام می‌کنیم.
سخنگوی دولت گفت: اگر یک چالش هم درباره آمار وجود دارد بارها اعلام کرده ایم که یک شاخص استاندارد برای آمار گذاشتیم مبنی براینکه وزارت بهداشت و آزمایشگاه‌های ما قطعا پاسخ دهند که بیماری ناشی از کرونا بوده است. بنابراین گاهی روزها که این تعداد بالا می‌رود برای نتایج آزمایش‌هایی است که اعلام می‌شود.

ربیعی با بیان اینکه ما هیچ کوتاهی درخصوص اعلام آمار مبتلایان به کرونا در کشور نداریم، گفت: شاخص آمار را نیز اعلام کرده ایم و نگرانی هم از مردم خود نداریم و جامعه جهانی را هم به روز در جریان آخرین اطلاعات علمی‌مان قرار داده ایم.

سخنگوی دولت با ابراز خرسندی از دستاوردهای کشور در زمینه ساخت ونتیلاتورها گفت: این دستاوردها را در اختیار کشورهای همسایه و سازمان جهانی بهداشت قرار داده ایم و به اعتقاد ما می‌تواند به تشریک مساعی و به اشتراک گذاشتن دانش جهانی برای مقابله با کرونا بسیار کمک کند.

اشتباه آمریکا درتهدید سازمان جهانی بهداشت

ربیعی اقدام آمریکا در تهدید سازمان بهداشت جهانی را اشتباه دانست و گفت: به همین اندازه اتکا کنیم که چه کار اشتباهی کرده اند، اتهام زنی به ایران نیز از همین جنس کار خطای آنها مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تصریح کرد: به مردم این اطمینان می‌دهم که در زمینه جان مردم، بر عهد و پیمان خود ایستاده ایم و به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد. حتما جان یک سالمند، بیمار و هر ایرانی به هر نوعی برای ما مهم است و مثل بسیاری از کشورها این افراد را کنار نگذاشتیم و نگفتیم که بیمارستان‌های ما جای کدام طبقه اجتماعی و کدام گروه سنی است

وی تاکید کرد: هر ایرانی که نفس می کشد برای دولت ما مهم است و جان هرکسی هم برای خودش و هم برای ما متصدیان و خدمتگزاران برای پاسخگویی در دولت مهم است.
تمام تلاش خود را برای امنیت در خلیج‌فارس به‌کار خواهیم گرفت
ربیعی در ادامه اظهارات خود درباره لفاظی‌های دولت ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: ما انتظاری جز لفاظی‌های بی‌فایده از آمریکا نداریم. ولی موضع‌ خود را اعلام می‌کنیم. ما از افزایش تنش در خلیج‌فارس نه تنها استقبال نمی‌کنیم بلکه تمام تلاش خودمان را برای امنیت در این خلیج‌فارس به‌کار خواهیم گرفت.
وی افزود: ‌ما و همه کشورهای منطقه، متضرر بزرگ ناامنی در خلیج فارس هستیم و کسی که از ناامنی در خلیج‌فارس سود می‌برد ایالات متحده آمریکا است به ویژه با توجه به شرایطی که در اقتصاد داخلی و قیمت نفت برای این کشور به‌وجود آمده است.
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری عنوان کرد: استراتژی ما کاهش تنش در خلیج فارس است ولی بدان‌معنا نیست که ما اعلام نکنیم که هشدار می‌دهیم که اگر ایالات متحده اگر آمریکا به دنبال بهانه‌جویی و ماجراآفرینی است مسئولیت هر حادثه‌ای و هرگونه حرکتی با آمریکا است. تا زمانی که ایالات متحده حضور مخرب نظامی خود در غرب آسیا ادامه می‌دهد و در تشخیص منافع خود به گروه‌ها و لابی های شکست خورده متوسل شده حتی منافع مردم آمریکا هم تامین نمی‌شود.
سخنگوی دولت با بیان اینکه به هیچ‌عنوان به دنبال تنش در منطقه نیستیم و ما هرگونه اقدامی را در آبهای سرزمینی خودمان صورت داده‌ایم، گفت: امنیت منطقه خواست اصلی ما است. پیام‌های متعددی دادیم به سران کشورهای منطقه برای امنیت منطقه ارسال کرده‌ایم. الان هم اعلام می‌کنیم در ماه رمضان و ماه صلح می‌توانیم کشورهای منطقه، پیمان‌های امنیتی و مقابله با کرونا را باهم مرور کنیم و بتوانیم منطقه‌ای عاری از خشونت در مقابله با کرونا برای حفظ جان انسان‌ها را هم دنبال کنیم. اما قطعا پاسخ‌های لازم را به متجاوزین خواهیم داد.

نباید این پیام غلط دریافت شود که اوضاع عادی است
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای کنترل ازدحام جمعیت در شهر تهران اظهار داشت: من روزانه با مسئولان ستاد مقابله با کرونا تماس دارم. امروز با هم دکتر زالی صحبت کردم. حرف ایشان بسیار درست است. پیام غلط نباید توسط مردم دریافت شود که اوضاع عادی است. اگر هم تغییری رخ داده بر اثر همکاری با مردم بوده است که باید کماکان ادامه یابد.
ربیعی با تاکید بر اینکه کسی نگفته اوضاع عادی است، تصریح کرد: اعلام کرده‌ایم در شرایط عادی در مقابله با کرونا به سر نمی‌بریم و قدری اشتباه، موجب ایجاد شرایط سخت‌ می‌شود. همکاری مردم تاکنون خوب بوده و نیازمندیم مردم در ابرشهر تهران به مراعات بیشتری تن دهند.
۳۶۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان شهر تهران اضافه می‌شود
وی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای حمل و نقل عمومی شهر تهران خاطرنشان کرد: سوار شدن به متروها قرار شد با تعداد مشخصی انجام شود. شهرداری مکلف به برنامه‌ریزی شده است. علاوه بر ایزولاسیون، قرار است اتوبوس با تعداد محدود مسافران داشته باشند. ۳۶۵ اتوبوس در فاصله بسیار کمی به تهران برای حمل و نقل اضافه خواهند شد.
به گزارش ایرنا، سخنگوی دولت با بیان اینکه در حال بررسی هستیم تا اتوبوس‌های بین شهری بتوانند در شهر قدرت مانور داشته باشند، آنها را به حمل و نقل شهری اضافه کنیم، ابراز داشت: در این رابطه در حال رایزنی با شهردار تهران هستیم.
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: برای عدم فشار بر حمل و نقل عمومی، طرح ترافیک توسط شهرداری متوقف شد. دچار این تناقض‌ که هم تهران بیشترین اشتغال را دارد، هم سهم بالایی در اقتصاد دارد و هم اینکه تهران ظرفیت بیشتر شیوع بیماری را دارد، روبه‌رو هستیم.
احتمال تجدید نظر در باز کردن پارک‌ها
ربیعی ادامه داد: برنامه این است که تمام اقداماتی که صورت گرفته در ستادهای کرونا بررسی شود. در صورت لزوم تصمیمات جدید را حتما اتخاذ خواهیم کرد. اگر پارک را باز کردیم برای این بود وزرش مورد نیاز تعدادی از شهروندان بود. ورزشگاه‌ها و سال‌های ورزشی را تعطیل کرده بودیم و گفتیم این افراد در پارک ورزش کنند.
وی با بیان اینکه باز بودن پارک‌ها نباید موجب اتراق شود، عنوان کرد: این تصمیمات هم با نیروی قهری کنترل خواهد شد و هم ممکن است مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. رعایت فاصله فیزیکی در تهران از موضوعاتی است که دائما در ستاد در حال بررسی است و در صورت تصمیم‌گیری به اطلاع مردم خواهیم رساند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها