شکست های پی در پی قسد و تشدید مقاومت مردمی/ میخ هایی بر تابوت اشغال آمریکایی در سوریه

شکست های پی در پی قسد و تشدید مقاومت مردمی/ میخ هایی بر تابوت اشغال آمریکایی در سوریه
شنبه 21 تير 1399 - 15:09

ارتش سوریه با رهگیری کاروانی از زرهپوش های آمریکایی در حومه تل تدمر واقع در شمال غرب حسکه، آنها را مجبور به بازگشت کردند.

العالم - تحلیل روز

این اقدام با توجه به اقدامات غیر مسئولانه اشغالگران آمریکایی در شمال شرق سوریه، چندان عجیب و دور از ذهن نیست. ارتش سوریه سه زرهپوش آمریکایی را در روستای "منسف تحتانی" در حومه تا تدمر رهگیری کرده و آنها را مجبور به بازگشت به پایگاه های غیر قانونی خود کردند.

از زمان تأسیس پایگاه های غیر قانونی اشغالگران آمریکایی در منطقه، اهالی روستاهای حومه حسکه نیز به یاری ارتش سوریه شتافته و به هنگام حرکت کاروان های نظامی آمریکایی در منطقه، با پرتاب سنگ و سر دادن شعار، مانع تحرک آنها شده و آنها را وادار به ترک منطقه می کنند. اهالی این منطقه با تظاهرات و سر دادن شعار، مخالفت خود را با ادامه حضور اشغالگران آمریکایی اعلام می کنند.

در همین راستا شورای شیوخ و ریش سفیدان و رؤسای قبایل سوریه با صدور بیانیه ای از عشایر این کشور و همه اهالی منطقه جزیره سوریه خواستند برای آزادسازی خاک سوریه از اشغال آمریکا و ترکیه به صفوف مقاومت مردمی پیوسته و همه کسانی را که چشم امید به اشغالگران بسته اند، متقاعد کنند که تا دیر نشده در محاسبات خود تجدید نظر کنند و برای آزادسازی کامل خاک کشورشان به صفوف ارتش سوریه بپیوندند و کشور را از شر تروریسم و هرج و مرج نجات دهند. آنها خواستار آن شدند که به منظور آزادسازی عفرین، جرابلس، رأی العین و ادلب از چنگال اشغالگران به یاری دمشق بشتابند و برای بیرون راندن اشغالگران، در کنار مقاومت مردمی، سلاح بردارند.

اجرای "قانون سزار"، اعتراضات روز افزون علیه حضور اشغالگران آمریکایی و تشدید اعتراضات اهالی را در پی داشته است. اهالی شرق فرات از حضور اشغالگران آمریکایی و مداخله آشکار و علنی آنها در امور داخلی سوریه و تروریسم واقعی به تنگ آمده اند. این حرکت از سوی عشایر به عنوان بخشی مهم و تأثیرگذار در شرایط اجتماعی شمال شرق سوریه و بیانیه ای که آنها صادر کردند،- به خصوص پس از سرکوب وحشیانه اهالی به دست عناصر قسد - بیانگر این حقیقت است که چیزی به پایان حضور اشغالگران آمریکایی نمانده است. اوضاع شمال شرق سوریه باید در قالب پرونده قضایی در دادگاه های بین المللی مطرح شده و آمریکا و همدستانش محاکمه شوند. اوضاع این منطقه یک بار دیگر ثابت کرد که ائتلاف آمریکایی، چیزی به نام حقوق بشر بین المللی را نمی فهمد و هیچ ارتباطی با اصول و مبانی و منشورهای بین المللی ندارد. بلکه صرفا عبارت است از تجمع عده ای دزد و راهزن. اعمال قانون سزار هم در واقع یکی دیگر از نقشه های آمریکا برای ترسیم چهره جدید تروریسم پس از شکست دست پروده این کشور یعنی "داعش" است.

با نگاهی به نقشه اعتراضات مردمی علیه حضور نظامی آمریکا، متوجه سرایت این اعتراضات به حومه قامشلی و حسکه می شویم و در می یابیم که این اعتراضات در مناطق خارج از کنترل دولت سوریه شدیدتر است. در این بین، راه انداختن تظاهرات و بستن راه به روی کاروان های نظامی آمریکا نشان از این حقیقت دارد که اعتراضات در این منطقه، سمت و سوی جدیدی گرفته است؛ به موازات آن شاهد تحرکات گسترده عشایر به رهبری عشیره بزرگ "طی"، بزرگترین عشیره سوری در شمال این کشور هستیم. بر این اساس تحرکات عشیره ای در جزیره سوریه علیه اشغالگران آمریکایی طی هفته های گذشته شدت گرفته است. در جلسه ای که در دفتر یکی از شیوخ عشیره "طی" تشکیل شد، تشکیل مقاومت مردمی علیه آمریکایی ها به طور رسمی اعلام شد. به این ترتیب در روزهای آینده باید منتظر حوادث و اتفاق های بزرگی باشیم و خشم مردم در نهایت شکست آمریکا را برای همیشه رقم خواهد زد و همه ترفندهای این کشور را برای تجزیه سوریه به شکست خواهد کشاند.

در این بین، قسد در متن ماجرا خواهد بود. این نیروها پس از تمام حوادث و جنایاتی که مرتکب شده اند باید نگران باشند. تحرکات اخیر فرمانده این گروه یعنی "مظلوم عابدی"، و ملاقات وی با فرماندهان روس و سپس ژنرال مکنزی قابل توجه است. ناظران معتقدند آنچه که باعث نگرانی فرماندهان آمریکایی و قسد شده است، تشدید خشم مردم است. آمریکا پس از مشاهده شکست قسد در منطقه، به شدت احساس خطر می کند و سعی می کند با فرار به جلو، تمام امکانات موجود را برای جبران این شکست به کار گیرد. همه تحرکات فعلی اشغالگران در شمال سوریه، بیانی واضح از همین نگرانی است که در نهایت به اخراج خفت بار اشغالگران در آینده نزدیک می انجامد.

  • حسام زيدان / العالم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها