"عزت عربستان در ذلت یمن"؛ چرا ریاض به دنبال تجزیه یمن است؟!

دوشنبه 13 مرداد 1399 - 22:32

به رغم آنکه "الجزیره نت" 162 صفحه از اسناد محرمانه عربستان در خصوص نحوه تعامل فاجعه بار ریاض با یمن از زمان انقلاب 2011 تاکنون که به تجاوزگری عربستان و امارات و آمریکا و رژیم اشغالگر علیه ملت یمن منجر شد، فاش کرد؛ این اسناد اما اینک از اسرار جدیدی درخصوص ماهیت این روابط پرده برداشت.

العالم ـ یمن

پرونده هایی که این اسناد به آنها پرداختند که اغلب آنها به سال 2015 باز می گردند و همچنان باز هستند. همچنین نشان می دهد که تا چه اندازه سیاست عربستان در قبال یمن بر پایه دخالت است و اینکه با هر درخواست و یا تحرکی برای استقلال یمن از لحاظ تصمیم گیری و عدم وابستگی به عربستان مخالفت می کند و اساسا همین مساله باعث جنگ در یمن شد.

تقسیم یمن

همانطور که بارها پیش از این اشاره شد، هدف اصلی عربستان از جنگ یمن، تقسیم این کشور است . این واقعیت که از دید بسیاری پنهان ماند، اسناد عربستان به طور آشکار از این مساله پرده برداشت. طبق این اسناد، جدایی جنوب یمن از جمله پرونده های مهمی است که عربستان در یمن دنبال می کند.

تاکید بر اصل وفاداری به قبیله در برابر وفاداری به دولت

اسناد کشف شده نشان می دهند که راهبرد عربستان در یمن بر پایه تفکیک یمن از طریق حمایت از نهادهای قبیله ای غیردولتی است تا بقای این نهادها به عنوان اهرم فشار علیه دولت تضمین شود، همچنین برخی از این نیروهای قبیله ای را علیه یکدیگر تحریک می کند تا هم دولت در یمن تضعیف گردد و هم برخی منافع عربستان تامین گردد.

از میان این اسناد محرمانه، سندی است که ملک عبدالله پادشاه وقت عربستان دستور اختصاص 13 میلیون دلار برای حمایت و تسلیح قبایل یمنی تابع عربستان درمرزهای سعودی را صادر کرده است.

در نامه ای از سوی سعود فیصل وزیر خارجه وقت عربستان به ملک عبدالله آمده است که عربستان در روابط خود با یمن بر شیوخ قبایلی تکیه کرده است که ارزیابی صحیحی از جایگاه و توانایی های آنها نشده است. جنگ صعده با انصارالله ثابت کرد که تاثیر شیوخ بسیار ناچیز است و آنها نمی توانند امنیت عربستان را تامین کنند؛ از این رو خواهان تغییر ائتلاف های عربستان در داخل یمن شد.

کینه طائفی کورکورانه

این اسناد همچنین نشان داد که عربستان بر سر هرگونه تلاش برای آبادانی و بازسازی صعده پس از امضای ابتکار خلیج فارس و توقف جنگهای شش گانه مانع تراشی می کرد؛ از جمله انکه در آن زمان مانع ارسال کمک از جانب آلمان و قطر برای بازسازی صعده به عنوان مشارکتی در حل منازعه دولت یمن با انصارالله شد که این امر بر افزایش اختلاف و تنش میان آنها افزود.

روابط با هادی و القاعده و عبدالله صالح بر پایه پول

یکی از اسناد از کمک یک میلیون دلاری عربستان به منصور هادی برای پیروزی اش در انتخابات 2012 خبر داد؛ همچنین عربستان از این راه تلاش کرد تا روزنامه نگاران را به سمت خود جذب کند و با آنکه می دانست که عبدالله صالح زمینه تسلط القاعده بر مناطق جنوبی را فراهم می کند، با این حال همچنان از طریق ابتکار خلیج فارس، صالح را تحت حمایت سیاسی خود درآورد.

آنچه که این اسناد افشا کردند، در واقع از همان ابتدا نیز برای همگان روشن و مشخص بود، نظام عربستان با یمن طبق وصیت عبدالعزیز آل سعود بنیانگذار این کشور رفتار می کند؛ عبدالعزیز درباره یمنِ قدرتمند به فرزندانش هشدار داد و عبارت مشهور خود را گفت: "عزت عربستان در ذلت یمن است و ذلت عربستان در عزت یمن نهفته است". و به نظر می رسد که بن سلمان بیش از دیگر فرزندان عبدالعزیز به این وصیت عمل کرده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها