مقام ارشد پنتاگون استعفا کرد

مقام ارشد پنتاگون استعفا کرد
جمعه 30 خرداد 1399 - 00:06

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا در ادامه دومینوی استعفا در دولت این کشور از سمتش کناره‌گیری کرد.

العالم-آمریکا

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا که مسئولیت نظارت بر امور امنیت بین‌‌الملل را بر عهده داشت از سمتش استعفا کرده است.

پنج منبع آگاه به پایگاه «پولیتیکو» گفته‌اند استعفای «کاثرین ویلبارگر» بعد از آن صورت گرفت که کاخ سفید نامزدی وی برای تصدی یک سمت ارشد دائمی را رد کرد. گفته می‌شود کاخ سفید نگران بود که ویلبارگر به اندازه کافی به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا وفادار نبوده است.

سه منبع از میان این پنج منبع گفته‌اند استعفای این مقام پنتاگون از روز ۴ جولای اجرایی خواهد شد.

این خبر چند روز بعد از آن اعلام شده که کاخ سفید ابتدا ویلبارگر نامزد تصدی سمت مسئول اطلاعات نظامی در پنتاگون کرد اما بعد او را کنار گذاشت و گزینه دیگری را معرفی کرد.

پیشتر منابع خبری گزارش داده‌ بودند دونالد ترامپ یکی از معتمدانش در کاخ سفید را به پنتاگون فرستاده تا وفاداری مقام‌های این مجموعه به خودش را محک بزند.

طبق گزارش فارن‌پالیسی، «مایکل کاترون» که دستیار ارشد معاون رئیس‌جمهور آمریکا در امور امنیت ملی است مأمور شده به صورت پشت‌پرده میزان وفاداری مقام‌های پنتاگون به ترامپ را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد.

این خبر را دو مقام فعلی دولت آمریکا به فارن‌پالیسی گفته‌اند، اما گفته‌اند در حال حاضر تقویم زمانی ورود کاترون به پنتاگون هنوز مشخص نیست.

مقام‌های آمریکایی نگرانند کاترون با کمک به ترامپ برای اخراج مقام‌های غیروفادار به او اختیارات «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا در پنتاگون را تضعیف کند. برخی از این منابع از احتمال اخراج مقام‌هایی که هنوزقادرند نظرات مخالف با ترامپ ابراز کنند ابراز نگرانی کرده‌اند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «او در حال تلاش برای جایگزینی و اخراج شماری از مقام‌های غیرنظامی در دفتر وزیر دفاع است که با کاخ سفید همسو نیستند. اسپر هیچ اختیاری برای انتصاب افراد کلیدی در مناصب عالی ندارد.»

ترامپ مکررا اعضای کابینه‌اش که نظراتی مخالف با او داشته‌اند اخراج کرده است. «جیمز متیس»، وزیر دفاع سابق آمریکا چند ماه پیش بعد از جدال‌های مکرر با ترامپ وادار به استعفا شد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها