بازداشت ۱۰۶ نفر؛ بگیر و ببند در ترکیه ادامه دارد

بازداشت ۱۰۶ نفر؛ بگیر و ببند در ترکیه ادامه دارد
چهارشنبه 26 شهريور 1399 - 16:07

نیروهای امنیتی ترکیه بیش از صد نفر را به اتهام ارتباط با عاملان کودتای نافرجام چهار سال پیش بازداشت کردند.

العالم - ترکیه

سیاست آنکارا در پاکسازی نهادها و سازمان‌های دولتی از اعضا و وابستگان جنبش «فتح‌الله گولن» واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین دولت ترکیه علی‌رغم شیوه گسترده ویروس «کووید۱۹» در این کشور، ادامه دارد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» دادستانی کل استانبول امروز (چهارشنبه) برای صد و سی‌و‌دو نفر از مظنونان به همکاری با سازمان گولن و دست‌داشتن در کودتای نافرجام پانزدهم جولای ۲۰۱۶ حکم بازداشت صادر کرد که نیروهای امنیتی تا کنون ۱۰۶ نفر از آنها را بازداشت کردند.

این افراد که شامل هشتاد و دو نظامی فعلی نیروهای مسلح ترکیه نیز می‌شود، به استفاده از نرم‌افزار «بای‌لاک» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا – متهم شده‌اند. مقامات ترکیه‌ می‌گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار بای‌لاک برای هماهنگی استفاده کردند.

عملیات امروز نیروهای امنیتی ترکیه که به صورت همزمان در ۳۴ استان انجام گرفت، بعد از مدتی توقف به دلیل شیوع ویروس کرونا در این کشور از سر گرفته شده است.

بر اساس آمارهای اعلامی تا کنون بیش از ۲۹۴ هزار نفر در ترکیه به این بیماری مبتلا شده و حدود ۷۲۰۰ نفر نیز بر اثر آن جان خود را از دست داده‌اند.

آنکارا سازمان گولن را - که اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

در تاریخ ۲۵ تیر ماه بود که «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در مراسم چهارمین سالگرد شکست کودتاچیان، با ارائه آمار جدیدی از روند پاکسازی این کشور از عوامل گولن، گفت تا کنون ۲۸۲،۷۹۰ نفر به بهانه ارتباط با کودتا بازداشت شدند که ۹۴،۹۷۵ نفر از آنها با حکم دادگاه به زندان رفتند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها